Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Ministar potvrdio: ‘Ukrajinsko žito ići će preko Hrvatske’

Autor: Dnevno.hr

Potpredsjednik Vlade, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković (HDZ) potvrdio je u petak kako se osječka riječna luka sa svojim kapacitetima stavila na raspolaganje u planovima oko mogućeg transporta ukrajinskih žitarica.

Nakon otvorenja novog podvožnjaka u Osijeku, Butković je, na upit novinara je li osječka luka, uz vukovarsku, u nekim planovima vezanim uz transport ukrajinskih žitarica, odgovorio kako se osječka luka Tranzit stavila na raspolaganje.

Čvrsta odluka

“U kontaktu smo sa svim akterima, od luka u Vukovaru i Osijeku, cijelog željezničkog sustava, do luka Rijeka i Ploče, oko toga što Hrvatska može učiniti da izvoz ukrajinskog žita bude protočniji, i da taj cijeli proces odradimo kako treba, s kapacitetima koje imamo, i koje možemo u nekom kratkoročnom razdoblju povećati. Tako da se i osječka luka stavila na raspolaganje sa svojim kapacitetima, objasnio je ministar Oleg Butković.


Foto: Guliver, Emica Elvedji / CROPIX

Nakon što se Rusija krajem srpnja povukla iz sporazuma o izvozu ukrajinskog žita iz crnomorskih luka, Zagreb i Kijev postigli su dogovor o izvozu ukrajinskog žita putem hrvatskih luka.

Po tom dogovoru, ukrajinsko žito dolazilo bi Dunavom do Vukovara i transportiralo se do jadranskih luka za daljnji izvoz.

Autor:Dnevno.hr
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.