
Radić prokazao Mostovce: ‘Pokupit će glasove bakica iz crkve i odnijeti Benčić i Tomaševiću’
Hrvatska je, čini se, digitalizacijom odlučila još jače zahvatiti državnu upravu u kojoj su najavljene velike promjene.
Naime, svi koji se do kraja iduće godine budu željeli zaposliti u državnoj službi, testirat će se anonimno i pod šifrom te će pitanja na ispitu generirati umjetna inteligencija, a građani će se na natječaj prijavljivati online.
To su, naime, najvažnije izmjene u novom Zakonu o državnim službenicima koji će Ministarstvo pravosuđa i uprave objaviti do kraja tjedna na e-Savjetovanju. Novi zakon tako uvodi centralizirani sustav zapošljavanja po uzoru na institucije Europske unije.
Kandidati će se prijavljivati online, a ne kao dosad, poštom. Nakon što ispune formalne zahtjeve i dostave dokumentaciju kroz poseban sustav koji će biti povezan s COP-om, bit će pozvani u ispitni centar Ministarstva uprave.
Ispit će polagati na računalu, a prije početka sustav će im dodijeliti šifru. Pitanja na ispitu dodijelit će im poseban algoritam, opći dio i poseban dio vezan za radno mjesto na koje se zapošljava i sve do intervjua u, primjerice, Ministarstvu zdravstva kandidat će biti pod šifrom.
Ministarstvo uprave je nositelj ovog projekta iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti vrijednog oko 2 milijuna eura, s sve bi trebalo omogućiti veću transparentnost samog postupka i smanjiti mogućnost potencijalnih zloupotreba.
Ministarstvo uprave provodit će ispite, a intervjue tijela u kojima se traži zapošljavanje. Nakon što kandidat prođe pisani dio ispita, još uvijek je pod šifrom, a dobit će obavijest da je prošao ispit i da je pozvan na razgovor u, primjerice, Ministarstvo zdravstva, ako se prijavi za radno mjesto u toj instituciji.
Do intervjua ta tijela neće znati tko su kandidati, piše Jutarnji list.
Novi Zakon o državnim službenicima uvodi još neke novine. Tako se po uzoru na druge članice Europske unije propisuje mogućnost zapošljavanja državljana drugih članica EU, ali i iz trećih zemalja, te zapošljavanje umirovljenika na pola radnog vremena, a sve zbog nezainteresiranosti za državnu službu i malih plaća koje se nude.
Uvjet će biti poznavanje hrvatskog jezika i latiničnog pisma, a strani državljani neće se moći zapošljavati na poslovima u tijelima državne uprave koji su propisani Ustavom ili zakonom, odnosno za koji postoji uvjet hrvatskog državljanstva, već na općim, administrativnim, računovodstvenim i informatičkim poslovima.
Tako će se, primjerice, osoba iz BiH koja vidi priliku za zapošljavanjem u državnoj službi u Hrvatskoj moći zaposliti na mjestu informatičara. Ili, primjerice, izbjeglica iz Ukrajine koja je već neko vrijeme u Hrvatskoj i naučila je hrvatski jezik na mjestu voditelja voznog parka ili administrativnog referenta.
Kada je riječ o umirovljenicima, omogućuje se njihovo zapošljavanje na određeno vrijeme i na pola radnog vremena, uz uvjet da osoba nije starija od 67 godina. Državna služba takvoj osobi moći će trajati do navršenih 67 godina.
Radić prokazao Mostovce: ‘Pokupit će glasove bakica iz crkve i odnijeti Benčić i Tomaševiću’
Uznemirujući prizor snimljen nakon potresa u Hercegovini: ‘Zavladala je prava panika’
Milanović upozorava na borbene avione Rafale: ‘Lijepo i skupo, ali ne treba se previše zanositi’
Plenković i Rama o opasnim događajima u regiji: ‘Napadači u Srbiji tretirani kao heroji, dobro da se vojska povlači’