
Evo kada piti kavu, a kada čaj: Svako piće ima svoje prednosti, ali treba paziti na jedno
Iako živimo u dobu znanosti , neke narodne predaje i dalje se dobro drže u narodu. S obzirom na to da su opstale desetljećima, pa čak i stoljećima, u njima zasigurno postoji zrno istine – ali jesu li u potpunosti istinite? “Reader’s Digest” je pobrojao osam mitova koji zapravo nemaju previše veze s istinom.
To nije preporučljivo, jer maslac zapravo povećava temperaturu kože tako što ‘zapečati’ opeklinu i sprječava strujanje zraka. Umjesto maslaca, prva pomoć za opeklinu je hladna voda, a 10 do 20 minuta pod vodom će pomoći da smanji bol i spriječi širenje opekline.
Prehladu donose virusi, a ne temperatura zraka. Savršena okolina za hvatanje virusa su zatvoreni prostori s puno ljudi. Ipak, istraživanje sveučilišta Yale pokazalo je da hladni nos smanjuje vašu sposobnost za odbijanje prehlade.
Ova narodna predaja dovela je do toga da većina ljudi prije upotrebe javnog WC-a briše dasku zahodske školjke. Iako se bakterije i virusi tamo mogu zadržati kraće vrijeme, mala je vjerojatnost da ćete se zaraziti. Puno je vjerojatnije da ćete nešto pokupiti iz vode koja prska dok je puštate ili, pak, s kvake. Zato je u WC-u uvijek potrebno prati ruke.
Jaja su iznimno hranjiva, iako sadrže ponešto kolesterola. Ipak, za samnjenje rizika od srčanih bolesti, liječnici preporučuju da smanjite unos zasićenih masti u namirnicama poput pita, kobasica, kolača i mliječnih proizvoda. Nema preporučenih ograničenja za dnevni unos jaja, osim napomene da biste i u tome, kao i u svemu, trebali biti umjereni.
Jedna kockica tamne čokolade doista donosi kardiovaskularne benefite, ali ut ome i jest problem. Tko se može zaustaviti nakon jedne kockice? Čokolada je puna masti, šećera i kalorija – ukratko, ne spada u zdrave namirnice.
Da, osjećate se zagrijano, ali samo nakon prvog gutljaja, i to zato što se krvne žile prošire pa krv dolazi bliže koži. Ipak, to dugotrajno (dakle, nakon više gutljaja) znači da ćete brže gubiti tjelesnu toplinu.
Istraživanja pokazuju da u popularnom lomljenju prstiju zapravo nema štete. Primjerice, jedan je američki doktor čak 50 godina pucao zglobovima samo na jednoj ruci te u velikoj studiji zaključio da ta zarazna, a nekima i iritantna radnja zapravo nije povezana s artritisom.
Vaši zglobovi povezani su ligamentima, tetivama i mišićima, pa biste mogli upotrijebiti i slomljenu kost. Ako sumnjate na lom, svakako potražite liječničku pomoć kako biste izbjegli infekciju ili deformaciju.
Evo kada piti kavu, a kada čaj: Svako piće ima svoje prednosti, ali treba paziti na jedno
Mnogi to rade, a prijete opake infekcije: Dokazano da su nas roditelji dobro savjetovali
Organ za koji su liječnici mislili da je beskoristan navodno pomaže u borbi s rakom
Ukradeni su genetski podaci 6,9 milijuna ljudi: Među njima i Hrvati, radi se o osjetljivim podacima