REUTERS/Dado Ruvic/Guliver

NAJVAŽNIJI IZBORI OD DAYTONA: Hrvati izlaze s najmanje kandidata, Dodik u opasnosti da izgubi vlast

Autor: Dnevno.hr

Građani Bosne i Hercegovine u nedjelju će moći birati novu vlast koju čeka suočavanje s najdubljom političkom krizom od završetka rata 1995. godine, a neki od političkih čelnika u toj zemlji označili su ove izbore kao najvažnije od Daytona.

Na izbore će izaći 3.368.666 birača, prema Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP), a nešto manje od 70 tisuća dobilo je suglasnost za glasanje poštom iz inozemstva. Njihovi glasački listići već su počeli dolaziti u Sarajevo, gdje će do zatvaranja biračkih mjesta biti pohranjeni u središnjem centru za brojanje glasova.

Na izborima ove godine sudjeluje čak 90 političkih stranaka, 38 koalicija i 17 neovisnih kandidata.

Glasače će u odnosu na izbore ranijih godina na glasačkim mjestima dočekati neke tehničke preinake, čiji je cilj spriječiti izborne prijevare. Tako će glasački listići morati biti dodatno ovjereni pečatima na licu mjesta, a ispunjavat će ih leđima okrenuti članovima izbornog povjerenstva, čija je zadaća osigurati regularnost glasanja.

Promjenom se želi spriječiti birače da sa sobom donose već ispunjene glasačke listiće i da fotografiraju one koje sami ispune jer su neke političke stranke ranije za takve fotografije plaćale naknadu biračima.

Srbi na izbore s pet kandidata

Na izborima se izravno biraju tri člana Predsjedništva BiH, od kojih dva s teritorija Federacije BiH, a jedan iz Republike Srpske.

Najmanji broj kandidata za člana državnog vrha je iz reda hrvatskog naroda jer se za tu poziciju natječu samo sadašnji član Predsjedništva Željko Komšić i Borjana Krišto, koju su kandidirale stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS).




Za bošnjačkog člana kandidirali su se čelnik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović, SDP-ov Denis Bećirović, kojega je poduprlo još 10 oporbenih stranaka, te Mirsad Hadžikadić iz koalicije Platforma za progres.

Srbi imaju pet kandidata, a prema anketama najveće izglede daju Željki Cvijanović iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Mirku Šaroviću iz Srpske demokratske stranke (SDS).

Izravno se biraju i 42 zastupnika u Zastupničkom domu parlamenta BiH, 98 zastupnika u Zastupničkom domu parlamenta Federacije BiH te 83 zastupnika u Narodnoj skupštini Republike Srpske.




Mjesec dana do potvrde izbora

Utrka za predsjednika i dva potpredsjednika RS ove je godine zanimljiva jer se za te pozicije prijavio čak 31 kandidat, uključujući Milorada Dodika.

Najnovije pakete pokazuju kako bi utrka između njega i Jelene Trivić iz Partije demokratskog progresa (PDP) mogla biti puno neizvjesnija nego što se Dodik nadao.

Prema istraživanju koje je polovicom rujna provela beogradska agencija Faktor plus Dodikov SNSD jest pojedinačno najpopularnija stranka u RS-u, no Dodik u utrci za predsjednika RS ima potporu od oko 45 posto birača, a Trivić 47 posto.

Što se tiče hrvatskih stranki, one na izborima nastupaju s jedinstvenom potporom kandidatkinji HDZ BiH za Predsjedništvo BiH Borjani Krišto, pokušavajući na taj način spriječiti izborni inženjering kojim je ranije tu poziciju osvajao Komšić. U utrci za zastupnike na drugim razinama vlasti hrvatske stranke nastupaju s odvojenim listama.

Bošnjačko biračko tijelo ima priliku opredijeliti se između sada vladajuće SDA i neke od stranaka koje predstavljaju ujedinjeni oporbeni blok, predvođen SDP-om, Našom strankom (NS) i strankom Narod i pravda (NiP).

Prema odredbama izbornog zakona BiH Središnje izborno povjerenstvo ima rok od mjesec dana za objavu konačnih i potvrđenih rezultata izbora, a nakon toga počinju teći rokovi za uspostavu novog saziva Predsjedništva BiH te državnog i entitetskih parlamenata kao i županijskih skupština u Federaciji.

Autor:Dnevno.hr
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.