Rapsodija Hrvatske u Kairu: Vatreni preokrenuli, pa napunili mrežu Egipta za trofej

Autor: Ivan Lukač

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Egipat s 4:2 i tako osvojila prijateljski turnir u Kairu. Podsjetimo, Hrvatska je u polufinalu savladala Tunis nakon penala.

Susret nije krenuo dobro jer Egipat je poveo u petoj minuti. Labrović je odlično obranio, ali odbijena lopta vratila se do Hamdija koji je nakon toga asistirao Rabiu za 1:0. VAR pregled trajao je pet minuta i na kraju je gol priznat.

Hrvatska je nakon toga ušla u brzinu više. Nakon par solidnih šansi 1:1 dočekali smo u 21. minuti. Vlašić je odlično pogodio i poravnao rezultat. Do kraja poluvremena Pjaca i Petković su najviše prijetili, ali gola nije bilo.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Hrvatski nogometni savez (@hns_cff)

Mirna pobjeda

U 57. minuti je Hrvatska zasluženo povela. Korner je izveo Modrić, Petković na drugoj vratnici je ostao sasvim sam, nečuvan i glavom je zabio za 2:1. Nakon toga samo je Hrvatska postajala na terenu.

Treći gol je postigao Andrej Kramarić, također glavom nakon ubačaja Lovre Majera iz prekida. Za konačan debakl domaćina pobrinuo se Lovro Majer krasnim golom s ruba 16 metara u 86. minuti. U 94. minuti je za završnih 2:4 za Hrvatsku zabio glavom Mohamed El Shami nakon kornera.

Slijedeće okupljanje Hrvatske imat ćemo krajem svibnja kada će krenuti i pripreme za EURO u Njemačkoj. Tada nas čekaju dvije pripremne utakmice sa Sjevernom Makedonijom i Portugalom. Podsjetimo u Njemačkoj igramo protiv Španjolske, Italije i Albanije.

Pogledajte strašnu golčinu Nikole Vlašića, evo kako je Hrvatsku odmah vratio u egal

Egipat- Hrvatska 2:4

90- Kraj susreta. Hrvatska je osvojila naslov u Egiptu.

90+4- GOL za Egipat. Pala je koncentracija našima i smanjili su domaćini.

87- GOOOOOOOLLLL! Majer mirno s ruba 16 pod gredu metara za novi gol.

85- Sve je gotovo ovdje u Kairu i čekamo posljednji zvižduk.

77- GOOOOOOLLLLL! Još jednom glavom, ali ovaj puta Andrej Kramarić. Majer kirurški precizno iz prekida na glavu Kramarića.

72- Prelijepa akcija Hrvatske. Mario Pašalić sve je završio udarcem, ali preko gola.

67- Petković i Vlašić su vani, Mario Pašalić i Kramarić u igri. Dosta sada mirniji susret.

61- Gvardiol i Modrić su izašli, Juranović i Marco Pašalić u igri.

56- GOOOOOLLLL! Modrić je ubacio iz kornera, a Egipat je iz nekog razloga ostavio Petkovića samog koji je sjajno skočio i zabio za vodstvo. Gol pogledajte OVDJE.

55- Dosta mirno drugo poluvrijeme s obzirom kakvih početnih 10 minuta smo imali u prvom djelu.

50- Bez uzbuđenja u početku.

46- Evo nas u nastavku.

45- Kraj prvog djela.

45+3- Sjajan prodor Pjace, odlična lopta na Petkovića, ali odskočila je lopta i kapetan Dinama je šalje preko gola.

43- Pjaca nije dobro zahvatio loptu glavom. Šteta odlična situacija.

40- Dominacija Hrvatske u ovim trenutcima, lopta je u našim nogama.

35- Lijep pokušaj Majera odlazi u korner.

32- Ozljeda egipatskog vratara na kratko prekinula utakmicu.

27- Attia puca iz kosa, siguran Labrović.

24- Pao je Gvardiol u 16 metara, ali bez penala. Sumnjiva situacija.

21- GOOOOOLLLLL! Nikola Vlašić lijepo s ruba 16 metara pucao i odbila se lopta od obrane Egipta i evo nas na 1:1.

20- Odličan prolaz Petkovića i lopta za Vlašića, ali nije ju dobro zahvatio

18- Kakav bijeg Trezeugeta, 1 na 1 išao protiv Labrovića, stativa nas spašava.

17- Lijep ubačaj Vlašića, Vida je skočio, ali brani Gabal.

11- Nakon pet minuta VAR je potvrdio gol.

6- GOLL! Labrović je obranio slobodni udarac Trezegueta, a onda je Hamdi vratio loptu i Rabia je samo ispružio nogu za 1:0.

5- Nekoliko dobrih kombinacija naših, ali bez udaraca na gol.

1- Počela je utakmica, sretno Vatreni!

EGIPAT: Abou Gabal – Hany, Rabia, Abdelmonem, Hamdi – Fathi, Attia, Afsha – Marmoush, Mohamed, Trezeguet

HRVATSKA: Labrović – Stanišić, Vida, Pongračić, Gvardiol – Modrić, Brozović – Majer, Vlašić, Pjaca – Petković.

Hrvatska će večeras od 21 sat protiv Egipta u Kairu igrati finale prijateljskog turnira. Podsjetimo, Hrvatska je u polufinalu bila bolja od Tunisa, a domaćin od Novog Zelanda.

Bude li nastupio u današnjoj utakmici, Domagoj Vida zaigrat će za Hrvatsku 104. put. Jednako toliko nastupa ima i Ivica Olić. Ispred su samo Josip Šimunić (105), Ivan Rakitić (106), Stipe Pletikosa (114), Ivan Perišić (129), Darijo Srna (134) i Luka Modrić (173).

Bit će ovo druga utakmica za Hossama Hassana na klupi Egipta. Bivši reprezentativni napadač na premijeri je svladao Novi Zeland. Izbornik je postao prošlog mjeseca nakon što je egipatska momčad ispala u osmini finala Afričkog prvenstva.

Druženje ekipe

“Šteta za nogomet i turnir što Mohamed Salah neće igrati za Egipat. On je jedan od najboljih igrača svijeta zadnjih godina. Bilo bi lijepo da je tu, šteta da je ozlijeđen. Znamo koliko znači za Egipat i cijeli ovaj dio svijeta. Šteta što nećemo vidjeti sraz Modrića i Salaha”, izjavio je Dalić o Salahu.

“Hrvatska ima opasne tehničke zamisli u posljednjoj trećini terena, ali ja želim primijeniti svoju ideju, djelomično onakvu kakvu smo imali tijekom utakmice s Novim Zelandom, te vjerujem u pozitivan ishod”, rekao je egipatski izbornik Hossam Hassan.

Uoči utakmice Mario Mandžukić se naklonio HNL ikoni i svom bivšem treneru Mili Petkoviću: “Mile Petković je rano vjerovao u mene i na tome ću mu uvijek biti zahvalan”, napisao je dugogodišnji hrvatski adut u napadu, koji je u dresu Zagreba igrao od 2005. do ’07., poslije dolaska iz Marsonije iz Mandžukićevog rodnog Slavonskog Broda, a prije nastavka karijere u dresu Dinama u glavnom hrvatskom gradu.