
Strava u idiličnom francuskom gradu! Izbodena dječica, troje u kritičnom stanju. Napadač tražitelj azila?
Francuska se priprema za novi kaos u utorak i nove prosvjede protiv omražene mirovinske reforme Emmanuela Macrona, a sindikati pozivaju na opći štrajk.
Prosvjedi prošlog četvrtka prerasli su u nered sa sukobima između policije i prosvjednika te scenama nasilja diljem zemlje. U jeku nemira, koji su rezultirali s više od 450 uhićenja, francuski je predsjednik bio prisiljen otkazati državni posjet kralja Charlesa III zbog sigurnosnih razloga.
Očekuje se da će javni prijevoz, sveučilišta, škole i javne službe u utorak ponovno biti u prekidu.
Utjecaj akcije osjeća se u svim sektorima i područjima javnog života. Štrajk skupljača otpada u Parizu doveo je do toga da se smeće još uvijek gomila u dijelovima francuske prijestolnice, a štrajk u rafinerijama doveo je do nestašica goriva na nekim benzinskim pumpama.
Ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin rekao je da će 13.000 policajaca, uključujući 5.500 u Parizu, biti raspoređeno u borbi protiv mogućih nemira tijekom marševa planiranih za utorak.
“Naše službe predviđaju da će doći do značajnog poremećaja javnog reda i mira. Više od 1000 radikalnih aktivista, od kojih neki dolaze iz inozemstva, moglo bi se pridružiti prosvjedima u Parizu, Nantesu ili Rennesu”, upozorio je.
Unatoč raširenim nemirima, francuski je predsjednik prošli tjedan obećao da neće odustati od mirovinske reforme kojom se dob za umirovljenje podiže sa 62 na 64 godine, rekavši da je “nužno” da zemlja uravnoteži svoje velikodušne mirovinske sheme.
Francuska vlada izazvala je bijes kada se pozvala na članak 49.3 francuskog ustava kako bi usvojila mirovinsku reformu, u kontroverznom potezu koji je zaobišao glasovanje u parlamentu za koje se očekivalo da će izgubiti. Vlada je nakon kontroverznog poteza za dlaku preživjela dva zahtjeva za izglasavanje nepovjerenja u Narodnoj skupštini.
Prosvjed u utorak mogao bi biti pokazatelj izaziva li Macronova nefleksibilnost još više nezadovoljstva na ulici ili se prosvjedni pokret počinje smirivati. Francuska policija optužena je za grubu taktiku, a vjerojatno će se studenti i učenici pridružiti prosvjedima u većem broju. U subotu je muškarac ostao u kritičnom stanju nakon sukoba s policijom kod projekta francuskog rezervoara vode.
Uoči prosvjeda u utorak, premijerka Elisabeth Borne pozvala je na razgovore sa sindikatima i najavila da više neće koristiti članak 49.3 osim kada je riječ o proračunskim mjerama.
“Očito postoje napetosti oko reforme, moramo slušati”, rekla je za AFP u nedjelju. “Moramo smiriti zemlju i dati Francuzima neke odgovore odmah.”
No, razgovori Vlade i sindikata o mirovinskoj reformi su u zastoju. Macron je rekao da je otvoren za raspravu o nizu pitanja, uključujući uvjete rada, plaće i opterećenje povezano s poslom, ali ne i mirovinsku reformu. Sindikati kažu da bi pristali na razgovore samo ako vlada pristane preispitati zakonsku dob za odlazak u mirovinu.
Bez jasnog izlaza i nakon niza nasilnih incidenata tijekom posljednjih tjedana, postoje strahovi unutar sindikata da bi se Francuska mogla suočiti s društveno-političkom krizom sličnom pokretu Žutih prsluka koji je potresao zemlju 2018. i 2019.
Sindikalni čelnik Laurent Berger upozorio je u ponedjeljak da je Francuska u “potpunom stanju napetosti”.
“Postoji zajednička volja s vladom da se pronađe izlaz za ovaj prosvjedni pokret i da se ne spusti u ludilo koje bi moglo zavladati zemljom, uz nasilje i ogorčenje”, upozorio je u intervjuu za francuski kanal France 2.
Strava u idiličnom francuskom gradu! Izbodena dječica, troje u kritičnom stanju. Napadač tražitelj azila?
Novi fijasko: Europski tankeri u službi Putina, a stižu i novi igrači! ‘Svijet jednostavno ne može bez ruske nafte’
(VIDEO) U vodi se nalazi nešto mnogo strašnije! Uništena brana krije veliku opasnost, Zelenski šokiran: Gdje su?
(FOTO/VIDEO) Amerikanci se guše u zagađenju: Ne, ovo nije post apokaliptična montaža, ovo je New York danas! Vlasti poslale upozorenje