
Ukrajinci napravili fatalnu grešku kao Rusi: Mislili su da će ih narod dočekati cvijećem
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan predložio je u srijedu ukrajinskom i ruskom predsjedniku osnivanje međunarodnog istražnog povjerenstva nakon rušenja brane Kahovke na jugu Ukrajine.
U telefonskom razgovoru s ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim, Erdogan je iznio prijedlog osnivanja povjerenstva koje bi uključivalo stručnjake iz zaraćenih strana, UN-a i međunarodne zajednice, uključujući Tursku, prema priopćenju iz ureda turskog predsjednika.
Ankara je naglasila da bi zadaća tog povjerenstva bila provesti “temeljitu istragu o rušenju brane Kahovke”.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao je rušenje brane Kahovka “ekološkom i humanitarnom katastrofom”, kako javlja Kremlj, prenosi Sky News. Ta izjava uslijedila je tijekom razgovora između Putina i njegovog turskog kolege Erdogana.
Erdogan je također razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u odvojenom telefonskom razgovoru i iznio prijedlog osnivanja međunarodnog povjerenstva koje će istražiti rušenje brane.
Nakon razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Erdogan je izrazio želju da istraga “ukloni svaku sumnju”, kako je navedeno u odvojenom priopćenju ureda turskog predsjednika.
Tijekom razgovora s Erdoganom, ukrajinski predsjednik je incident nazvao “ruskim terorističkim činom” i predao popis hitnih potreba Ukrajine za saniranje katastrofe.
Sukob između Moskve i Kijeva donio je međusobne optužbe za napad na branu koja je vodom opskrbljivala Krim, poluotok koji je Rusija anektirala 2014. godine, dok ukrajinske snage nastoje povratiti kontrolu nad tom regijom.
Rušenje brane rezultiralo je povećanjem vodostaja rijeke Dnipro, što je prisililo tisuće civila da napuste područje koje je potopljeno, a također postoji zabrinutost zbog moguće ekološke katastrofe.
Turska, kao članica NATO-a, uspjela je održati dobre odnose i s Kijevom i s Moskvom od početka invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine.
Očekuje se da će deset tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta biti poplavljeno nakon rušenja brane Nova Kahovka, prema ukrajinskom ministarstvu poljoprivrede.
Brojka se odnosi samo na dio područja pod kontrolom Ukrajine, a to je desna strana obale, reklo je ministarstvo, dodajući da bi to bilo “nekoliko puta više na lijevoj obali”.
Kolaps bi polja u južnoj Ukrajini mogao pretvoriti “u pustinje”, dodalo je ministarstvo.
Ukrajinci napravili fatalnu grešku kao Rusi: Mislili su da će ih narod dočekati cvijećem
Sjedinjene Države pred neviđenom krizom: Milijuni beba bi moglo gladovati
Bartulica o propasti Zapada, upozorava Hrvate na Bruxelles: ‘To ne može biti naš interes’
Umro nemilosrdni ubojica čiji je zločin šokirao Europu: ‘Vrištao je i dozivao oca, bio je prestravljen’