Foto: Pexels

Mnogi ove predmete čiste s octom, a time rade više štete nego koristi

Autor: F.F

Destilirani bijeli ocat često se promovira kao prirodno i netoksično sredstvo za čišćenje koje može ubiti bakterije, otapati tvrdokornu masnoću i uklanjati prljavštinu. Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi upotreba octa mogla biti štetna za određene predmete u kući.

Iako mnogi ljudi koriste bijeli ocat za čišćenje ogledala, stručnjaci ističu da to može biti kontraproduktivno. Ocat može proći kroz tanak premaz na ogledalu i oštetiti srebrnu podlogu koja mu daje sjaj.

Također, nije preporučljivo koristiti ocat za pranje perilica rublja jer može uzrokovati oštećenja na gumama i plastičnim dijelovima, što može dovesti do curenja. Umjesto toga, preporučuje se korištenje proizvoda posebno dizajniranih za održavanje čistoće perilica rublja, piše Klix.ba.

Foto: Pexels

Nije sve za ocat

Iako je često korišten za uklanjanje kamenca iz perilica posuđa, dugoročna upotreba octa može oštetiti brtve na vratima. Preporučuje se korištenje kuhinjske soli kao alternativa koja može spriječiti nakupljanje kamenca.

Vodu nikada ne bi trebali zagrijavati u mikrovalnoj: Može doći čak i do ‘eksplozije’

Nadalje, treba izbjegavati korištenje octa za čišćenje glačala za rublje jer bi mogao oštetiti zaštitni sloj na površini glačala. Zato, primjerice, vinski ili alkoholni ocat može poslužiti kao odličan prirodni dezinficijens za vaš dom. Pomiješajte jednak dio vode i octa u bočici s raspršivačem pa iskoristite tu mješavinu za čišćenje površina kao što su kuhinjski pult, ručke vrata, kvake i prekidači za svjetlo.




Iako je ocat koristan i van kuhinje, ipak je dobro provjeriti sa stručnjakom kako ne biste oštetili svoje kućanske aparate ili nešto slično.




Autor:F.F
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.