FOTO: Gorka istina o slatkom zalogajčiću

Autor: P.R.

Saznajte što unosimo u organizam u slasnim zalogajima čokolade, ima li uistinu čokolada povoljan učinak na zdravlje, kakva je politika velikih korporacija i mnoge druge stvari o omiljenom slatkišu.

1. Olovo…mljac!

Malo je poznato da u slasnim čokoladnim zalogajima zapravo u svoj organizam unosimo olovo. Radi se o tome da ljuske kakaovca, glavnog sastojka čokolade, imaju gotovo natprirodnu moć apsorbiranja olovnih čestica iz zraka. Taj podatak je osobito šokantan ako se u obzir uzme da je Nigerija, jedna od glavnih zemalja izvoznica kakovca, vodeća zemlja u upotrebi benzina čime je zrak zaista onečišćen olovom.

Olova u tragovima ima gotovo u svim prehrambenim namirnicama, a ljudsko tijelo do određene količine može bez problema podnijeti njegovu apsorbciju. Međutim, čokalada se nalazi na četvrtom mjestu po količini tog teškog metala. Istraživanja su pokazala da se samo od jedne porcije čokoladnog praha može zadovoljiti tri od 12 posto preporučene tjedne količine unosa olova. Zato, nemojte pretjerivati u količinama.

2. Diktatorska vladavina i uništavanje kišnih šuma

Neke tvrtke u proizvodnji čokolade upotrebljavaju palmino ulje koje stiže s palminih plantaža što uzrokuje istrebljenje kišnih šuma kao i izumiranje tigrova, orangutana i nosoroga koji tamo obitavaju. Kišne šume leže na tresetu koji u atmosferu otpušta tone ugljika. Također uzgoj takvih plantaža podrazumijeva i iskorištavanje robovske snage, krađu zemljišnih parcela čak i ubijanje ljudi što se svim mjerama nastoji zatrti u medijima. Radnici su na takvim plantažama plaćeni 40 dolara na mjesec, a često nemaju električnu energiju u svojim domovima. Kao jedna od vodećih tvrtki koja svoju proizvodnju čokolade temelji na upotrebi palminog ulja jest Nestle porotiv kojeg Greenpeace vodi oštru protukampanju.




3. Smiješne laži o zdravstvenim prednostima

Tvrdnje poput onih da možete dobiti više energije od 30 grama čokolade nego od 450 grama mesa jednostavno ‘ne drže vodu’. Bio je to slogan jedne od velikih tvrtki koja se poslužila dobrim markentigom, a zapravo činjenica je da nije dokazana zdravstvena prednost čokolade već je riječ samo o velikoj pohlepi velikih korporacija za novčanim dobitkom. Tako je poznata korporacija Mars u svojoj reklamnoj kampanji istaknula da su čokoladice po pitanju zdravlja u jednakom rangu kao i jabuke, žitarice i mlijeko. Nakon što su svoju čokoladicu ‘napravili’ iz čaše mlijeka reagirala je i zdravstvena udruga te zabranila iskorištavanje zdravih namirnica u svrhu reklamiranja slatkiša.




4. ‘Ekipa koja stoji iza čokoladnog diva Mars je uistinu luda’

Tvrtku Mars osnovao je Frank.C. Mars ‘iz ničega’. Svaki zarađeni dolar ulagao je u razvoj tvrtke, a nakon desetljeća poslovanja poslao je svoga sina Forresta u Europu kako bi proširio posao, a zatim je umro. Forrest je u maloj tvornici čokolade u Engleskoj napravio bombočiće M&M’s te se u njihovom plasiranju na tržište udružio sa dotadašnjim velikim konkurentom Hersheyjem. Bombončići su stekli svjetsku popularnost i ostalo je povijest. U privatnom životu, Forrest je bio u najmanju ruku čudak. Svoj djeci je izričito zabranio da jedu slatkiše, jer je bio škrt. Ako bi u nekoj Mars čokoladici primjetio nedostatak karamele, rupicu ili krivi omot, odmah bi se zaputio u tvornicu i napravio nered, pri tom se ne ustručavajući razbiti poneki komad inventara ili izvrijeđati radnika.

Tvrtka je sada već u rukama četvrtog naraštaja obitelji Mars koji dosljedno bacaju bombončić, ako slovo M nije savršeno.

5. ‘Prljava igra’ čokoladnih proizvođača

Tvrtke koje proizvode čokoladu imaju svoju tajnu tehnologiju koju opsesivno čuvaju od svojih konkurenata. Scenarij filma ‘Charlie i tvornica čokolade’ prikazuje gotovo stvarnu situaciju poznatih tvrtki poput Nestlea. Sjećate se kada je Forrest otišao u Europu proširiti posao? E pa, najprije je sklopio posao s Tobleroneom, zatim Nestleom i preuzeo sve njihove tajne. Što je najvažnije, na vlastitom primjeru naučio je nikad ne puštati strance u svoju tvrtku. Poznato je da pojedine korporacije na zadatke šalju svoje špijune, privatne detektive i primjenjuju druge metode kako bi se domogli tajnih recepata.

Autor:P.R.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.