
Ukrajinci napravili istu grešku kao Rusi: Koliko će ljudskih žrtava to odnijeti?
Tajni sastanak šefova najmoćnijih tajnih službi održan je u Singapuru tijekom Shangri-La dijaloga, sigurnosnog summita koji okuplja visoke vojne dužnosnike i stručnjake za obrambena pitanja. Prema informacijama pet neimenovanih izvora koje je objavio Reuters, sastanak je organizirala singapurska vlada na zasebnoj lokaciji koja nije povezana sa samim summitom. Ovakvi špijunski summiti navodno se održavaju već nekoliko godina, ali javnost dosad nije bila upoznata s njima.
Na sastanku su sudjelovali šefovi oko 20 najmoćnijih tajnih službi iz cijelog svijeta. Direktorica Nacionalne obavještajne zajednice SAD-a, Avril Haines, predstavljala je Amerikance, dok je šef kineskih obavještajaca također bio prisutan, što je zanimljivo s obzirom na napetosti između SAD-a i Kine. Reuters je dobio potvrdu od indijskog izvora da je na sastanku sudjelovao i šef indijske protuobavještajne službe Samant Goel.
Izvor blizak špijunskom summitu izjavio je za Reuters da je ovaj sastanak jedno od najvažnijih okupljališta na međunarodnoj obavještajnoj sceni. Sudionici imaju priliku otvoreno raspravljati o temama koje mogu biti previše osjetljive za diplomatske ili formalne susrete u trenucima napetosti među državama. Ovakav format pruža priliku za dubinsko razumijevanje namjera i ciljeva različitih država.
Glasnogovornik singapurskog ministarstva obrane potvrdio je da sudionici Shangri-La dijaloga, uključujući visokopozicionirane obavještajne dužnosnike, koriste priliku za susrete sa svojim kolegama. Američko veleposlanstvo u Singapuru izjavilo je da nema informacija o špijunskom summitu, dok kineska i indijska vlada nisu službeno odgovorile na upite Reutersa.
Sastanci šefova obavještajnih službi SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Australije i Novog Zelanda nisu neuobičajeni, jer ove zemlje sudjeluju u mreži Pet očiju (Five Eyes) u kojoj dijele razne informacije. Međutim, susreti ovakvog obima između šefova tajnih službi usmjerenih jedna protiv druge su rijetki i obično se ne izvještava o njima.
Iako se s ovog singapurskog summita nije saznalo mnogo detalja, jedan izvor je potvrdio da su među temama rasprave bile ruski rat u Ukrajini i prekogranični kriminal. Drugi izvor je izjavio da Rusija nije bila zastupljena na sastanku, dok je zamjenik ukrajinskog ministra obrane Volodimir Havrilov potvrdio da nije sudjelovao na sastanku s obavještajcima.
Izvori tvrde da je općeniti ton sastanka bio suradnički, a ne konfrontacijski. Avril Haines je tijekom Shangri-La dijaloga izjavila da je suradnja između SAD-a i Kine izuzetno važna čak i u trenucima nepovjerenja. U petak je potvrđeno da je direktor CIA-e, William Burns, nedavno tajno posjetio Kinu i razgovarao s tamošnjim obavještajnim vrhom dok administracija predsjednika Joea Bidena pokušava ojačati komunikaciju s Pekingom nakon niza turbulencija.
Ukrajinci napravili istu grešku kao Rusi: Koliko će ljudskih žrtava to odnijeti?
Sjedinjene Države pred neviđenom krizom: Milijuni beba bi moglo gladovati
Bartulica o propasti Zapada, upozorava Hrvate na Bruxelles: ‘To ne može biti naš interes’
Umro nemilosrdni ubojica čiji je zločin šokirao Europu: ‘Vrištao je i dozivao oca, bio je prestravljen’