
NOVE NAPETOSTI KINE I SAD-a! ‘Otjerali smo američki razarač’, odmah stigla reakcija: ‘Rutinska operacija, nitko nas nije potjerao’
Kada je minobacačka vatra eksplodirala oko njega u mirovnoj misiji na Balkanu 1990-ih, Petr Pavel je pokazao mirnu, hladnu prirodu zbog koje će osvojiti simpatije glasača u kampanji za češkog predsjednika.
Ankete pokazuju da je umirovljeni general (61) favorit za pobjedu u drugom krugu izbora u petak i subotu protiv milijardera, bivšeg premijera Andreja Babiša (68).
Češki predsjednici nemaju veliku svakodnevnu izvršnu vlast, ali imaju pravo glasa u vanjskoj politici, imenuju premijere i čelnike središnje banke te su moćni kreatori javnog mišljenja.
Mirovna misija u Hrvatskoj bila je rani pokazatelj odlučnosti koja je Pavela odvela od uključivanja u vojsku Varšavskog pakta do visokog položaja u NATO-u.
U siječnju 1993. njegova je postrojba evakuirala skupinu francuskih vojnika zarobljenih u borbama, zbog čega je zaradio Francuski vojni križ.
“Upali smo u nekoliko napetih situacija i on ih je uvijek rješavao promišljeno i smireno”, rekao je za Reuters umirovljeni češki general Ales Opata, koji je služio u Hrvatskoj i kasnije s Pavelom.
“Jednom je Petr bio izvan našeg prijevoznika, razgovarao s mještanima… Nikad nije dobro kad minobacačke granate počnu padati oko tebe. Mirne glave završio je što je radio i vratio se.”
Ujedinjeni narodi pokrenuli su 1992. mirovnu operaciju na području bivše Jugoslavije te tada Pavel kao potpukovnik odlazi u Hrvatsku i služi kao zapovjednik u češkoslovačkom kontingentu Zaštitnih snaga UN-a.
Operacija u Hrvatskoj, u kojoj je sudjelovao Pavel, dogodila se na području Karinskog mora, gdje je bila baza UNPROFOR-a s francuskim vojnicima. Oni su se našli pod unakrsnom paljbom srpskih i hrvatskih snaga u akciji koja je bila uvod u operaciju Maslenica.
Evakuacija francuskih vojnika nije bila moguća zbog ranije srušenog Masleničkog mosta. Tada su u pomoć opkoljenim Francuzima poslane čehoslovačke snage koje je predvodio general Pavel.
U teškoj operaciji spašavanja Pavel i njegovih 28 vojnika uspjeli su se probiti do Francuza koji su se nalazili na plažama oko Gornjeg i Donjeg Karina. Dok su došli do njih, ukrcali su ih u transportere i odvezli na sigurno. Dvojica francuskih vojnika poginula su za vrijeme granatiranja.
Paveč je vodio češki glavni stožer od 2012., tijekom češkog angažmana u operacijama u Afganistanu, a 2015. postao je predsjednik vojnog odbora NATO-a, što je savjetnička pozicija glavnog tajnika saveza. Umirovljen je 2018. godine.
Pavel se kandidira kao neovisni kandidat, ali također ima potporu vlade desnog centra.
Njegova poruka je nedvosmislena – usidrenje zemlje u NATO i Europsku uniju u skladu s vladinom politikom, za razliku od sadašnjeg predsjednika Miloša Zemana koji se dugo zalagao za bliže odnose s Kinom, ali i Rusijom. Podržava vojnu pomoć Ukrajini.
“Glavno je pitanje hoće li kaos i populizam nastaviti vladati ili ćemo se vratiti poštivanju pravila…i bit ćemo pouzdana zemlja za naše saveznike”, rekao je Pavel nakon tijesne pobjede u prvom krugu izbora.
Dok vodi kampanju pod sloganom “Vratimo red i mir u Češku”, on također podupire progresivnu politiku poput homoseksualnih brakova i zalaže se za usvajanje eura.
Kritizirao je Babišove tople odnose s mađarskim čelnikom Viktorom Orbanom, koji se sukobio s partnerima u EU, i rekao da će Babiš pokrenuti zemlju u istom smjeru.
Jiri Sedivy, izvršni direktor Europske obrambene agencije i bivši češki veleposlanik pri NATO-u, rekao je da je Pavel osoba koja donosi odluke i može preuzeti odgovornost.
“On je vrlo neodlučan i tvrdoglav”, rekao je Sedivy Reutersu. “Znao je reći ‘ne’ ministrima ili čak glavnom tajniku NATO-a kada je imao drugačije mišljenje.”
Nakon ruske aneksije Krima 2014., Pavel je predstavljao NATO na sastanku 2017. s načelnikom Glavnog stožera Rusije Valerijem Gerasimovim.
“Nakon Krima tražio se put kako da se potpuno ne izgubi komunikacija između Rusije i NATO-a. To je bilo kontroverzno, on je očito bio za, rekao je ‘moramo razgovarati, također i vojnici, moramo ohladiti emocije'”, rekao je Sedivy.
Pavel je u Hrvatskoj bio i 2016. godine kada je tadašnja hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u Splitu otvorila konferenciju Vojnog odbora NATO saveza.
Radilo se o redovnoj konferenciji Vojnog odbora NATO-a u formatu načelnika glavnih stožera,
U uvodnom obraćanju na početku konferencije predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a, general zbora Petr Pavel, zahvalio je predsjednici RH na dobrodošlici i gostoljubivosti, ali je isto tako zahvalio i na aktivnoj ulozi Hrvatske unutar Saveza.
„Hrvatska je ravnopravna članica NATO-a i kroz kontinuirano sudjelovanje u operacijama Saveza pokazuje predanost načelima koji spajaju savez“, rekao je tada Pavel.
NOVE NAPETOSTI KINE I SAD-a! ‘Otjerali smo američki razarač’, odmah stigla reakcija: ‘Rutinska operacija, nitko nas nije potjerao’
ZAHAROVA IMA PIK NA PRINCA WILLIAMA! Posvetila mu provokativnu objavu: ‘Je li Karlovič to donio svojim trupama?’
‘REKLI SU MOM SINU (13) U ŠKOLI DA POSTOJI 100 SPOLOVA!’ Majke dižu opću uzbunu: ‘Preplašit ćeš mi dijete takvim pričama’
‘POSTOJE PUNO BOLJI NAČINI ZA TJERANJE RUSA, BOLJI NEGO DA IH UBIJEMO! Za njih su Azovci ‘sestre milosrdnice’, najbrutalnija jedinica tjera strah u kosti Rusima: ‘Ako se ponašamo kao vojska, sreća će nas brzo napustiti’