
Par iz Slavonije s petero djece izgubio sve u Njemačkoj, ovo je pakao: ‘Šef je ženi dao otkaz čim je to čuo’
Da se Njemačka i Poljska povijesno ne ljube i da njemačko-poljski odnosi nisu baš previše uzorni što se dobrosusjedstva tiče odavno je poznato. Kao što je poznato i da su napetosti između Berlina i Varšave dodatno generirane nakon početka ukrajinskog rata kada su poljske vlasti oštro kritizirale vladu kancelara Olafa Scholza za sporu i nedovoljnu reakciju u pružanju Ukrajini vojne i financijske pomoći, dok su prethodnu njemačku vladu kancelarke Angele Merkel krajnje oštro optuživale za „izdaju euroatlantskih vrijednosti“ zbog njene velike gospodarske (prije svega energetske) suradnje s Rusijom, piše komentator portala Geopolitika.news Zoran Meter.
Osim toga nad njemačko-poljskim odnosima proteklih se mjeseci sve više nadvijala sjena sve učestalijih zahtjeva visokih poljskih dužnosnika za njemačkim plaćanjem golemih ratnih odšteta Poljskoj zbog njene uloge u Drugom svjetskom ratu, što je redovito izazivalo (i još izaziva) konsternaciju Berlina koji smatra kako je Varšava i više nego pravedno obeštećena u poslijeratnim procesima odnosno kroz tada postignute sporazume, uključno i teritorijalne kompenzacije – i da o toj temi on više uopće ne želi razgovarati.
Međutim, pravo ulje na vatru njemačko-poljskih odnosa, čini se, dolio je čelnik najveće stranačke frakcije unutar Europske unije (Europarlamenta) – Europske pučke stranke (ili narodnjaka), Manfred Weber. Radi se o visokopozicioniranom članu bivše njemačke vladajuće stranke CDU iz doba prethodne kancelarke Angele Merkel.
Naime, Weber je nedavno, u intervjuu za njemačku televiziju ZDF, oštro napao poljsku vladajuću stranku Pravo i pravda (PiS) kazavši sljedeće:
“PiS u Poljskoj je naš neprijatelj i borit ćemo se protiv njega!” … “Pravo i pravda” se ne razlikuje od “Alternative za Njemačku” (AfD – krajnje desna stranka čija popularnost u Njemačkoj posljednjih tjedana dramatično raste i koja se sada nalazi na drugom mjestu, odmah iza združenih stranaka tj. bloka CDU/CSU, a prema najnovijim anketama čak je preskočila i CDU gledano na istog kao na samostalnu političku stranku!, op.GN.)) i francuske stranke “Nacionalnog okupljanja” pod vodstvom Marine Le Pen.
Weber smatra, ni manje ni više nego da sve tri spomenute političke stranke ne poštuju “pravnu državu” i da ih stoga treba zabraniti.
Na reakcije iz Poljske na ove Weberove riječi nije trebalo dugo čekati. Evo nekih od komentara:
“Kad nam Nijemci žele reći kako trebamo graditi našu domovinu, uvijek se sjetim Trećeg Reicha i Hitlera. Kad takve stvari čujem iz usana Nijemaca, naježim se. Nijemci bi se trebali suzdržati od takvih nasrtaja, jer se još nisu obračunali s Drugim svjetskim ratom s više od 5 milijuna ubijenih Poljaka. Sada će ovdje pomazati svog “oporbenog firera”?” — kazao je poljski zastupnik Marek Susky.
“Weberova izjava – čak i za Nijemca – krajnji je primjer drskosti! Kao i kršenje svih pravila europske politike. Poljska u NATO-u, u EU, surađuje s mnogim stranim partnerima, uključujući i Njemačku, po svim pitanjima, a odjednom ključni njemački političar najavljuje otvoreni rat poljskoj vladi? I to za vrijeme ruske agresije?” – kazala je pak članica Europskog parlamenta i bivša poljska premijerka Beata Szydlo.
Zamjenik šefa poljskog ministarstva vanjskih poslova Pavel Jablonsky kazao je slijedeće:
“Danas najvažniji političar Europske pučke stranke izravno naziva vladu PiS-a neprijateljem protiv kojeg se treba boriti. Mislite li da će (poljska) Građanska platforma reagirati – ili će se, kao i obično, pridružiti njemačkim kolegama/principima/sponzorima?” Aludirao je na bivšeg poljskog premijera a sadašnjeg kandidata spomenute stranke na budućim poljskim predsjedničkim izborima Donalda Tuska.
Zbog novonastalog stanja u srijedu, 9. kolovoza, poljski premijer Mateusz Morawiecki pozvao je čelnika Europske pučke stranke Manfreda Wernera na raspravu.
Hoće li taj razgovor (ako dio njega uopće i dođe) bilo što promijeniti u sadašnjim odnosima dviju susjednih država? Rekao bih – teško.
Naime, obje su zemlje opterećene ne samo složenom međusobnom poviješću (što je manje važno), već i željama za ostvarenja vlastitih nacionalnih odnosno državnih interesa (što je puno važnije) u kontekstu potpune promjene regionalnih (europskih) i globalnih geopolitičkih okolnosti. U njima se Berlin i Varšava zapravo bore (s pozicije vazala) za što veću “simpatiju” od strane Washingtona u smislu da će baš oni ti koji će u budućnosti najbolje i najpouzdanije osiguravati američke geopolitičke, geosigurnosne i geoekonomske interese na tlu Europe, a zauzvrat ubirati i najveće dividende od strane SAD-a.
Washingtonu pak ovakav razvoj njemačko-poljskih odnosa previše ne smeta. Štoviše! Definitivno pouzdanom Poljskom može kad god to poželi stvarati dodatni pritisak na Berlin i obuzdavati njegove eventualne pretjerane političke i ekonomske apetite.
Sjedinjene Države Njemačkoj jednostavno previše ne vjeruju (i u tome nikako nisu usamljene u Europi), a ona im je i puno veći ekonomski konkurent od jedne Poljske. S druge strane Poljska im je najsigurniji jamac za dugoročni nastavak europske proturuske politike, a u tom ju kontekstu, jednako tako kao i Njemačku, vrlo lako mogu držati pod kontrolom, o čemu svjedoči i nedavno konačno odbijanje SAD-a učestalih poljskih zahtjeva da na njenom teritoriju rasporedi američko nuklearno oružje s ciljem sprječavanja ruskih geopolitičkih interesa u smjeru zapada.
Washingtonu nije potrebno maksimalno i visokorizično zaoštravanje njegovih vojno-sigurnosnih odnosa s Moskvom. Njemu je sasvim dovoljno održavanje visokih političkih tenzija i što veće ograničavanje ekonomske suradnje između Europe i Rusije, pri čemu će Europska unija morati još dugo snositi financijske troškove ukrajinskog rata i poslijeratne obnove, dok će se SAD brinuti za “sigurnosni kišobran” nad svima. Naravno, i kroz kupnju sofisticiranog i skupog američkog oružja nauštrb onog europskih proizvođača koji su već sada u velikim problemima.
I da zaključim s Manfredom Weberom. Njegov pokušaj prebacivanja krivnje za vlastite njemačke promašaje – čija se krajnja cijena još niti ne nazire ali se već sada zna kako će biti vrlo skupa – na Poljsku niti je lijep niti je pravodoban.
Bez Putina je ovo bio igrokaz: ‘Nisam došao slušati jadikovke Zelenskog’
Za dijalog (ili obračun, kako hoćete) s Poljskom u smislu pokušaja zaštite njemačkih nacionalnih interesa u uzavrelim novonastalim geopolitičkim okolnostima ipak je trebalo reagirati znatno ranije, i to prije svega od strane samog njemačkog državnog vrha a ne nekog europolitičara, koliko god on bio utjecajan. Ali vlada kancelara Olafa Scholza za tako nešto jednostavno nije imala snage, a onda niti volje. Opterećujuća njemačka povijest iz XX. stoljeća u tom je smislu itekako odigrala svoju ulogu, ali nikako ne i presudnu.
Najbolji primjer toga dolazi iz isto tako u Drugom svjetskom ratu teško poraženog i poniženog Japana, potpuno podređenog SAD-u, koji se, usprkos tomu, uspio izboriti za puno povoljniji položaj za zaštitu svojih ključnih nacionalnih interesa u započetoj globalnoj geopolitičkoj borbi trojca SAD-Rusija-Kina bez presedana u odnosu na Njemačku.
Par iz Slavonije s petero djece izgubio sve u Njemačkoj, ovo je pakao: ‘Šef je ženi dao otkaz čim je to čuo’
(VIDEO) Šestero poginulih u požaru u noćnom klubu: Strahuje se da bi broj mogao biti i veći
Razorna eksplozija odjeknula Ankarom: Jedan od terorista neutraliziran, drugi se raznio
Putinov prijatelj šokirao svojim prijedlogom: ‘Napravimo to jednom kako bismo zastrašili Zapad’