
ŠTO ČINITI U SLUČAJU SRČANOG UDARA? Postoji metoda koja bi vam mogla spasiti život
Zubobolja je bol u zubu ili oko zuba koja može biti vrlo neugodna i intenzivna. Stoga vam donosimo ovaj trik koji bi vam mogao ublažiti bol do odlaska stomatologu. Riječ je o jednoj od najpoznatijih metoda borbe sa zuboboljom u kućnoj radinosti.
Klinčići su od davnina poznati kao vrlo ljekovit začin. Primjerice, u Indiji ih koriste i danas, te ih smatraju najboljim prirodnim sredstvom protiv zubobolje. Nekada su se koristili i za uklanjanje lošeg zadaha iz usta. Sadrže tvari koje imaju anestetički i protuupalni učinak.
Njima možete brzo ublažiti zubobolju. Za to možete iskoristiti cijeli klinčić, njegov prah ili ulje. Koji god način da odaberete, prvo isperite usta toplom slanom vodom.
Cijeli klinčić
Stavite dva-tri klinčića u usta, pored zuba koji boli. U ustima će malo omekšati, a zatim ih lagano žvačite jer će tako iz njih izaći još više ljekovitih tvari.
Klinčić u prahu
Uzmite malo praha i stavite ga između desni i obraza pored zuba koji boli.
Ulje klinčića
Kažu da ono najbrže pomaže. Pomiješajte nekoliko kapi ulja s pola žlice maslinova ulja. Umočite komadić vate (ili štapić vate) i nježno tapkajte po mjestu koje vas boli. Vrlo brzo ćete osjetiti olakšanje.
Klinčić je aromatični začin koji se dobiva od pupoljaka stabla Syzygium aromaticum, koje se uzgaja u tropskim područjima poput Indije, Šri Lanke i Indonezije. Klinčić je poznat po svom snažnom i karakterističnom okusu i mirisu, a koristi se u kulinarstvu za poboljšanje okusa hrane.
Aktivni sastojci klinčića uključuju eugenol, acetil eugenol i beta-kariofilen. Eugenol je spoj koji ima analgetska, antibakterijska i protuupalna svojstva, zbog čega se koristi u dentalnoj industriji za ublažavanje zubobolje.
Ipak, važno je napomenuti da klinčić može pomoći samo kod blage zubobolje i da treba posjetiti stomatologa za liječenje ozbiljnijih problema s zubima. Također, treba biti oprezan pri korištenju klinčića, jer prekomjerna uporaba može dovesti do iritacije i oštećenja zuba i zubnog mesa.
Zubobolja može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući:
Karijes: Kada se karijes prodre u unutrašnjost zuba, to može uzrokovati iritaciju i upalu živca u zubu, što rezultira zuboboljom.
Oštećenje zuba: Ako zub bude oštećen, kao što je napuknut ili slomljen, to može uzrokovati zubobolju.
Upala desni: Gingivitis ili parodontitis, infekcije desni, mogu uzrokovati bol u zubima.
Problemi s visoko postavljenim zubom: Kad zub ne raste u liniji s ostalim zubima, može se utisnuti u okolna tkiva i uzrokovati bol.
Upala sinusa: Infekcija sinusa može uzrokovati bol u gornjim zubima.
Loše navike u oralnoj higijeni: Loša oralna higijena, kao što su nedostatak pranja zubi ili redovito četkanje i zubno konac, može dovesti do karijesa i upale desni, što uzrokuje zubobolju.
Trauma: Trauma na zubu, kao što je udarac ili pad, može uzrokovati zubobolju.
Drugi faktori: Drugi faktori poput stresa, anksioznosti, korištenja uskih proteza, nedavne dentalne procedure ili refluksa kiseline također mogu uzrokovati zubobolju.
ŠTO ČINITI U SLUČAJU SRČANOG UDARA? Postoji metoda koja bi vam mogla spasiti život
ZAŠTO IMATE LUDU POTREBU ZA SLATKIM I MASNIM? Stručnjaci upozoravaju na problem kojega možda niste ni svjesni
ŠTO JESTI PRIJE I NAKON TRENINGA? Ako već vježbate, nemojte dopustiti da to bude uzaludno
KADA SE TREBA VAGATI? Mnogi su zbunjeni jer im kazaljka na vagi stalno varira: Primijenite ovu jednostavnu metodu