Andrej Plenković (Photo by Jack Taylor/Getty Images)

GOTOVO JE! Plenković odlazi! Prije toga HDZ-u priprema paklenu čistku! Okrivamo pozadinu!

Autor: Iva Međugorac

Nakon Sanaderova naprasnog odlaska s rukovodećih pozicija, kormilo HDZ-a preuzela, Jadranka Kosor, koja je, pokazalo se naknadno, vraćajući Tomislava Karamarka u stranku, deklasirala samu sebe. Nakon poraza na nacionalnim izborima, Kosor je poražena i na unutarstranačkim, a u preuzimajući čelnu poziciju u stranci, Karamarku je kažu upućeni najviše pomogao Brkića, koji se u vrlo kratkom roku pretvorio u jednog od najutjecajnijih ljudi, ne samo u HDZ-u, već generalno u hrvatskoj politici.

Brkić, za suborce Vaso, profilirao se u moćnog operativca i terenskog igrača; slovio je kao najsnažnija HDZ-ova karika za dobivanje izbora, a nakon što je HDZ s Mostom uspio formirati vlast, Karamarko se pod pritiskom svoga društva iz Sheratona počeo odmicati od Brkića i postepeno ga je u potpunosti marginalizirao. To je sigurno pridonijelo Karamarkovu posrtanju koje je nakon što je srušio vlastitu vladu dovelo do njegovog pada.

Iako to nije bila Karamarkova želja, Brkić je podupirući dolazak Andreja Plenkovića na čelo HDZ-a, ne sluteći da će i njega uskoro zaskočiti sudbina nalik onoj Karamarkovoj…

Tako je na čelo stranke, a ubrzo i Vlade, uzašao briselski dečko Plenković, eliminirajući postepeno sve one koji su s Karamarkom imali bilo kakvog doticaja. Dok su njegovi kolege pod Plenkovićevom palicom šaptom padali, Brkić je mudro šutio održavajući se na poziciji drugog čovjeka HDZ-a. No, jasno je bilo da Brkić i Plenković surađuju tek
silom prilika, te da taj dvojac, zapravo, nikada nije pronašao zajednički jezik. Jer, dok je s jedne strane Brkić slovio kao predvodnik HDZ-ove konzervativne struje, Plenković je bio taj koji je svoju stranku vidio kao predvodnicu politike centra. To je, uostalom, potvrdio i čitav niz njegovih poteza, od ratifikacije Istanbulske konvencije i Marakeškog sporazuma, pa sve do sastavljanja lista za europske izbore.

Sve kompleksnija afera SMS

Sve su to bili potezi kojima je utjecaj konzervativaca, a time i Brkića, stavljen na margine, no osim toga, Plenković je i brojnim aferama nastojao eliminirati svojeg zamjenika, pa se tako već u startu javnim prostorom zakotrljala priča o pozajmicama PPD-a, koje nisu bile transparentne, a iz Plenkovićevog tabora tvrdilo se da je za njih odgovoran upravo – Brkić. No, kada je spoznao da je tim novcem financirana i njegova kampanja za Europski parlament, Plenković je odustao od inzistiranja na istini u toj priči. Nakon toga uslijedila je afera Zlatni rat, koju je Brkić također preživio, a na nogama se održao i onda kada se govorilo o plagiranju njegova diplomskog rada.

Ali, priča s kojom se drugi čovjek vladajuće stranke sve teže nosi, je afera SMS, koja iz tjedna u tjedan poprima sve kompleksnije razmjere. Nedavno smo tako doznali da je
Brkić kao osumnjičenik pozivan na razgovor u Pnuskok, a prema podacima koji su dospjeli u javnost, sumnja se da je informatičar Varga, po Brkićevom naputku presretao elektroničku poštu Brkićeve bivše supruge, Karmen, koja je to odmah demantirala, ali i nekoliko lokalnih HDZ-ovih političarki. Tada je Brkić vrlo šturo komentirao neugodnu situaciju u kojoj se našao, tvrdeći da neimenovani pojedinci – zloupotrebljavaju institucije.




Tim povodom se sastala i HDZ-ova vrhuška, a nakon tog druženja zaključeno je kako Brkić, ipak, ostaje u stranci. Međutim, dobro upućeni izvori iz vladajuće stranke i u tom su razdoblju tvrdili da je Brkić dobio bitku, ali ne i rat. I bi tako – naime, odmah nakon što Brkićeva supruga demantirala da je njegova žrtva afera SMS ponovno se nastavila rasplitati u smjeru koji je sve samo ne ugodan po Brkića, tjednik blizak istrazi objavio je da su članovi grupe SMS namjeravali prisluškivati ministra unutarnjih poslova, Davora Božinovića.

Naime, prema pisanju Nacionala, prije nešto više od godinu dana jedan od protagonista afere SMS, Blaž Curić – Brkićev suborac, prijatelj i kum – navodno je zatražio od informatičkog stručnjaka, Franje Varge, da nadzire Božinovićevu elektronsku poštu, a kako navode u tom mediju, imali su čak i uvide u elektronske zapise koji to dokazuju. Brkić je ovaj put znatno oštrije reagirao : „Zanimljivo je da sam protekli vikend proglašen malim Rankovićem. Koliko znam, on je bio suradnik onog zločinca Tita i pao je jer je navodno prisluškivao Tita i Jovanku“ rekao je Brkić citirajući ono što je napisao u svojoj kolumni bivši Plenkovićev šef Mirko Galić. Zatim se osvrnuo na pisanje Nacionala. Sad se dezinformacija mene stavlja u kontekst da sam prisluškivao ministra MUP-a, predsjednika Vlade, ne samo tko je Jovanka u toj priči. Evidentno je da se u tu medijsku operaciju uključila stara struktura UDBA-e. Jer to je njihov obrazac dezinformacija i konstrukcija. Naravno, kada je stara udba u pitanju ne može se očekivati da oni koriste neke nove metode, stari pas koristi trikove koje je naučio, ne može ga se naučiti nove.

O Vasi Brkiću nakon izbora za EP…




Plenković je definitivno prelomio, te će u rujnu napustiti poziciju premijera i predsjednika HDZ-a i kandidirati se za drugog čovjeka Europske komisije, otkriva ekskluzivno za 7dnevno, izvor blizak premijeru. Da Plenković doista kuje plan toga tipa, prije nekoliko mjeseci je za naš tjednik otkrio i Mostov saborski zastupnik, Miro Bulj, tvrdeći da su Plenkovićevi ciljevi viši i dublji, te da vapi za foteljom potpredsjednika Europske komisije.No, da bi taj plan adekvatno realizirao, Plenković prvo mora posložiti situaciju u domaćem dvorištu, jer trenutni omjer u stranci, bez obzira na afere, ide u prilog Brkiću, koji je drugi čovjek stranke, pa bi Plenkovićevim odlaskom upravo on preuzeo kormilo stranke do novih unutarstranačkih izbora, što Plenkoviću definitivno nije u interesu. Upravo stoga, odlučio je, tvrde upućeni, na vrijeme i postepeno eliminirati Brkića, a konačni epilog te trakavice trebao bi se odviti nakon europskih izbora. Tada bi se, dodaju upućeni izvori bliski premijeru, trebao sastati HDZ-ov Časni sud koji je pod Plenkovićevim utjecajem, a koji će potom i eliminirati Brkića iz stranke. Time će se otvoriti prostor Plenkovićevim ljudima da potpuno dominiraju strankom, kako bi on nesmetano mogao graditi svoju europsku karijeru…

Da je Brkićev utjecaj pao na niske grane svjedoče i izvori bliski drugom čovjeku HDZ-a, uvjereni da ga Plenković još ne želi do kraja eliminirati jer čeka podizanje optužnice, ali i mudro kalkulira pazeći na tajming, jer bi se Brkićeva eliminacija pred euroizbore mogla negativno odraziti na rezultate. Upravo stoga, Plenković do sada nije vukao nikakve konkretne poteze, već se pozivao na izlizanu floskulu, tvrdeći da institucije – trebaju odraditi svoj posao. No, dok javnosti nudi jednu verziju, Plenković djeluje iz sjene, te potpuno deplasira Brkića kojega se sve rjeđe sreće na HDZ-ovim skupovima, na kojima je još donedavno bio glavni govornik i najutjecajniji faktor…

Brkić prema dolje, Jandroković prema gore…

Da je Brkić načet, vidljivo je i po listi za europske izbore. Naime, Brkić je sugerirao stranačkom vodstvu da se za nositelja liste postavi, Miro Kovač, što je Plenković potpuno ignorirao, te je nositeljem liste imenovao mladog, Karla Resslera, koji slovi za premijerovu desnu ruku. Kako bi Brkića potpuno deplasirao, Plenković na lokalna stranačka druženja sada šalje šefa Sabora, Gordana Jandrokovića, kojem u rujnu, kada krene realizirati svoje vanjskopolitičke ambicije – namjerava ostaviti ključeve stranke. Jandrokovića se u dijelu medija sklonih Vladi, već kreira u ozbiljnu političku figuru, pa je tako u pojedinim glasilima posve ispario njegov prepoznatljiv nadimak – Njonjo. Osim toga, u stranci se šuška kako Jandroković polako, ali sigurno, gradi svoju poziciju, te se već sada bez njegova odobrenja gotovo nemoguće zaposliti u javnim poduzećima.

A kada je o javnim poduzećima i Jandrokoviću riječ, valja podsjetiti da je njegov utjecaj na tom polju startao s Hrvatskom poštom, gdje kao predsjednik Uprave sjedi, Ivan
Čule, Jandrokovićev prijatelj i sugrađanin iz Bjelovara, koji usprkos aferama nesmetano stoluje tom tvrtkom. Spočitavalo se Čuli, primjerice, to što je Hrvatska pošta bez natječaja dala milijunski posao prijevoza tvrtki s dvoje zaposlenik, a prije nekoliko mjeseci i u saborskim klupama se propitkivalo – gdje je zapela istraga protiv njega?

Tu tematiku načinjali su SDP-ov, Željko Jovanović i Mostov, Nikola Grmoja, no bez previše učinka, a sumnja se da je tome tako jer je Čulo dio Jandrokovićeve mreže unutar stranke koja se sve intenzivnije grana i otvara mu prostor za preuzimanje HDZ-a, kada Plenković u rujnu definitivno ode u Bruxelles, odakle je, uostalom, i došao.

Plenković je u europskim krugovima iznimno cijenjen, pa njegove šanse za uspjeh na europskoj razini ne treba otpisati. O toj opciji nedavno je progovorio i renomirani Politico.eu, čiji je urednik politike, Ryan Heath, sastavio listu 40 najutjecajnijih zastupnika ovog saziva Europskog parlamenta, u koju je involvirao i one koji su Parlament u međuvremenu napustili. Na toj prestižnoj listi dugogodišnjeg briselskog insajdera, hrvatski premijer zauzeo je 14. poziciju…

“Plenković je pripadnik sve rjeđe vrste europskih političara: diskretan, uspješan i umjeren. Sebe opisuje kao ‘lišenog ekstrema i populizma’. Napustio je nacionalnu politiku u Hrvatskoj gdje je bio saborski zastupnik kako bi otišao u Europski parlament kad se njegova država pridružila EU. U roku tri godine, vratio se kući kao premijer”, piše Heath te ističe kako je predodređen za kompromisnog kandidata – onog koji se pojavljuje kad se takmaci iz velikih država međusobno anuliraju – na nekom od čelnih mjesta u EU-u ili UN-u.

Lišen samokritike i svjestan svojih kapaciteta, Plenković je koristeći premijersku funkciju već otvorio vrata Europe. Svojedobno se tim povodom sastao s francuskim predsjednikom Macronom, pa dio izvora iz HDZ-a prepričava kako Plenković, doista, putujući Europom, te susrećući se s najmoćnijim europskim dužnosnicima, zapravo, lobira za svoju poziciju u Europskoj uniji, gdje se kani skrasiti, ostavljajući stranku Jandrokoviću, nakon što eliminira Brkića.

Osim Macrona, Plenković je svoje planove i ambicije, navodno, obznanio i najmoćnijoj ženi svijeta, njemačkoj kancelarki, Angeli Merkel, koja ga u tim nastojanjima, navodno, i podupire, dok ga, pak, na poziciju u Europskoj komisiji, među ostalim, guraju i kolege iz Europske pučke stranke s kojima je, tvrde upućeni, ključne razgovore po pitanju kandidature već obavio.

Inače, o nasljedniku šefa EK-a, Jeana Claudea Junckera, raspravlja se više od godinu dana, a on sam dao je povoda za to, otkrivši da se neće natjecati za drugi mandat. Špekulacije o svojim ambicijama i za možda i značajniju dužnost od podpredsjednika komisije Plenković je dodatno raspirio u svojem ovotjednom velikom intervjuom za Politico. Kako je novinar Jacopo Barigazzi primjetio, Plenković ni nakon tri upita je li Weber idealan kandidat za predsjednika Komisije – nije dao jasan odgovor. Što je u Briselskim krugovima prokomentirano da očito ima ambicije uskočiti na Weberovo mjesto, ukoliko se pruži prilika.

Plenkovića u europskim krugovima smatraju iskusnim diplomatom, a uz to, tijekom mandata u Europskom parlamentu, ostavio je odlične veze i poznanstva koja će mu itekako koristiti u realizaciji europskih ambicija. Plenković je čovjek koji ima znanje, sposobnost, europske manire i ambiciju koju nikada nije krio, a Hrvatska je za njega tek usputna stanica, potvrđuju to i oni koji se s prvim čovjekom HDZ-a druže na dnevnoj bazi.

Upravo stoga je spreman sva raspoloživa sredstva uložiti u pobjedu na europskim izborima, koji će se, po svemu sudeći, pokazati kao ključni i za HDZ i za dva najmoćnija čovjeka stranke – Plenkovića i Brkića…

Autor:Iva Međugorac
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.