Foto: Pixabay / ilustracija

Oko 200 tisuća Hrvata boluje od astme, 2019. bolest odnijela 461 tisuću života u svijetu

Autor: Dnevno.hr/T. Š

Svjetski dan astme obilježava se na inicijativu Globalne inicijative za astmu prvog utorka u svibnju svake godine. Tim povodom je dječja bolnica Srebrnjak  organizirala akciju pod ovogodišnjim motom “Zatvaranje praznina u astma skrbi” kako bi skrenuli pozornost na  liječenje, prevenciju i kontrolu bolesti te na važnost sporta i prehrane.

Prvi Svjetski dan astme je obilježen 1998. godine u više od 35 zemalja širom svijeta s namjerom poticanja svjesnosti društva o problematici života s astmom. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije za 2019. g., u svijetu su od astme bolovala 262 milijuna ljudi, a iste godine je od astme umrla 461.000 osoba.

Kako navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, astma je kronična upalna bolest dišnih putova, čije je glavno obilježje pojava bronhospazma – stezanja mišića u stijenkama bronha – koji je uzrokovan alergijskom reakcijom sluznice bronha na različite tvari u okolišu poput peludi, izmeta grinja i  životinjske dlake, kao i hladnog ili suhog zraka, tjelesnog napora isl.

Bronhospazam se klinički manifestira simptomima poput otežanog disanja, kratkoće daha, pritiska u prsnom košu i pojave takozvanog zviždanja u dišnim putevima. Smatra se da je bolest uzrokovana kombinacijom složenih i nepotpuno razjašnjenih okolišnih i nasljednih faktora.




U terapiji astme koriste se agonisti beta-adrenergičkih receptora, antagonisti leukotrienskih receptora, teofilin i kortikosteroidi, najčešće u obliku inhalatora koji su praktični za svakodnevnu upotrebu.




Hrvatski zavod za javno zdravstvo donosi i aktualne podatke o epidemiologiji astme u Republici Hrvatskoj, koji su jedan od rezultata projekta EUROSTAT Morbidity Statistics u kojem se određivala incidencija i prevalencija odabranih bolesti i stanja temeljem povezivanja više izvora podataka, pri čemu su za astmu korišteni podaci primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, kao i podaci iz Registra uzroka smrti.

“Prema rezultatima spomenute analize, godišnja stopa incidencije astme (novooboljeli u godini dana) u Hrvatskoj iznosi 3,0/1.000 stanovnika, odnosno 12.000 osoba novooboljelih od astme u jednoj godini. Ova stopa je neznatno niža negoli primjerice u Njemačkoj i Francuskoj, što je moguće objasniti geografskim varijacijama u epidemiologiji astme, koja je učestalija u zemljama sjeverne i zapadne Europe; međutim, distribucija dobno-specifičnih stopa incidencije usporediva je s onima u ostalim europskim zemljama. Očekivano, stopa incidencije je viša kod mlađih osoba te tako kod osoba do 20. godine iznosi čak 5,9/1.000 stanovnika, a kod osoba starijih od 65 godina iznosi 2,5/1.000 stanovnika.

Prema navedenom izvoru, prevalencija astme (ukupan broj oboljelih) u Hrvatskoj iznosi 5.048,1/100.000 stanovnika, odnosno 5,0% ukupnog broja stanovništva ili otprilike 200.000 osoba. Kao i kod incidencije, stopa prevalencije je viša u mlađim dobnim skupinama”, navodi Zavod.

Cijeli događaj je organiziran u suradnji sa humanitarnom FB grupom “Bitno je očima nevidljivo”, Škola dobrih djela, Maskote.hr, boksački klub “Gladijator”, Udruga smiiješak za sve, Crveni Nosovi i Lidl.

Autor:Dnevno.hr/T. Š
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.