fbpx
Foto: Damjan Tadic / CROPIX

VELIKE PROMJENE U BIH! Na čelo Federacije stiže novo vodstvo: ‘Imamo finalni program koji brusimo s HDZ-om’

Autor: I.G.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković izjavio je da nova Vlada Federacije BiH u tom entitetu neće imati nikoga iz Stranke demokratske akcije (SDA), te da bi nova vlada trebala biti predložena do početka idućeg tjedna. Konaković, koji je ujedno lider stranke Narod i pravda (NiP), kazao je da će raspodjela ministarstava biti načelno poznata te da su s HDZ-om već dugo brusili finalni program.

Nova vlada Federacije BiH još nije formirana jer ju blokira SDA, koja se koristi činjenicom da je njen član Tahir Lendo postao bošnjački potpredsjednik entiteta, a po ustavu je njegov supotpis nužan za imenovanje novog premijera i ministara. Konaković je kazao da očekuje da će blokadu novog formiranja vlade prekinuti visoki predstavnik Christian Schmidt.

Konaković je optužio SDA i Demokratski front (DF) Željka Komšića da ne biraju sredstva kako bi ostali na vlasti, te da stoje iza brutalnih napada na društvenim mrežama na njegovu suprugu koja je dobila na desetke prijetećih poruka da će biti ubijena. Konaković je pozvao tužiteljstvo da provede ozbiljnu istragu o tome.


Konaković, SDP i Naša stranka čine okosnicu bošnjačko-građanskog bloka koji bi, zajedno s HDZ-om, trebao formirati novu entitetsku vladu na temelju koalicijskog sporazuma potpisanog nakon izbora u listopadu 2022. godine. Konaković tvrdi da je nametanje izmjena izbornih pravila od strane Christiana Schmidta pogodovalo HDZ-u, ali i SDA-u, jer je dobila većinu bošnjačkih zastupnika u entitetskom Domu naroda pa tako i mehanizam za blokade.

Autor:I.G.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.