
Kako uzgojiti začine na balkonu ili prozorskoj dasci? Ubacite u prehranu svoje ljekovito bilje
Propolis je smolasta smjesa koju pčele prikupljaju s pupoljaka stabala, biljnih sokova ili drugih biljnih izvora, a rabe ga kao sredstvo za brtvljenje neželjenih otvora na košnici.
Preventivnom uporabom propolis čuva zdravlje, ublažava tegobe u slučajevima gripe, različitih oblika viroza, upalnih procesa ždrijela i usne šupljine. Rabi se i preventivno, te u akutnim stanjima promuklosti, parodontoze, pojave afti te neugodnog zadaha usne šupljine.
Od raznih pčelinjih proizvoda propolis bi trebalo da ima posebno mjesto u kućnoj ljekarni jer kao prirodni antibiotik djeluje protuupalno, potiče cirkulaciju krvi i epitelizaciju lakših opekotina, površinskih ranica, ogrebotina i herpesa te pomaže u liječenju ekcema, bubuljica, lišajeva i posjekotina.
Dovoljno je da se u tankom sloju dvaput dnevno nanese na oboljelo mjesto. Propolis, naime, ima voska, smole i balzama, uz nešto polena, tanina i eteričnih ulja.
Zbog takvog sastava ima i protuupalno i antimikrobno djelovanje, stimulira regeneraciju tkiva i povećava obrambenu moć organizma.
U oblasti stomatologije preporučuje se za održavanje oralne higijene jer predstavlja odličnu barijeru za pojavu karijesa.
U kozmetici se dodaje različitim kremama koje se mogu naći u biljnim ljekarnama. Propolis mogu rabiti svi, osim osoba alergičnih na pčelinje proizvode.
Propolis u obliku tableta i tinkture može se naći u svim ljekarnama, kao i u prodavaonicama zdrave hrane.
Kako uzgojiti začine na balkonu ili prozorskoj dasci? Ubacite u prehranu svoje ljekovito bilje
Ovo je optimalan broj jabuka koje trebate pojesti dnevno: Savjet stručnjaka mogao bi vas iznenaditi
Na tržište stiže alternativa Viagri: Ova molekula dovodi do snažne erekcije, a testovi su već provedeni
Jeftina namirnica snižava tlak i razinu šećera u krvi: Ništa vas ne košta da ju uvrstite u jelovnik