Foto: Dusko Marusic / CROPIX

URLA, LOČE, LUPA USRED NOĆI I KLEVEĆE! Teror u centru grada traje 30 godina, stanari kipe od nemoći: ‘Policija dođe, za pet minuta opet sve isto’

Autor: L.B.

“Već 30 godina noću i danju se dere, prijeti, kleveće. Svega nam je ovoga dosta! Ima li više kraja teroru?”, pitaju se stanari jedne zgrade u Maksimijanovoj ulici u centru Pule koji već puna tri desetljeća, kako kažu, žive pod danonoćnim pritiskom i kao taoci psihički nestabilne susjede, piše Glas Istre.

Naime, sustanari kažu kako su nebrojeno puta zvali policiju koja je nekoliko puta izašla na teren. Nakon razgovora s njima nastupi mir, ali samo kratkotrajni, do iduće epizode. A ona se, prema riječima susjeda, može ponoviti za svega nekoliko minuta.

“Nakon jedne od prijava, zamolili smo tog mladog policajca koji je s njom razgovarao, da pričeka neko vrijeme da ga ne moramo ponovno zvati. I sve se opet ponovilo u roku od pet minuta”, prepričava jedan od stanara koji kaže da iako teror susjede traje trideset godina, nemoguće je predvidjeti kada će je uloviti “žuta minuta”.

‘Zna nam i lupati po vratima usred noći’

“Nekad je to usred dana, nekad u tri ujutro. Sluša glasnu muziku, viče, zna nam i lupati po vratima usred noći. Nekad se primiri na sat vremena, nekad na tri sata, nekad eksplodira za deset minuta”, očajni su stanari.

“Ne možemo normalno ni spavati”, kaže jedna od susjeda nestabilne žene koja ističe da su već umorni od prijavljivanja. Napominje da je prijavljivana stanarka bila na liječenju u više navrata, u Puli i izvan nje.

Stanari navode da je problematična susjeda socijalni slučaj, da konzumira pretjerane količine alkohola i da je odbila mnoge ponude za zaposlenje. Usto, tvrde i da ima i punoljetno dijete koje je obiđe i bezuspješno nagovara na liječenje. Navode da se vrte u začaranom krugu iz kojega žele izaći, ali više ne znaju od koga tražiti pomoć.

“Pomoć treba i njoj i nama”, složni su stanari i pitaju se što se još mora dogoditi da konačno netko reagira.




Ovlasti policije

Iz policije su rekli da su temeljna načela, način organiziranja i provođenja zaštite te pretpostavke za primjenu mjera i postupanje prema osobama s duševnim smetnjama propisane Zakonom o zaštiti osoba s duševnim smetnjama.

“Osobe koje su žrtve nasilja osobe s duševnim smetnjama mogu se za pomoć obratiti policiji, ali i nadležnom centru za socijalnu skrb ili liječniku opće medicine koji liječi osobu. U slučaju da se utvrdi da osoba ozbiljno i izravno ugrožava vlastiti život ili zdravlje ili sigurnost, odnosno život ili zdravlje ili sigurnost drugih osoba, može se smjestiti u psihijatrijsku ustanovu bez svog pristanka. Za takav smještaj mora postojati uputnica liječnika opće medicine koji liječi osobu ili djelatnika nadležnog zavoda za hitnu medicinu koji je osobu pregledao”, navode iz PU Istarske.

Pojasnili su i koje su njihove ovlasti u slučaju da im se obrate žrtve nasilja psihički nestabilne osobe i u kojem slučaju policija može prisilno odvesti nestabilnu osobu na liječenje.




“Ukoliko se žrtve nasilja osobe s duševnim smetnjama obrate policiji, policijski službenici postupat će po dojavi i izaći na mjesto događaja. Obavit će razgovore sa svim uključenim osobama te će, ukoliko je to potrebno, zatražiti dolazak zdravstvenih djelatnika. Ukoliko zdravstveni djelatnici procijene da osoba ozbiljno i izravno ugrožava vlastiti život ili zdravlje ili sigurnost, odnosno život ili zdravlje ili sigurnost drugih osoba, odredit će njen smještaj u psihijatrijsku ustanovu”.

Policija može takvu osobu odvesti u psihijatrijsku ustanovu

Dodali su da u situacijama kada osoba ozbiljno i izravno ugrožava vlastiti život ili zdravlje ili sigurnost, odnosno život ili zdravlje ili sigurnost drugih osoba, a nije moguće organizirati pravovremeno postupanje zdravstvenih djelatnika, policijski službenici mogu takvu osobu dovesti u psihijatrijsku ustanovu.

“Ukoliko se utvrdi da su postupanjem osobe ostvarena obilježja prekršaja ili kaznenog djela, policija će poduzeti mjere iz svoje nadležnosti i podnijeti protiv osobe odgovarajuću prijavu, a sud u takvim slučajevima u pravilu donosi i odluku o obaveznom liječenju osobe u psihijatrijskoj ustanovi”, navode iz policije.

Što se tiče postupanja policije zbog konkretnog problema, iz policije su naveli da su policijski službenici Policijske postaje Pula u četiri navrata postupali po dojavama o buci, no s dolaskom policijskih službenika na mjesto događaja, osoba se nije protupravno ponašala.

“Policijski službenici upozorili su je da svojim ponašanjem ne uznemirava druge stanare, a o svemu su obavijestili i nadležni Centar za socijalnu skrb te liječnika opće medicine koji liječi osobu”.

Iz pulskog Centra za socijalnu skrb do zaključenja teksta nisu odgovorili na upit.

Autor:L.B.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.