
Stefančuk: Razdor između Zelenskog i generala je ruska propaganda
SAD su se povukle iz Afganistana, a Turska sada pokušava preuzeti njihovu ulogu i to iz vlastitih interesa.
No, to ne nailazi na svesrdnu podršku, a mnogi Turci kritiziraju podilaženje svog predsjednika talibanima.
U Afganistanu je i dalje dramatično, UN procjenjuje da oko 18 milijuna ljudi treba pomoć, a središnju ulogu za rješavanje tih problema ima zračna luka u Kabulu.
No, nakon što su se međunarodne snage povukle iz zemlje, ona više nije u funkciji, a uvjet za brzo dopremanje pomoći je njezino ponovno pokretanje. Kako piše Deutsche Welle, zbog toga se u središtu sada našla Turska koja je u Afganistanu bila prisutna od početka međunarodne misije. Njihova glavna zadaća bila je osiguravanje zračne luke. Na rubu samita NATO-a u lipnju turski je predsjednik Recep Tayyip Erdogan razgovarao sa svojim američkim kolegom Joeom Bidenom o turskoj vojnoj podršci i tada se spominjalo da će turska vojska, nakon što Amerikanci odu, preuzeti osiguravanje aerodroma u Kabulu.
Ankara želi definirati svoju novu ulogu u Afganistanu
No, čini se da turska Vlada nema namjeru stati samo na tome jer, kako kaže Kristian Brakel, voditelj Zaklade Heinrich Böll u Istanbulu, i prije no što su talibani ušli u Kabul, Ankara je vjerovala da će moći ‘definirati svoju novu ulogu u Afganistanu’. To je bilo jasno u proljeće kada je pokušala organizirati mirovne pregovore između talibana i afganistanske vlade, i to u Istanbulu. No, talibani su otkazali svoj dolazak.
Turci i Afganistanci – braća po vjeri?
Čini se, međunarodna zajednica blagonaklono gleda na ovaj angažman Turske, no glasnogovornik talibana dao je neke proturječne izjave prvo rekavši da se „svi strani vojnici, zaposlenici, savjetnici i treneri trebaju povući iz zemlje”. No krajem kolovoza je u razgovoru za tursku televiziju relativizirao tu izjavu i naglasio da talibani žele dobre odnose s Turskom jer su „braća po vjeri”
No mnogi turski građani ne dijele to mišljenje što je vidljivo na društvenim mrežama. Na izjave glasnogovornika talibana mnogi korisnici su odgovorili hashtagom #TalibanKardesimDegildir („Talibani nisu moja braća”). A nisu poštedjeli ni Erdogana. Jasna poruka glasi: predsjednik griješi, jer što se tiče vjere ne postoji zajedništvo Turske i talibana, piše DW.
Brakel vidi još jedan razlog za angažman Ankare. On pretpostavlja da ona želi zauzeti posredničku ulogu između Zapada i Afganistana kako bi popravila „svoju vanjskopolitičku reputaciju u Washingtonu i Bruxellesu, koja je jako narušena u posljednje vrijeme”.
Stefančuk: Razdor između Zelenskog i generala je ruska propaganda
Papa Franjo zbog zdravlja otkazao važno putovanje: Ograničit će mu aktivnosti
Zbog Dubaija ubila svog muža: Nevjerojatan slučaj
Mlada Hrvatica bez eura otvorila pekaru u Njemačkoj: Svima objasnila slatku tajnu