
Vučićev potrčko kasno shvatio da ga kamera snima: Pogledajte kako je reagirao
Ideju da bi se Srbija trebala, ako ne pridružiti, onda barem približiti BRICS-u, već godinama propagiraju desničarske stranke.
Sada je službenu inicijativu preuzeo Pokret socijalista Aleksandra Vulina, podnijevši Skupštini prijedlog rezolucije o pristupanju Srbije BRICS-u. Ideja proizlazi iz želje da se politički profitira na antizapadnjačkim raspoloženjima koja rastu u društvu, piše N1.
Desnim strankama – Dverima, Novom DSS-u i Zavencima nije strana ideja da je Srbiji mjesto u BRICS-u, a ne u Europskoj uniji. No, inicijativu za saborski zaključak o tome podnijela je stranka vladajuće koalicije. Stranka s dva zastupnika, ali važnim funkcionerom – Aleksandrom Vulinom.
“Mislim da Vulin radi posao za Vučića, jer je to stara Vučićeva taktika da praktički obuhvati cijeli politički spektar, a kako na desnici ima stranaka koje se zalažu za BRICS, onda i on mora imati nešto slično u svojim redovima. “, kaže Mijat Lakićević, zamjenik glavnog urednika Novog Magazina.
“Ovakvo isticanje teme BRICS-a od strane pojedinih predstavnika političke elite predstavlja svojevrsni kontranarativ prozapadnim akterima, ali ima i simboličku vrijednost jer za mnoge građane Srbije Istok, odnosno globalno Jug je poželjniji od suradnje s transatlantskom zajednicom“, kazao je Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE.
Ciljano biračko tijelo nije zanemarivo. Prema istraživanju New Third Way iz srpnja ove godine, kada bi morali birati između BRICS-a i Europske unije, 47 posto građana Srbije odabralo bi BRICS. dok bi za EU to bilo 35 posto. Ali to nije izbor. barem tako tvrdi drugi koalicijski partner, predsjednik SPS-a i ministar vanjskih poslova Ivica Dačić.
“Da te pitam jednu stvar – u kojem svijetu živiš? Vjerujete li u to o čemu pričate? Zar stvarno vjerujete u te bajke, da ćemo u BRICS, Šangajsku organizaciju. To nije realno”, rekao je Dačić.
Mijat Lakićević, zamjenik glavnog urednika Novog magazina, kaže da je i ova izjava dio političke igre, ali i da sve zemlje BRICS-a imaju veliki politički, ekonomski i policijski utjecaj te da im je zajedničko da su nedemokratske.
“Zato što smo vezani za Rusiju sirovinama, zato što je Kina veliki investitor, zato što su Arapski Emirati veliki kreditor…”, kaže Lakićević.
Nije jasno hoće li se o rezoluciji uopće glasati u Skupštini. Pokret socijalista ističe da se nisu konzultirali s glavnim koalicijskim partnerom – Srpskom naprednom strankom. Iako je na čelu te stranke od svibnja Vučića zamijenio Miloš Vučević, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zasad promatra iz prikrajka, a širenje organizacije komentira kao povijesnu odluku i stvaranje alternative Zapadu.
Vučićev potrčko kasno shvatio da ga kamera snima: Pogledajte kako je reagirao
HDZ-ovci se obračunavaju s Komšićem: ‘Nismo mislili da će spomenuti Muslimane, Srbe i Hrvate’
Vruće pitanje nasljedstva SFRJ: Svi su ogorčeni na Srbiju, održao se važan sastanak
Istina o Komšiću: Zanimljivo što je tražio od Hrvatske protiv koje toliko radi