fbpx
Foto: Screenshot RTS

DODIK PLJUNUO NA SARAJEVO: ‘Ne želim tamo ni turistički!’ Porfirije mu začepio usta!

Autor: N.K

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije stigao je u subotu u Sarajevo, koje je nazvao “predivnim” i “otvorenim gradom” s čime se nikako nije složio Milorad Dodik.

Porfirije u Sarajevu sudjeluje na obljetnici svećeničke službe mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma i u nedjelju bi trebao posjetiti Istočno Sarajevo, koje je u sastavu Republike Srpske.

Njegov posjet događa se točno u vrijeme kada Dodik vrlo ozbiljno prijeti odcjepljenjem RS-a. Podsjetimo, Istočno Sarajevo, Srbi su neko vrijeme nazivali “Srpsko Sarajevo”, ali im je to zabranjeno. Riječ je o općinama koje sačinjavaju predgrađe Sarajeva.

“Srce mi je ispunjeno”

Porfirije je na susretu s vjernicima u sabornoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice istaknuo kako su različitosti koje čine Sarajevo bogatstvo.

“Moje je srce ispunjeno istinskom radošću… što sam u ovom, opet moram reći, predivnom gradu Sarajevu, u ovoj zemlji i na ovim prostorima, u gradu koji je optočen planinama i kao da je zarobljen u njima i zatvoren u sebe, a zapravo od svog nastanka veoma širokogrudan grad, otvoren na sve četiri strane svijeta, u kojega su dolazili ljudi iz različitih krajeva i s različitim iskustvima, donosili darove u njega, a isto tako obogaćeni iz njega odlazili”, kazao je Porfirije i dodao kako su u Sarajevu živjeli narodi koji vjeruju u istoga boga, iako mu se mole na različite načine.

Također, čini se kako je kritizirao one koji potiču podjele među ljudima u BiH. Rekao je kako je povijest naučila da su građani nakon svakog promašaja i pada razumjeli da ipak trebaju jedni druge i da trebaju zajedno koračati dalje.

“Ne želim tamo nikada ići”

Dodik je pak Sarajevo usporedio s Teheranom i poručio kako “Sarajevo nije naš grad”.

“To nije naš grad. Mi nemamo nikakvu aspiraciju na Sarajevo, volio bih da nikada ne moram ići tamo, pa čak ni iz turističkih razloga”, kazao je Dodik u kolovozu u intervjuu za rusku agenciju Sputnjik.
 

Autor:N.K
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.