Wikimedia Commons

Trava iva je cijenjena u narodnoj medicini: Ovako se pravi prah za jačanje imuniteta

Autor: Zlatko Govedić

“Trava iva i od mrtva pravi živa”, narodna je izreka, a u brojnim selima još su živa sjećanja na “tuberkulozne godine” nakon Drugog svjetskog rata kada je čaj od ove travke sačuvao mještane od izumiranja.

Trava iva ili planinski dubačac ili gorsko smilje (Teucrium montanum) jest puzeći polugrm iz porodice usnača. Stabljika je djelomično drvenasta, listovi lancetasti, sa donje strane dlakavi i svjetlije boje, a sa gornje tamnozeleni. Cvjetovi su blijedožuti.

Popis bolesti koje iva liječi je ‘podugačak’. Iznimno je gorkog i oporog ukusa jer sadrži obilje gorkih tvari koje pomažu kod nadimanja i drugih bolesti želudca i crijeva. Pokazala se i kao odlično sredstvo protiv stresa i depresije, a djelotvorna je i kod bolesti usta i grla, raznih infekcija, gljivica i afti. Čaj od ove biljke liječi grčeve i čisti krv. Blagotvorno djeluje kod svih vrsta groznice, ali i dijabetesa.

Pripremljena u vidu kupke, trava iva povoljno djeluje na kožu, napose ako su na njoj rane i druge vrste promjena. Tinktura pomaže kod hemoroida, bolesti jetre i žuči jer potiče stvaranje i bolji protok žučne kiseline dok u vidu balzama ublažava reumatizam.

Osušenu ivu sameljite u mlincu za kavu, u količini koja vam je potrebna, a prah sipajte u čistu bočicu. Dok traju zdravstvene tegobe, uzimajte jedan do tri grama praha, prije jela.

Autor:Zlatko Govedić
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.