foto: ilustracija/pixabay

Zelena pšenica jača imunitet, a čaj od zobi popijte za nesanicu

Autor: Dnevno.hr

Kako bi narasla što bogatija i gušća, prije sijanja pšenicu je dobro namočiti u mlakoj vodi te je ostaviti preko noći da odstoji. Nakon toga osušite je na papirnatom ubrusu i zatim posijete.

Osim što je božićni ukras, pšenica je ujedno i ljekovita biljka, tako da je dobro nabaviti malo veću količinu zrnja te dio iskoristiti za sokove i čajeve.

Naravno, pritom je važno nabaviti organski uzgojeno, netretirano sjeme. Kako bi narasla što bogatija i gušća, prije sijanja pšenicu je dobro namočiti u mlakoj vodi te je ostaviti preko noći da odstoji. Nakon toga osušite je na papirnatom ubrusu i zatim posijete. Tako će brže proklijati. Najpraktičnije ju je posijati u plićoj posudi za cvijeće ili na tanjuriću.

U posudu u kojoj ćete držati pšenicu stavite malo zemlje i pšenicu rasporedite po površini. Nemojte štedjeti na sjemenu i prekrijte njime dno posude tako da ne ostane praznog mjesta – čak je poželjno da se sjeme mjestimično preklapa.

Zatim je prekrijte još jednim slojem zemlje. Umjesto zemlje, možete upotrijebiti i sloj pamučne vate natopljene vodom i po njoj poslagati zrna pšenice. Za koju god metodu se odlučili, pšenicu potom zalijte i postavite na toplo i dobro osvijetljeno mjesto.

Najviše će joj odgovarati mjesto pored prozora, ali pazite da ne bude preblizu grijaćim tijelima jer bi se pšenica mogla osušiti. Prvih nekoliko dana, prije nego što pšenica počne nicati, možete je prekriti aluminijskom folijom jer ona čuva vlagu.

Čim počne puštati zelene izdanke, uklonite foliju i zalijevajte pšenicu svaki dan, a možete je i prskati raspršivačem vode. Na isti način možete uzgajati zob ili ječam. Kad izdanci narastu, odrežite ih, iscijedite i dodajte voćnim sokovima. Mljevenje u sokovniku ili blenderu je nužno jer su zeleni dijelovi žitarica inače neprobavljivi, pa tijelo ne može iskoristiti obilje vitamina.




Svakog dana, za jačanje imuniteta, dobro je popiti decilitar svježe iscijeđenog soka od pšenične ili zobene trave. Zrna žitarica korisna su i u pripremi čajeva. Ječam snižava razinu kolesterola i pomaže uravnotežiti razinu šećera u krvi. U narodnoj medicini čaj od ječma rabi se kao lijek protiv hemoroida, upalnog artritisa, prehlade i gripe.

Sadrži sluzi koje olakšavaju simptome bronhitisa. Čaj od riže rabi se za liječenje želučanih smetnji i probavnih tegoba, za smirenje, protiv glavobolje i menstrualnih bolova. Riža je također korisno sredstvo za čišćenje crijeva, snižavanje povišenog kolesterola i povišenog tlaka, pa se preporučuje srčanim bolesnicima.

Sjemenke heljde pripremaju se kao kaša, a čaj se kuha od osušenih zelenih dijelova biljke, koji se ubiru u vrijeme cvatnje. Heljdin čaj pomaže kod bolesti krvnih žila (proširenje vena, pucanje kapilara i razna krvarenja kapilara), slabog pamćenja, reumatizma, visokog tlaka, glaukoma i dijabetesa. Najbolje je piti tri-četiri šalice na dan šest-osam tjedana. Za razliku od drugih žitarica, heljda niče i dozrijeva brzo, a obično se sije u svibnju. Travari od davnina rabe zob kao pomoć kod probavnih tegoba te za smirivanje upale u crijevima povezane s proljevom. Zob djeluje smirujuće i kod reumatizma i kod gihta.




Zobena zelen koja se ubire u vrijeme cvatnje kuha se kao čaj, koji treba odstajati 15 minuta u vreloj vodi. Takav čaj može se dodavati i kupeljima kod kožnih bolesti, reume ili ekcema. Čaj i tinktura od zobene zeleni pomažu obnoviti iscrpljeni živčani sustav, pišu 24sata.

1. Čaj od zobi i cimeta

U lončić stavite 2 žlice zobenih pahuljice, štapić cimeta i 6-8 dl vode. Zakuhajte, kuhajte još 10 minuta na laganoj vatri. Po želji zasladite medom.

2. Dijabetes i kolesterol

Ječam je jedna od najzdravijih žitarica. Bogat je beta glukanom. Istraživanja pokazuju da beta glukan može smanjiti ukupni i LDL kolesterol sprečavajući sposobnost tijela da ga apsorbira. Konzumiranje samo 3 grama dnevno može sniziti kolesterol za 8%. Zahvaljujući obilju vlakana, ječam također može pomoći stabilizirati šećer u krvi.

Arterioskleroza

Žlicu neoljuštenog sjemena heljde prelijemo s 2 dl vode, kuhamo 10 minuta i procijedimo. Pijemo mlako 2-3 šalice dnevno, a ako zasladimo s heljdinim medom napitak djeluje umirujuće. Terapija traje 3-4 tjedna.

Visoki tlak

Šalicu sjemena heljde namočimo preko noći, ocijedimo i kuhamo u novoj vodi, na tihoj vatri, uz povremeno miješanje. Operemo korijen peršina i sitno ga naribamo, a listove sitno isjeckamo. Kad utvrdimo da je heljda malo omekšala, dodajemo ribani korijen peršina i pustimo ga da kuha 2-3 minute. Pospemo sjeckanim peršinom.

Reuma

Prelijemo 500 g narezane zobene slame ili osušene zeleni dvjema litrama vruće vode te ostavimo da odstoji 20-30 minuta, a potom tekućinu dodajemo u kadu. Kupku koristimo za poticanje metabolizma kože i prokrvljenosti kod reume, neuralgija, kroničnih ekcema i nedovoljne prokrvljenosti udova. Sjedeće kupelji pomažu kod bolesti mjehura.

Glavobolja

Protiv glavobolje, posljedice začepljenosti sinusa koja se često javlja kod prehlade, pripremite rižin čaj i dodajte mu prstohvat mljevenog čilija.

Autor:Dnevno.hr
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.