
Kakvo rasturanje! Ništa bez Bobetka: Hrvati za 19 dana oslobodili sve gradove u Hercegovini
Nakon što su srpski ekstremisti odbili zahtjev Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske da se povuku sa područje Nacionalnog Parka Plitvička jezera i odblokiraju državnu cestu D-1, prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, u subotu, 30. ožujka, 1991. godine donio je povijesnu odluku o provedbi akcije “Plitvice”.
“Sutra ujutro do 8 sati Plitvice moraju biti pod našom kontrolom”, odlučio je Tuđman potpuno nesvjestan da će se tijekom te akcije proliti krv Josipa Jovića, prve žrtve Domovinskog rata.
Akciju su pod zapovjedništvom Ministarstva unutarnjih poslova RH, vodili Josip Lucić, zapovjednik Jedinice za posebne namjene Rakitje i Marko Lukić, pomoćnik ministra za specijalne jedinice i zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko.
Akcija Plitvice planirana je i izvedena u dvije etape… Te noći kada je predsjednik Tuđman donio odluku o provedbi akcije, nešto prije ponoći, pripadnici Antiterorističke jedinice Lučko kao prethodnica zauzeli su Koranski most i osigurali ulazak snaga hrvatske policije u Nacionalni Park Plitvička Jezera.
Potom, u ranim jutarnjim satima 31. ožujka na sam Uskrs, pripadnici Jedinice za posebne namjene MUP-a Rakitje spajaju se sa pripadnicima Antiterorističke jedinice Lučko te zajedno kao jake snage Ministarstva unutarnjih poslova, nastavljaju glavnom prometnicom prema hotelu Jezero. Pripadnici Jedinice za posebne namjene MUP-a Kumrovec također borbeno djeluju na pomoćnom pravcu napada i to kako bi se dodatno osigurala uspješnost ove važne akcije, odnosno imali su zadaću ovladati i osigurati komunikaciju Rakovica- Ličko Petrovo Selo. Točnije, onemogućiti uvođenje novih neprijateljskih snaga iz smjera Korenica – Plitvička Jezera.
Na glavnom pravcu djelovanja, nedaleko od plitvičkih hotela, pripadnici paravojnih formacija tzv. “SAO Krajine”, teroristi i srpski odmetnici su iz obližnje šume, iz zasjede, na kolonu vozila s hrvatskom policijom, otvorili žestoku pucnjavu iz dugog automatskog naoružanja, te su ispalili i tri tromblonske mine. Te tromblonske mine su pogodile autobus pun hrvatskih redarstvenika, no na sreću nisu eksplodirale. Pod tim terorističkim rafalima, naši hrvatski policajci iskočili su iz autobusa i otvorili protupaljbu.
“Nevolja je počela kada se u srpskom selu Veljun pokvario jedan od autobusa, pa smo specijalce premjestili i tako se vozili sve do Koranskog mosta kada smo pogasili svijetla kako nas pobunjenici ne bi primijetili. A onda je započela pucnjava… Uspio sam se pribrati i otvoriti vrata jer smo u autobusu bili idealna meta. Specijalci su zauzeli položaje, a uslijed strašne pucnjave meni je pogođena puška koju sam imao obješenu oko prsa”, prisjetio se Rojs “vatrenog krštenja”.
Šokirani iznenadnim napadom, pucnjevima i razbijenim staklima, hrvatski su se specijalci pribrali i počeli uzvraćati paljbu, a kada se situacija malo stišala, započeli su češljanjem terena po, zbog snijega, neprohodnim šumama. Jutro je bilo iznimno hladno, magla gusta, no oni su nekoliko sati pružali žestoki otpor i potiskivali neprijateljske napadače prema Korenici.
Najistureniji među njima, tada 22-godišnji Josip Jović, kao pripadnik Jedinice za posebne namjene Rakitje pogođen je iz iz pošte, u nezaštićeni dio tijela. Iako su vozilo hitne pomoći i sanitetski helikopter stigli u trenu, iako je trud i požrtvovnost pripadnika saniteta i doktora bio nadljudski, Josip nije uspio preživjeti do bolnice.
Kakvo rasturanje! Ništa bez Bobetka: Hrvati za 19 dana oslobodili sve gradove u Hercegovini
Banožić u francuskom Stratotankeru: Znate li koja je uloga ovog zrakoplova?
Braća pobjegla iz logora: Stravično je slušati kako su ih Srbi 13 dana ganjali po šumama
Bošnjaci Hrvatima ‘otimaju’ ratnu pobjedu: Tvrde da su oni oslobodili Mostar