
Znanstvenici otkrili najbolju metodu čišćenja zuba koncem: Ovako ćete spriječiti infekcije desni
Kako su djeca počela odlaziti u školu i vrtiće tako se pojavio problem s kojim se malo tko nije susreo – uši. Na Facebook stranici za majke, pokrenuta je rasprava o najučinkovitijim metodama rješavanja uši i gnjida, a često se spominje svinjska mast, farbanje kose te kombinacija octa i vode.
Možemo li prirodnim preparatima riješiti problem ili bismo trebali pohitati u ljekarnu po skupi proizvod? Goran Vlah, jedini hrvatski istrebljivač uši i gnjida, kroz svoj rad se susreo s nekim vrlo neobičnim slučajevima, poput djevojčice koja je u petom razredu osnovne dobila uši, a uspjela ih se riješiti tek u srednjoj školi. On je ranije za tportal pojasnio kako se boriti protiv uši i gnjida te koje metode su doista učinkovite.
Otkrio je kako izgledaju prvi znakovi koji upućuju na uši. “Prvi znak koji je najučestaliji pojavljuje se mjesec i pol do dva od dolaska prve uši na glavu. Ako ih dođe 10-15, onda se to ranije pojavi. Riječ je o klasičnom svrabu”, rekao je Vlah i pojasnio nas ne svrbi ugriz uši, već izmet koji ostavljaju.
Što boja jezika govori o našem zdravlju? Ako primijetite ove promjene odmah posjetite liječnika
“Šampon ubija živu uš, a to ne rješava problem. Gnjide nije moguće ubiti pomoću ikakvih sredstava. One imaju nepropusnu membranu i ništa je ne može probiti”, naglasio je Vlah i otkrio kako je velika zabluda ta da su osobe koje imaju uši siromašne ili prljave. Navodi da će uš doći i na čistu i na prljavu koju.
Prema Vlahu, ne postoji ništa tako brzo i ‘magično dobro’ čime bi uši riješili jednim tretmanom. Navodi kako je dobro na kosu utrljati regenerator kako bi gnjide lakše skinuli s kose tijekom iščešljavanja gustim, tankim češljem.
Idealno bi bilo dijete ošišati što je kraće moguće, a ako dijete ima dužu kosu, najbolje ju je vezati u pletenicu kako bi se spriječilo širenje uši.
Kosu treba iščešljavati u tankim pramenovima od korijena do vrha te skidati sve gnjide koje uočite, kao i žive uši. Četke za kosu dovoljno je kasnije staviti u vrećicu i preko noći u zamrzivač.
Sve to treba ponoviti još tri do četiri puta s razmacima od tjedan dana zbog razvojnog stadija jer iz gnjide kroz šest do osam dana nastaje nova uš, a ako se na djetetu nakon drugog čišćenja pojavi odrasla uš veća od milimetar i pol, znači da je dijete opet od nekoga zaraženo.
Nakon čišćenja glave, potrebno je očistiti i kućanstvo i sva mjesta s kojima je kosa bila u kontaktu – od posteljine, plišanaca, podova,… do namještaja.
Znanstvenici otkrili najbolju metodu čišćenja zuba koncem: Ovako ćete spriječiti infekcije desni
Osam savjeta za pravilnu prehranu u noćnoj smjeni: Ovako ćete izbjeći cijeli niz mogućih komplikacija
Pojasnila kakvo meso nikad ne bi smjeli jesti: ‘Može vam ugroziti život’
Liječnica upozorila što ne bi smjeli raditi ako vam djetetu curi nos: ‘To je opasan prostor’