
MILANOVIĆA JAKO POGODILA BAGINA SMRT: ‘Rastajali smo se gotovo kao dugogodišnji prijatelji. Bio je nepotkupljiv’
Težnja tvrtki za profitom, spremnost honorarnih suradnika da godinama rade ne pitajući za temeljna prava, nebriga državnih tijela da uvedu reda u područje rada – stvorilo je kombinaciju na štetu suradnika, ističe Sindikat novinara Hrvatske.
U povodu iznenadnog masovnog otkazivanja suradnje honorarnim suradnicima Hrvatske radiotelevizije, Sindikat novinara Hrvatske ponovo upozorava na nedopustivo velik udio rada na crno u medijima. Ističu kako se taj rad prikriva ugovorima o djelu i autorskom djelu, te tzv. RPO statusom kojim se honorarce sve češće prisiljava na upis u registar poreznih obveznika.
HRT započeo s ‘bolnim rezovima’: 300 honoraraca dobiva otkaz
– Time se stječe formalno pokriće za raširenu praksu zakidanja medijskih suradnika za temeljna prava iz rada. Honorarni i RPO suradnici (koji su formalno samostalni poduzetnici!) svakodnevno u punom radnom vremenu rade u prostorijama i po nalogu poslodavca i na njegovim sredstvima, ne smiju surađivati s drugim medijima, a zakinuti su za osnovnu sigurnost ugovora o radu koja bi im pripadala s obzirom na način na koji rade za poslodavca – ističe sindikat u priopćenju.
Naglašavaju kako je primjer honoraraca HRT-a drastičan je zbog broja suradnika, te brzine i bezobzirnosti kojom im se prekida višegodišnja suradnja na HRT-u.
‘Uprava HRT-a radi za Novu TV, a da ih se počne istraživati svi bi završili u zatvoru’
– Sindikat novinara Hrvatske godinama je pokušavao riješiti pitanje stalnih honoraraca u medijima. Uz pomoć Državnog inspektorata tijekom godina postignuti su određeni uspjesi, i na HRT-u. Ali, težnja tvrtki za profitom, spremnost honorarnih suradnika da godinama rade ne pitajući za temeljna prava, nebriga državnih tijela da uvedu reda u područje rada – stvorilo je kombinaciju na štetu suradnika. Mnogi od njih i nakon niza godina svakodnevnog honorarnog rada nemaju ni jedne godine radnog staža.
Posljednji trzaji trojice HDZ-ovih cenzora – Kunića, Stipića i Popovca
Osim što se honorarnim i drugim oblicima neformalnog rada zakidaju brojni suradnici u medijima (i drugim djelatnostima), zakida se i državni proračun, pa bi se nadležna državna tijela morala konačno pozabaviti tim problemom, upozorava sindikat i dodaje kako je posebno žalosno to što je uvođenjem tobožnjih samostalnih poduzetnika koji svakodnevno crnče u medijima i Državnom inspektoratu izbijena iz ruku mogućnost nadzora nad kršenjem radnog zakonodavstva.
– Ako tvrdimo da pripadamo Europi, podsjećamo da je niz zemalja EU počeo priznavati nužna prava iz rada i tzv. neformalnim radnicima – primjerice pravo na otkazni rok, otpremninu, osnovno socijalno osiguranje. Bilo bi pošteno da i javna HRT svojim dugogodišnjim suradnicima prizna barem nešto od toga. A i u pregovorima o nacionalnom kolektivnom ugovoru za novinare i radnike u medijima, poslodavci bi trebali prestati s praksom da automatski odbacuju obvezu da i stalnim honorarnim suradnicima priznaju nužna prava iz rada – stoji u priopćenju koje potpisuje predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Gabrijela Galić.
Večernji, Novi list, HRT, Glas Istre.., u okovima krize i cenzure
Dok EPH ukida sve više izdanja, otpušteni novinari doslovce gladuju
MILANOVIĆA JAKO POGODILA BAGINA SMRT: ‘Rastajali smo se gotovo kao dugogodišnji prijatelji. Bio je nepotkupljiv’
BAGO JE SPUSTIO SANADERA KAO NITKO PRIJE (NITI POSLIJE)! Ovu rečenicu nećemo zaboraviti nikada, pokazala je koliko je neustrašiv: Naširoko se tada pričalo da će ‘odletjeti’ s HRT-a
LIJEČNICI U PROBLEMU DO GRLA! Pao je informatički sustav u bolnicama
‘NISMO NA GODIŠNJEM ZABORAVILI OBVEZE’: Plenković ima dobre vijesti, najavio veliku novost za solarne panele. Radi se i na paketu mjera za jesen