Foto: Nera Simic / CROPIX

Šeks ih je uništio: Moćni igrači hrvatske politike izbrisani su potezom pera

Autor: Ivana Violić / 7dnevno

Sve i da osvoji relativnu većinu na parlamentarnim izborima, kao što to već sada sugeriraju ankete, premijer Andrej Plenković i njegov HDZ nakon tih izbora naći će se u problemima koji se odnose na formiranje vladajuće većine.

Nije tajna da HDZ predvođen premijerom Plenkovićem na parlamentarne izbore, kao i uvijek dosad, izlazi samostalno, to je dio Plenkovićeve strategije koja mu olakšava poslijeizbornu trgovinu. No kada se sagledaju postojeće ankete, otvara se pitanje s kime će uopće HDZ moći surađivati nakon idućih izbora, s obzirom na to da vrlo malo stranaka prelazi izborni prag.

Na tom popisu aktualni Plenkovićevi koalicijski partneri kotiraju veoma loše, uz izuzeće nacionalnih manjina koje mogu računati na svojih osam zajamčenih zastupničkih mandata, što Plenkoviću nije jamstvo za formiranje većine jer se šef SDSS-a Milorad Pupovac više puta tijekom političke karijere pokazao kao prevrtljivac i vrlo vješt trgovac.


Druga opcija u zemlji zasad je još SDP i teško da će se taj trend na idućim izborima mijenjati jer bez obzira na ostale stranke s ljevice koje mu konkuriraju, SDP uvijek može računati na dio svojeg biračkog tijela, a osim toga, govorimo o stranci s dugogodišnjom tradicijom, izgrađenom infrastrukturom i ograncima u kojima bez obzira na krizu ipak postoje snažni pojedinci koji će Partiji osigurati kakav-takav parlamentarni status.

Ideološki moratorij

Prema anketama, treća politička snaga u zemlji zasad je još Možemo, no to je politička opcija koja se svela isključivo na Zagreb, a s obzirom na sve više kritika na račun gradonačelnika Tomislava Tomaševića, veliko je pitanje što Možemo može postići na nacionalnoj razini, tim više što se njihovi zastupnici dosad nisu uspjeli profilirati pa je ova stranka prepoznatljiva uglavnom po svojoj grlatoj zastupnici Sandri Benčić.

Most se pak odlučio za suradnju sa Suverenistima, no na njih HDZ ne računa niti Plenković kani s tom opcijom graditi svoj koalicijski potencijal, premda se u Mostu i SDP-u nadaju da Plenković i neće doći u tu poziciju, već da će oni uz asistenciju predsjednika Zorana Milanovića nakon izbora pomoću žetončića formirati svoju vladu temeljenu na famoznom ideološkom moratoriju koji zagovara Mostov Nino Raspudić. Kako zasad stvari stoje, Domovinski pokret na nadolazećim izborima mogao bi biti jedina opcija koja će istinski zastupati desno biračko tijelo, ali s obzirom na Mostova vrludanja, nije teško zaključiti da od okupljanja na desnom frontu neće biti ništa. Desnica na izbore izlazi raslojena, a veliko je pitanje što će i hoće li išta na idućim izborima postići Puljkovi liberali iz Centra jer, realno govoreći, liberalne opcije u hrvatskoj politici praktički i ne postoje ili su uglavnom pred izumiranjem.

Domovinski pokret bi, pak, nakon izbora za HDZ i Plenkovića mogao biti presudan u formiranju Vlade. Znaju to vrlo dobro u HDZ-u i u Plenkovićevu timu pa u javnosti pokušavaju ostaviti dojam kako po svaku cijenu nastoje izbjeći koaliciju s Pokretom. Svoje je nade u tom pogledu Plenković navodno polagao na IDS, no s novim ustrojem izbornih jedinica u režiji Vladimira Šeksa, ali i s raskolom unutar te stranke, sva ta očekivanja mogla bi pasti u vodu.

Na istarskom poluotoku malo tko očekuje da bi IDS na idućim izborima mogao osvojiti svoja tradicionalna tri mandata, već procjenjuju da bi maksimalno mogli osvojiti jedan mandat.

Zaključuju kako je Šeks preustrojem izbornih jedinica dokrajčio IDS, koji i Istrijani sve manje podržavaju, no svejedno kažu da bi, bez obzira na broj osvojenih mandata, njihova stranka mogla ući u suradnju s HDZ-om. No isto to vrijedi i za istarski SDP koji predvodi Vili Bassanese, koji bi bez problema mogao voditi i istarski HDZ a da se ne primijeti značajnija razlika.




Krči put

Do takvog scenarija ipak će teško doći, HDZ u Istri vodi njihov poznati zastupnik i bivši ministar turizma Antun Kliman, kojega mnogi nazivaju stranačkim operativcem, no napominju kako je njegova desna ruka Ilirijana Croata Mendur koju nazivaju prvom damom istarske organizacije vladajuće stranke, uz napomenu kako ona dosta dugo surađuje i s Bassaneseom.

Mendur je šefica umaškog HDZ-a koja se u lokalnim medijima spominjala zbog angažmana u pokušaju oživljavanja pulske brodogradnje, zbog čega joj je javno zahvaljivao direktor tvrtke Uljanik brodogradnja 1856 Samir Hadžić.

Riječ je i o županijskoj vijećnici vladajuće stranke te ravnateljici Agencije za razvoj Grada Umaga – RAZUM, koja će se, prema tvrdnjama upućenih, i nakon izbora zadržati na lokalnoj razini, za razliku od Klimana na kojeg Plenković računa i u nacionalnoj političkoj areni, ako ništa drugo, onda barem na razini saborskog zastupnika. Velike nade HDZ polaže u Istarsku i Primorsko-goransku županiju premda bi ondje rezultati mogli biti prilično neizvjesni i za njih i za SDP, koji bi na probleme mogao naići u riječkom kraju, gdje su ostali bez svojih političkih teškaša otkako se Vojko Obersnel povukao s čela Rijeke i odlučio umiroviti.




Nakon njega kormilo Grada Rijeke i tamošnjeg SDP-a preuzeo je Marko Filipović, ali se njegova prepoznatljivost ne može mjeriti s onom koju je imao Obersnel pa je upitno što od njega mogu očekivati u najvećoj oporbenoj stranci. Godinama je SDP u Primorsko-goranskoj županiji snagu crpio iz svojeg župana Zlatka Komadine, koji s aktualnim vodstvom i Peđom Grbinom nikada nije pronašao zajednički jezik. Komadina nikada nije skrivao svoju naklonjenost Davoru Bernardiću, ali je u stranci ostao i nakon što je Grbin otpisao sve buntovnike predvođene Bernardićem koji je u međuvremenu formirao Socijaldemokrate koji se također spominju kao potencijalni HDZ-ovi koalicijski partneri, ako uopće dođu do saborskih klupa.

Osim što se Komadinu spominje kao nezavisnog nositelja liste u Bernardićevu timu i u njegovoj županiji, postoji mogućnost da se uoči nadolazećih parlamentarnih izbora ovaj dugogodišnji župan upusti u suradnju sa svojim istarskim kolegom Borisom Miletićem, nekadašnjim šefom IDS-a koji je iz te stranke izbačen u podosta nejasnim okolnostima. Miletić se nakon toga okrenuo upravljanju županijom, no upućeni tvrde da on već naveliko krči put za nacionalnu političku scenu na koju planira ući sa svojom nezavisnom listom, pri čemu istarskom županu suradnja s Plenkovićem i njegovom strankom nije nezamisliva.

Oni upućeni u zbivanja u ovom dijelu zemlje smatraju da bi Miletić sa svojom listom i nekolicinom jakih lokalnih političara mogao nadići svoju nekadašnju stranku te da bi on, za razliku od IDS-a, ipak mogao biti konkurentan.

Tvrda pregovaračica

Prognoze onih koji prate zbivanja u Istri i Rijeci kažu da bi SDP ovdje mogao dobiti četiri do pet mandata pa se nagađa da bi iz istarskog bazena do saborskih klupa mogao stići šef Partije Peđa Grbin te njegova kolegica Sanja Radolović i Danijel Ferić, a u Primorju će to, uz riječkoga gradonačelnika Filipovića, zasigurno postići i jedna od najpoznatijih SDP-ovki, Mirela Ahmetović.

Po Rijeci se šuška kako bi se na SDP-ovim listama mogla ukazati i Katarina Peović iz Radničke fronte koja bi im mogla donijeti još jedan mandat, no pitanjje je što će od toga biti jer se Peović dosad pokazala kao prilično tvrda pregovaračica. Za razliku od SDP-a koji se ondje ima čemu nadati, Možemo je u Istri na klimavim nogama i ondje jedan mandat eventualno može očekivati njihova Suzana Jašić, dok je u Rijeci ekipa iz Možemo neprepoznatljiva i neprimjetna.

U riječkom kraju osvajanju jednog mandata s Marinom Miletićem nada se i Most, ali istarska frakcija u njihovoj stranci ne postoji, dok se HDZ nada i angažmanu Ivana Heraka o kojem ovisi koliko će mandata osvojiti u Istarskoj županiji, u kojoj svoj potencijal vidi i pulski gradonačelnik Filip Zoričić koji se još nije do kraja politički definirao.

Sve u svemu, u Istri i Primorsko-goranskoj županiji sazrijeva jedna intrigantna politička priča jer IDS-u ondje prijeti potop, a HDZ-u procvat u sredini koja mu nikada nije bila naklonjena, i to velikim dijelom zbog Klimana koji se na politiku i ne mora previše oslanjati jer je ionako nedavno na prodaju stavio 37 apartmana od 47 do 170 četvornih metara, o čemu su stidljivo izvijestili tamošnji mediji. Klimanovim apartmanima pozabavio se portal Istra 24, na kojem kažu kako je cijena četvornog metra tih apartmana od 5000 do 7300 eura.

Inače je bivši ministar prije nekoliko godina najavljivao gradnju hotela koji je trebao znatno podići destinacijsku vrijednost vodnjanske rivijere, ali se, unatoč tomu, odlučio za apartmanizaciju Barbarige, što na ovom lokalnom mediju problematiziraju te tvrde kako je natječaj za pravo građenja iz 2016. godine baziran na Klimanovu projektu koji je uključivao i njegov trenutni market.

Konzervativni predznak

Suvlasnički udio u projektu Klimana je doveo u privilegirani položaj jer je na natječaju praktički sudjelovao samo on, a jedna od manipulacija, prema pisanju ovog medija, vidljiva je i iz toga što je parcela na kojoj Kliman gradi apartmane, premda se nalazi preko ceste, pridodana natječaju uz obrazloženje da se radilo o pratećim objektima hotela. Kliman je navodno 5000 metara zemljišta dobio besplatno, a osim što nije platio zemlju, nije platio ni naknadu za pravo građenja.

Ono što se također u Istri propitkuje jest odakle Klimanu novac za gradnju, a nije jasno ni tko su njegovi partneri pa se nagađa da je jedan od njegovih kompanjona poduzetnik Danko Končar. Sve su to, dakako, samo pretpostavke o bivšem ministru koji je u Istri kao političar s konzervativnim predznakom izgradio svoj utjecaj, od kojega bi nakon idućih izbora koristi mogao imati i premijer Plenković.

Iz problema bi ih mogao izvući Ivan Jakovčić

Sve je manje u ovom kraju prepoznatljiv i IDS koji se bori s unutarstranačkim problemima, na svoja tri mandata teško mogu računati pa spas vide u koaliciji sa SDP-om. U svakom slučaju, IDS-ovci će u svojem kraju snage odmjeravati sa svojim bivšim šefom Miletićem, a on pak računa i na svojeg kolegu Marina Lerotića koji je nedavno napustio IDS, u kojem se nadaju da bi ih iz problema mogao izvući angažman Ivana Jakovčića.

On, pak, nije nesklon suradnji s Plenkovićem kojeg cijeni kao političara, što je svojedobno izjavio gostujući kod Stankovića, gdje je žestoko kritizirao predsjednika Milanovića, koji će i na ovim izborima koji nam predstoje imati ogroman utjecaj na sastavljanje lista u SDP-u.

Osim što bi se Jakovčić mogao prikloniti Plenkoviću, upućeni svjedoče kako su Kliman i Miletić privatno prijateljski povezani pa nije nemoguće da se Miletićeva lista, zahvaljujući tom odnosu, prikloni Plenkovićevoj stranci, u kojoj smatraju da se ovdje imaju čemu nadati što zahvaljujući Klimanu, što zahvaljujući utjecaju svojeg ministra Olega Butkovića, koji se smatra jednom od političkih zvijezda Primorsko-goranske županije.

Autor:Ivana Violić / 7dnevno
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.