“Održiva i zdrava rasvjeta za škole” – projekt modernizacije sustava rasvjete

Autor: hina

Riječ je o projektu koji se provodi u sklopu Philipsova globalnog programa Simply Healthy@Schools u koji je uključeno više od 350 škola u 36 zemalja, a jedan od ciljeva mu je briga za okoliš.

U sklopu Zagrebačkog energetskog tjedna održana je danas tribina “Održiva i zdrava rasvjeta za škole”, na kojoj su predstavnici tvrtke Philips i Regionalne energetske agencije sjeverozapadne Hrvatske predstavili projekt modernizacije sustava rasvjete u zagrebačkim školama te istaknuli važnost zdrave rasvjete.

Tvrtka Philips Hrvatska, u suradnji s gradom Zagrebom i Regionalnom energetskom agencijom sjeverozapadne Hrvatske, opremila je Osnovnu školu “Trnjansku” novom energetski učinkovitom rasvjetom, rekao je direktor Philipsova ureda u Hrvatskoj Darko Balun. Riječ je o projektu koji se provodi u sklopu Philipsova globalnog programa Simply Healthy@Schools, u koji je uključeno više od 350 škola u 36 zemalja, rekao je i dodao kako im je cilj izgraditi u djece svijest o zdravu načinu života, brizi za okolišu te donirati program modernizacije sustava rasvjete u školama.

Briga za okoliš, ali i ušteda

– Uvođenjem novoga sustava rasvjete u hrvatskim školama mogu se uštedjeti milijuni kuna, za nekoliko tona smanjiti emisije ugljičnog dioksida, očuvati vid djece te pridonijeti znatnu poboljšanju ugleda školskih ustanova – istaknuo je Balun. Dodao je da kao partner Zagrebačkog energetskog tjedna žele upozoriti na važnost primjerene rasvjete u školama, što je bitno zbog energetske učinkovitosti i smanjenja troškova te zdrava vida djece.

Rezultati istraživanja pokazuju da se uvođenjem suvremene rasvjetne opreme u školama može uštedjeti 65 posto struje. Na primjeru škole “Trnjanske” smanjit će se za 9174 kilograma emisije ugljičnog dioksida na godinu, a kako jedno stablo apsorbira 28 kilograma ugljičnog dioksida, uvođenjem novog rasvjetnog sustava spasit će se 328 stabala, rekao je Balun. Istaknuo je da godišnja ušteda struje na primjeru “Trnjanske” iznosi 19.930 kWh, pa se uz prosječnu cijenu struje uštedi 10.364 kune.

Ivan Pržulj iz Regionalne energetske agencije sjeverozapadne Hrvatske rekao je da je u 2009. energetskim pregledom 14 zagrebačkih osnovnih škola utvrđeno stanje svjetlo-tehničkih uvjeta te izrađeni projekti modernizacije. Istaknuo je da su u školama u prosjeku uočeni jako slabi intenziteti rasvjete. Primjer prvog ostvarenog projekta je Osnovna škola “Trnjanska”.

Prof. dr. Jagoda Doko Jelinić sa zagrebačkoga Medicinskog fakulteta istaknula je kako rasvjeta o kojoj ovisi kakvoća nastave te uspjeh i zdravlje učenika, zaslužuje posebnu pozornost, a to, dodala je, nažalost u Hrvatskoj nije slučaj.




Autor:hina
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.