Foto: Niksa Stipanicev / CROPIX

O ovom hrvatski seljaci mogu samo sanjati: Svinjokolja kod susjeda u punom jeku

Autor: Dnevno.hr/M.P.

U Vrbici pokraj Đakova jutros je počela najveća eutanazija svinja u jednom uzgoju zbog pojave afričke svinjske kuge.

Na farmi Mirka Kolića iz Budrovaca, jednog od najvećeg svinjogojaca u ovom dijelu Hrvatske, bit će eutanazirano 517 svinja.

Kolić ima devet objekata za tov na području Đakovštine i u općini Vrpolje.  Prošlog vikenda počela su uginuća, a bolest je potvrđena u srijedu.

“Država će obeštetiti za posljedice zbog prodora kuge, ali žao mi je i zbog mog i uzgoja drugih proizvođača, jer će pojava kuge nakon duže pauze u našoj županiji, Osječko-Baranjskoj, utjecati na datum obnove prometa svinjama i mesom koji je dosad bio 12. siječnja iduće godine”, izjavio je Kolić. Prema riječima državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede Mladena Pavića, eutanaziju 517 svinja u Vrbici provode četiri veterinarska tima koji će usmrćivanje svih 517 životinja provesti tijekom današnjeg dana.

Foto: Zeljko Hajdinjak/CROPIX

U Hercegovini svinjetina bez greške, uzorci uredni

S druge strane uzorci koje ovih dana uzgajivači svinja u Hercegovini nose u veterinarske stanice nisu pokazali slučajeve zaraženog svinjskog mesa trihinelom ili afričkom kugom.

Potvrdili su to za Hercegovinu info iz pojedinih veterinarskih stanica u Županiji Zapadnohercegovačkoj, ali i Hercegovačko-neretvanskoj. No, isto tako treba reći kako i veterinarske stanice imaju sve manje analiza, budući da se sve manje ljudi bavi svinjogojstvom. Za samo godinu dana broj domaćih svinja se doslovno prepolovio.

“Za sada nismo imali niti jedan slučaj koji je neispravan i pozitivan na neku od bolesti. Svinjokolja je ove godine nešto kasnila, ljudi su krenuli tek prije tjedan dana, pa je pred nama sigurno još jedan tjedan u kojem ćemo obavljati analize”, kaže veterinar Ivica Spajić iz Veterinarske stanice Posušje. Spajić ističe kako je broj svinja u opadanju.
“Zbog visoke cijene svinja i afričke svinjske kuge ljudi nisu nabavljali svinje. U razgovoru s kolegama ustvrdili smo da ove godine u Općini Posušje imamo 30 do 40 posto manje svinja nego prošle godine”, ističe.

Foto: Tomislav Kristo / CROPIX

Veterinar iz Širokog Brijega: Svinjokolja u punom jeku

Veterinar Grgo Musa iz Širokog Brijega potvrđuje kako se ni u ovoj općini do sada nije pojavio niti jedan sumnjiv slučaj.

“Svinjokolja je u našoj općini u punom jeku, a trebala bi biti gotova početkom idućeg tjedna. Mi se nadamo kako će sve analize biti bez pozitivnih slučajeva na trihinelu. Ono što smo mi posljednjih godina radili pokazalo je, hvala Bogu, da na domaćim svinjama nema takvih slučajeva. Na divljim svinjama ipak se nađe poneki slučaj. Inače je prava rijetkost da smo imali pozitivnih slučajeva prijašnjih godina, jedino kod nekih svinja koje su nam dovožene sa sjevera BiH”.
Stožer za obranu hrvatskog sela dolazi u Zagreb: ‘Dobio sam poziv iz Ministarstva’

Sumnji na svinjsku kugu još nije bilo

Kaže kako je katastrofalan podatak o broju svinja koji je u konstantnom opadanju. Sumnji na afričku kugu do sada nije bilo. “Do sada nismo imali nikakvih sumnji, a ni lovci nam nisu prijavljivali neke sumnjive slučajeve. Možemo se s toga nadati kako će nas zaobići”.

No, uvijek postoji mogućnost i za to.

“Zar je daleko istok BiH? Samo nas je Bog sačuvao. Što će biti iduće godine to ne znamo. Najvažnija je predostrožnost. Najveći problem je kretanje i šverc iz zaraženog područja. Nisu problem ni divlje svinje ni nešto drugo”.

 

 

Autor:Dnevno.hr/M.P.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.