fbpx
Foto: Guliver image/Morteza Nikoubazl ZUMAPRESS/Irgc Official Webiste

NOVI SUKOB NA POMOLU! FRCAJU ISKRE IZMEĐU SAD-a I TEHERANA: Iranska odmazda nije dobro sjela Amerikancima, zarobili su dva tankera

Autor: Lucija Brailo

Novi incident na relaciji SAD – Iran mogao bi zapaliti novu iskru sukoba, budući je Iran u petak poslijepodne zaplijenio dva grčka tankera i to u Hormuškom tjesnacu, jednom od najprometnijih svjetskih brodskih plovidbenih puteva.

U ovoj očiglednoj iranskoj odmazdi za zarobljavanje tankera pod ruskom zastavom, nakrcanog iranskom naftom prošlog mjeseca, iranske su se snage u petak poslijepodne ukrcale na brod ‘Prudent Warrior’, plovilo u grčkom vlasništvu, koristeći helikopter i nekoliko glisera, prepričao je kapetan jednog od brodova, javlja Financial Times.

Iranska Revolucionarna garda potvrdila je u priopćenju da su njezine “pomorske snage danas zaplijenile dva grčka tankera u vodama Zaljeva zbog njihovog kršenja [pomorskih pravila]”. Vjeruje se da je drugo plovilo ‘Delta Poseidon’.


Zapljena nakon zastoja pregovora o iranskim nuklearnim ambicijama

Zapljena dvaju tankera koji su plovili pod grčkom zastavom vjerojatno će izazvati posljedice na naftnom tržištu i pomorskoj industriji, s cijenama nafte koje su već blizu 120 dolara po barelu. Inače, Grčka je brodarska moćna sila, s gotovo četvrtinom svih supertankera u vlasništvu grčkih tvrtki, prema Lloydovom popisu.

Ova iranska potvrda zapljene brodova dolazi nakon što su pregovori između Teherana i globalnih sila o iranskim nuklearnim ambicijama posljednjih mjeseci zastali, podižući napetosti diljem Bliskog istoka.

Iz Delta Tankers kompanije, čiji je brod Delta Poseidon nisu odgovorili na upit, međutim, George Vakirtzis, izvršni direktor Polembros Shippinga, koji upravlja Prudent Warriorom, rekao je da je brod zaplijenjen u međunarodnim vodama prije nego što su ga vlasti uputile prema iranskoj obali. Vakirtzis je rekao da je njegov brod plovio za SAD s naftom ukrcanom u Basrahu u Iraku.

“Izgubili smo svu komunikaciju oko 2 sata po lokalnom vremenu i više puta smo pokušavali razgovarati s plovilom bez odgovora. Zamolili smo drugo plovilo na istom području da nam daju poziciju plovila. Rekli su nam da su helikopter i dva glisera stigli do našeg plovila”, rekao je za Financial Times. “To je zapljena i diplomatska situacija, a mi smo u sredini”, dodao je.

‘Djelo piratstva’

Grčko ministarstvo vanjskih poslova opisalo je zapljenu tankera kao “djelo piratstva”.

Međutim, prošlog mjeseca Atena je zaplijenila naftni tanker Pegas koji je plovio pod ruskom zastavom – kasnije preimenovan u Lana – zbog prijevoza sankcionirane iranske nafte. Izvještava se i da su američke vlasti ovog tjedna preuzele iransku naftu iz tankera.




Iran je u srijedu prozvao grčkog otpravnika poslova u Teheranu osudivši ono što je Atena nazvala “piratstvom”. Teheran je u petak također pozvao Švicarsku – koja vodi odjel za interese SAD-a u Iranu – da se požali na zapljenu iranskog tankera i da Amerikancima uputi “snažne prigovore”.

Međutim, ovo nije prvi put da se događaju incidenti s tankerima između zemalja. Naime, Iran je 2019. zaplijenio naftni tanker pod britanskom zastavom ubrzo nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo zaustavilo iransko plovilo u Gibraltaru koje je prevozilo naftu u Siriju. Brod Stena Impero pod britanskom zastavom držan je u Iranu dva mjeseca prije nego što su ga vlasti pustile.

Glavna prepreka proglašenje Revolucionarne iranske garde i njezinih snaga teroristima

Hormuški tjesnac, uski strateški plovni put koji odvaja Iran od zaljevskih država, jedan je od najvažnijih svjetskih brodskih putova za naftu. Otprilike trećina sveg morskog tereta nafte tuda prođe svakog dana, prema američkoj Upravi za energetske informacije.




Razgovori o oživljavanju nuklearnog pakta iz 2015., koji je bivši američki predsjednik Donald Trump napustio 2018., zaustavljeni su. Zapadne sile žele da Iran radikalno preokrene svoj nuklearni program u zamjenu za ponovno pridruživanje SAD-a paktu i ukidanje niza sankcija protiv njegova gospodarstva, uključujući i izvoz nafte.

Zapadni diplomati kažu da je glavna prepreka proglašenje Revolucionarne iranske garde i njezinih snaga Quds teroristima. Iran želi da se ta oznaka ukine. Također je jasno stavio do znanja da će nastaviti podržavati milicije diljem Bliskog istoka.

Autor:Lucija Brailo
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.