fbpx
Foto: Guliver image/Carabinieri

‘SAM SAM NAPUNIO GROBLJE!’ Šef Cosa Nostre iza rešetaka nakon 30 godina bijega, lista zločina brutalnog ‘superbossa’ je nepregledna: ‘Velika pobjeda države’

Autor: L.B.

Na Siciliji, u talijanskom gradu Palermu u ponedjeljak je uhićen šef sicilijanske mafije.

Matteo Messina Denaro zvani Diabolik jedan je od najistaknutijih šefova zloglasne Cosa Nostre. Nadimak duguje istoimenom liku iz talijanskog stripa, a u bijegu od ruke zakona bio je od 1993. godine pa sve do današnjeg uhićenja.

Osim toga, do jučer je spadao na listu deset najtraženijih kriminalaca na svijetu, prema časopisu Forbes.


‘Velika pobjeda države, ‘superboss’ je uhićen’

Nakon desetljeća provedenih u bijegu, Denaro je uhićen danas u klinici Maddalena u Palermu, inače bolnici za liječenje raka. Vijest o uhićenju komentirala je i talijanska premijerka Giorgia Meloni, koja ga je opisala kao “veliku pobjedu države koja pokazuje da se ona nikada ne predaje u suočavanju s mafijom”.

“Nakon 30 godina bijega, ‘superboss’ Matteo Messina Denaro je uhićen. Zahvaljujem muškarcima i ženama u državi koji nisu nikada odustali i koji su potvrdili pravilo da će prije ili kasnije veliki kriminalci u bijegu biti uhićeni”, napisao je na aplikaciji WhatsApp ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini.

No, tko je zapravo Diabolik i što se o njemu zna?

Okupio 20 mafijaških obitelji u jednu organizaciju

Denaro nije slučajno postao šefom Cosa Nostre, već ima i mafijašku pozadinu. Naime, on je rođen 1962. godine u poznatoj mafijaškoj obitelji Denaro iz pokrajine Trapani na Siciliji, a njegov otac bio je Francesco Messina Denaro, šef mafije u toj regiji, poznatiji kao Don Ciccio.

Nakon smrti oca u studenom 1998. Matteo je postao ono što na Siciliji zovu ‘capo mandamento’, odnosno vođa područja, uključujući Castelvetrano i susjedne gradove. Nakon uhićenja Vincenza Virge 2001. godine, koji je vladao u gradu Trapani, Messina Denaro preuzeo je vodstvo mafije i u toj pokrajini.

Pričalo se kako pod sobom ima oko 900 ljudi te da je reorganizirao 20 mafijaških obitelji u Trapaniju u jednu organizaciju odvojenu od ostatka Cosa Nostre. Mafija Trapani smatra se glavnom u Cosa Nostri i najmoćnijom uz obitelji u Palermu.




Foto: Guliver image/Vincenzo Nuzzolese vnuzzolese_roma

Brutalna smaknuća

Denaro se smatra jednim od novih vođa Cosa Nostre, a vjeruje se da je tu ulogu preuzeo nakon uhićenja Bernarda Provenzana 11. travnja 2006. godine, a nacionalnu slavu je stekao 12. travnja 2001. godine, kada ga je časopis L’Espresso objavio na naslovnici uz naslov: “Evo novog šefa mafije.”

Navodno je Matteo svoje prvo ubojstvo počinio već sa 18 godina, a procjenjuje se da je ubio najmanje 50 ljudi. Jednom se ‘pohvalio’ riječima “Sam sam napunio groblje”. Reputaciju je stekao ubojstvom rivalskog šefa Vincenza Milazza iz Alcama i davljenjem njegove djevojke, koja je bila u trećem mjesecu trudnoće.

Međutim, suprotno strogim tradicionalnim i obiteljskim vrijednostima koje njeguje talijanska mafija, Matteo Denaro nerijetko se prikazivao kao playboy i ženskaroš u skupom Porscheu, s Rolexom na ruci, u Armaniju i Versaceu i s Ray Ban naočalama na nosu.




Pisalo se i da je navodno otac izvanbračnog djeteta, a navodno je ubio vlasnika jednog hotela na Siciliji jer ga je optužio da vodi mlade djevojke u krevet.

Dugačka lista raznih zločina

Lista njegovih zločina svakako je podulja, a jedan od najgorih je kada je 1993. godine pomogao organizirati otmicu 12-godišnjeg dječaka Giuseppea Di Mattea, kako bi natjerao njegovog oca da odustane od svjedočenja protiv mafije. Dječaka je držao u zatočeništvu dvije godine, a onda su ga zadavili i njegovo tijelo otopili u kiselini.

No, Denaro je bio u raznovrsnim kriminalnim poslovima i radnjama, pa je zarađivao reketom i opsežnim iznuđivanjem, kao i raznim malverzacijama, a bavio se i trgovinom drogom. Navodno je privukao pozornost i američkog FBI-ja

Prema Direzione disrettuale antimafia (DDA) iz Palerma, održavao je i kontakte s rođacima u zapadnom New Yorku te poslovao s mafijom u Venezueli te kolumbijskim kartelima za trgovinu drogom, kao i s talijanskim kartelom ‘Ndrangheta. Njegove mreže ilegalnih poslova protežu se i do Belgije i Njemačke.

Progoni novinara i tužitelja

Međutim, povezivalo ga se i s terorističkim napadima. Nakon bombaških napada u Capaci i Via D’Ameliju, u kojima su ubijeni antimafijaški tužitelji Giovanni Falcone i Paolo Borsellino, kao i pet članova njihove pratnje, te uhićenja Salvatorea Riine 1993. i pojačanih napora za borbu protiv mafije u Italiji, Cosa Nostra je krenula u teroristički pohod u kojem je Matteo Messina Denaro odigrao istaknutu ulogu.

Progonio je i novinare te čak i ministra pravosuđa Claudija Martellija. Nakon posljednjeg bombaškog napada 1993., više ga nitko nije vidio, pa mu se sudilo u odsutnosti i 2002. godine je dobio doživotnu kaznu za svoju ulogu u terorističkim napadima.

Pokušaji uhićenja

Policija se dugo trudila ući u trag ovom prekaljenom mafijašu, pa su vjerovali da se skriva negdje u Castelvetranu, blizu svoje obiteljske kuće. Zbog sumnji u pomaganje Denaru u bijegu 2007. uhitili su nekoliko osoba, a od nekih su poduzetnika zaplijenili imovinu vrijednu milijarde eura, budući su vjerovali da je novac povezan s Denarom.

Velikom akcijom 2011. godine pokušali su ga uhititi, no bezuspješno. Policija je opkolila imanje koje se nalazi u blizini njegova rodnog grada, međutim, Messini Denaru nije bilo ni traga.

Novi pokušaj uslijedio je 2014. godine, nakon što su dobili njegovu nedavnu fotografiju, no opet im nije uspjelo, no nekoliko mjeseci prije policija je Denaru zadala ozbiljan udarac, uhitivši mu sestru Patriziu Messina Denaro, zajedno s još nekoliko suradnika.

No, sada je kraj vladavini Diabolika, budući iz zatvora neće tako lako.

Autor:L.B.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.