fbpx
Foto: Goran Mehkek / CROPIX

NA POMOLU NAJVEĆI DEBAKL U KARIJERI PEĐE GRBINA! Plenković nadigrao oporbu: Dominira bez konkurencije, a sa SDP-om malo tko želi na izbore

Autor: Ivana Violić/7dnevno

Dugo se među saborskim zastupnicima oporbe razmatra mogućnost formiranja velike koalicije koja bi ugrozila premijera Andreja Plenkovića i dovela u pitanje stabilnu poziciju njegova HDZ-a kojemu u leđa gledaju sve parlamentarne opcije, koje samo ujedinjene mogu dosegnuti HDZ-ov rejting i razmišljati o tome da možda na idućim parlamentarnim izborima dođu u poziciju za formiranje Vlade, premda ni to nije jamstvo da će uspjeti u svojim planovima. Plenković je po svemu sudeći ozbiljno zakoračio u kampanju, a to što datum izbora nije definiran i nije previše važno jer za pripremu predizbornog terena i za dobro odigranu utakmicu treba vremena. On to vrlo dobro zna pa odnedavno građanima nudi socijalne pakete kako bi prebrodili ovu krizu kroz koju prolazi kompletna Europa, u godini koja je pred nama svi školarci diljem Lijepe Naše dobit će besplatne obroke, a tu su i brojne druge mjere koje podrazumijevaju gradnju škola i vrtića. Istina je da Plenković uvelike kaska s procesom obnove potresom porušenih područja, ali je isto tako istina da relativno uspješno pliva kroz gospodarsku krizu, preživio je odlaske ministara i cijeli niz drugih afera, a Hrvatskoj je osigurao status članice Schengena i eurozone, što bi, doduše, mogao biti dvosjekli mač ako cijene hrane i ostalih za egzistenciju nužnih proizvoda nastave divljati.

Sigurna pozicija

No bez obzira na ta divljanja cijena, ali i bez obzira na sve HDZ-ove afere, Plenković u hrvatskom političkom beznađu djeluje kao jedina stabilna figura, on je taj koji na svojim leđima nosi stabilan rejting svoje stranke i taj zbog kojeg građani biraju HDZ. Nije to zato što je Plenković savršen i idealan političar, nego zato što nema konkurenciju, ako konkurencijom nećete nazvati Zorana Milanovića koji svako malo padne na testu vlastite dosljednosti, što građani vide, bez obzira na njegovu popularnost. Lako je biti u Milanovićevoj koži, on bez puno odgovornosti sjedi na Pantovčaku i ratuje sa svima koji mu se nađu na putu, dok Plenkovićeva pozicija iziskuje preuzimanje odgovornosti, što nije nimalo jednostavno.

Uostalom, i Milanović je kao premijer bio jedan od najomraženijih političara u državi te je iza sebe ne samo u državi nego i u svojem SDP-u ostavio potpuni kaos. SDP je danas, uz ostalo i zbog njegova rukovođenja tom strankom, duboko podijeljena, kadrovski devastirana i politički oslabljena stranka koja se bori za preživljavanje i stranka koja slamku spasa vidi u koaliciji s platformom Možemo, čiji rejting stagnira otkako je Tomislav Tomašević preuzeo upravljanje Zagrebom. Treba priznati da Možemo nema problem samo u gradonačelniku za kojeg građani imaju sve manje strpljenja nego i u Saboru, gdje se nisu uspjeli profilirati kao kvalitetna i prepoznatljiva oporba, baš kao što se Peđa Grbin nije uspio profilirati kao kvalitetan i prepoznatljiv lider oporbe. Umjesto toga, Grbin je odabrao biti u Milanovićevoj sjeni i rastjerivati iz Partije sve one koji nisu na liniji na kojoj on stoji po predsjednikovim napucima. Kapacitete za vođu oporbe nema, ali Grbin vjeruje da kapacitete za premijersku fotelju ima premda ni njegov podupiratelj Milanović ni dobar dio SDP-ovaca u tu opciju nisu sigurni.


Neovisni stručnjak

Opcija je to zbog koje zapinju dogovori o velikoj koaliciji jer, kao što je poznato, za premijersku fotelju je zainteresirana i Sandra Benčić, a tu je još i splitski gradonačelnik Ivica Puljak, čiji se Centar polako, ali sigurno distancira od formiranja velike koalicije sa strankama ljevice. Izgledno je da će Centar na parlamentarne izbore izaći samostalno i čini se da su spremni još jedan ciklus živjeti u oporbi, u kojoj bi mogao biti i Most ako doista ostanu pritom da sa SDP-om i Možemo neće koalirati. Mostova obećanja uvijek valja uzeti s rezervom jer je dobro poznato da su ih u ranijim izbornim ciklusima pregazili čak i onda kada su ih ovjeravali kod javnog bilježnika. Svoj odnos s donedavnim prvim čovjekom zagrebačkog SDP-a pregazio je pak Grbin kada se razišao s Viktorom Gotovcem. Na Gotovčevo inzistiranje SDP je raskinuo zagrebačku koaliciju s Možemo, koja bi se prema tvrdnjama upućenih trebala obnoviti do travnja, nakon čega ove dvije opcije sjedaju za pregovarački stol kako bi detaljno definirale svoje planove za parlamentarne izbore. Navodno bi Možemo i SDP sredinom proljeća trebali izaći sa svojim premijerskim kandidatom, a postoji mogućnost da to ne budu ni Grbin ni Benčić, nego netko koga će predstaviti kao stručnjaka i vrhunskog menadžera po uzoru na nekadašnju vladu Tihomira Oreškovića, koja nije dugo potrajala. Glavni pregovarač za obnovu zagrebačke koalicije koja je raskinuta u rujnu trenutni je vršitelj dužnosti šefa zagrebačke organizacije SDP-a Branko Kolarić, uz kojega lobistički dio posla obavlja i Ivan Račan, koji je usput budi rečeno bio jedan od glavnih kreatora sporazuma koji je već raskinut. Kolarić se među SDP-ovcima spominje i kao najizglednija opcija za preuzimanje zagrebačke organizacije stranke na unutarstranačkim izborima koji bi se također trebali održati na proljeće, dok se Račan uz Arsena Bauka i Sinišu Hajdaša Dončića spominje kao jedan od pregovarača za formiranje nacionalne koalicije SDP-a i Možemo.

Veliki planovi

No treba reći kako i zagrebački HDZ ima velike planove, njihov predsjednik Mislav Herman već se sprema za gradonačelničke izbore, a osim toga, u zagrebačkom HDZ-u odlučili su da će se još glasnije nametati kao predstavnici oporbe u Gradskoj skupštini, što i jest razlog zbog kojega su se nedavno obrušili na izbornu skupštinu stranke Zagreb je naš vezanu uz ujedinjenje sa strankom Možemo nazivajući te dvije stranke običnom sektom, odnosno kultom, a ne političkom platformom. Iz tih prozivki zagrebačkog HDZ-a može se naslutiti kako glasine o potencijalnoj koaliciji između Plenkovićeva HDZ-a i Tomaševićeve opcije zasad padaju u vodu, to više što Tomašević i nije predsjednik stranke Zagreb je naš. Odlučeno je to na neuobičajenoj, odnosno tajanstvenoj izbornoj skupštini stranke Zagreb je naš.
Naime, zbog načina ustrojstva nerijetko nastaje konfuzija kad je riječ o tome kojoj točno stranci pripadaju članovi famozne zeleno-lijeve koalicije pa se oni svi zajedno uglavnom doživljavaju kao stranka Možemo, međutim, stranka Zagreb je naš kojom je donedavno s Uršom Raukar Gamulin koordinirao zagrebački gradonačelnik Tomašević nije isto što i Možemo kojim rukovode Teodor Celakoski i zastupnica Benčić, s tim da treba napomenuti da je Zagreb je naš dio platforme koja također nosi ime Možemo i u kojoj glavnu ulogu vodi istoimena stranka, a Tomašević je bio i u Upravnom odboru stranke Možemo. Ni jedna od spomenutih opcija nema predsjednika, nego njome, kao što je vidljivo, rukovode po dva koordinatora. Svi zastupnici i zastupnice iz zagrebačke Gradske skupštine pripadaju stranci Zagreb je naš koja je registrirana na adresi na kojoj se nalazi stan gradonačelnika Tomaševića, a za svoje aktivnosti u Skupštini ova stranka u skladu sa zakonom dobiva novac iz gradskog proračuna.

Borba je počela

Malo je poznato da sama stranka Možemo u Zagrebu nema ni jednog zastupnika, a tek je odnedavno poznato da je ekipa iz Zagreb je naš, a da o tome nisu obavijestili predstavnike medija, održala online izbornu skupštinu sredinom prosinca, nakon čega je tek nedavno rečeno da kreću u proces spajanja s Možemo kojem bi se uskoro trebale pridodati i Srđ je naš te Nova ljevica. U prilično šturoj objavi na društvenim mrežama iz ove su opcije priopćili da koordinaciju strankom preuzimaju Iva Ivšić i Marina Ivandić, s tim da se Tomašević i Raukar nisu ni kandidirali. S druge strane, Tomašević se kandidirao za glavni odbor i nije prošao u više krugova glasanja pa je na koncu od kandidature i odustao. Iz stranke pak demantiraju teze da je do ovoga svega došlo u prilično turbulentnim okolnostima. Bilo kako bilo, u Upravni odbor, osim Marine Ivandić i Ive Ivšić, izabrani su Dražen Lučanin, Marta Kiš, Marijana Rimandić, Daniela Širinić i Marin Živković, no navodno je dio članova stranke Zagreb je naš nezadovoljan načinom na koji se upravlja glavnim gradom, ali i idejom o spajanju s Možemo, iz čega bi se moglo zaključiti da će se dio članstva teško složiti i s velikom koalicijom sa SDP-om koji vodi vlastitu borbu za opstanak. Nedvojbeno je da Grbina i njegovu ekipu očekuje još podosta lobiranja i mnogo razgovora s potencijalnim koalicijskim partnerima.

Autor:Ivana Violić/7dnevno
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.