Foto: Screenshot7Istramet

Nakon ciklogeneze Hrvate će uskoro pogoditi novi meteo fenomen: Ovakvu veljaču još ne pamtimo

Autor: I.G.

Na kraju ovogodišnje veljače, koja će biti upamćena po iznimno visokim temperaturama, Europa se priprema za masivnu pošiljku afričkog pijeska koja će donijeti turbulentno vrijeme većem dijelu kontinenta.

Očekuje se da će dugotrajna ciklogeneza, koja se intenzivira u Genovskom zaljevu, krajem idućeg tjedna donijeti novi val s Atlantika. S ovim valom stiže i značajna količina saharskog pijeska koja će se proširiti na sjever Europe, što može rezultirati prljavom kišom i potencijalno pogoršanom kvalitetom zraka.

Naši će se krajevi naći u jakom južnom visinskom strujanju zraka, a ciklone će povući i vruć zrak iz Sahare gotovo do Sicilije i juga Grčke. Prve velike vrućine tako stižu na sjever Afrike, a primjerice u Libiji vrijednosti bi mogle porasti i do 35 °C, što se dobro može uočiti na prognostičkim kartama za Europu.

Prema meteorolozima, ovo stanje će potrajati nekoliko dana, a naznake smirivanja vremena očekuju se tek u prvoj polovici ožujka. Tijekom ove neuobičajeno tople veljače, temperature su bile iznad prosjeka, čak i više od prosječnih vrijednosti za ožujak.

Foto: Screenshot/Istramet

Novi fenomen

No, kako sada piše Istramet, nakon prolaska ciklogeneze očekuje se novi meteorološki fenomen: “Skandinavsko-sibirska anticiklona u najavi na dijelu modela, popratit ćemo”, napisali su u objavi na Facebooku.

Skandinavsko-sibirska anticiklona u najavi na dijelu modela…popratit ćemo…😏😏

Posted by IstraMet on Sunday, 25 February 2024




 

Ova veljača nije samo rekordno topla u znanoj povijesti mjerenja nego je srednja temperatura zraka viša čak i od prosječne za ožujak, što se jako rijetko događa. A sljedećih će nam se dana dogoditi i ublažavanje suše, koja postoji u većini Hrvatske, uz samo rijetke iznimke”, prognozirao je nedavno meteorolog HRT-a Zoran Vakula.

Vremenska prognoza za utorak, prema podacima DHMZ-a, donosi promjenjive uvjete diljem Hrvatske. Očekuje se mješavina oblačnih i sunčanih razdoblja, s dužim periodima sunca predviđenim uglavnom za istočne i južne regije zemlje.




Na sjevernom Jadranu i u Gorskoj Hrvatskoj, kiša će biti češća pojava, dok će unutrašnjost zemlje većinom biti suha. Vjetar će biti uglavnom slab na kopnu, dok se na Jadranu očekuje umjereno i jako jugo, koje bi u drugom dijelu dana moglo dosegnuti i olujne brzine.

Temperature zraka će se kretati u rasponu od 3 do 8 stupnjeva Celzijevih unutar kopnenih područja, dok će na obali biti toplije s temperaturama od 8 do 13 °C. Najviše dnevne temperature uglavnom će se kretati između 12 i 18 °C.

Snažan potres uzdrmao Jadran, osjetili ga i Hrvati: ‘Ovo je zdrmalo jako, sve se treslo’

Autor:I.G.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.