
‘PRAVA FLOTA NAM JE U ABISMALNOM STANJU!’ Otkrio ogroman problem Hrvatske vojske: ‘Mornarica je desetljećima gotovo neželjeno dijete u OS-u’
Osmero hrvatskih državljana koji su optuženi za trgovinu djecom na slobodi čekaju suđenje u Zambiji. Dok ih hrvatske vlasti podržavaju, njihova pozicija pred zambijskim pravosuđem nije obećavajuća. Prema izjavi zambijskog državnog tajnika na sjednici UN-ovog Odbora za prisilne nestanke u Ženevi, dokumenti o usvajanju djece su bili krivotvoreni. Predsjednik Hrvatskog Helsinškog odbora, Ivan Zvonimir Čičak, tvrdi da je riječ o trgovini djecom, a dodaje i da su s time bile upoznate hrvatske institucije, no nisu učinile ništa da se to zaustavi.
Čičak navodi i da je riječ o organiziranoj skupini osoba u sprovođenju transgraničnog kriminala s djecom te da je još uvijek nepoznato koliko je djece iz afričkih zemalja, poput Etiopije, Bocvane i Konga, došlo u Hrvatsku.
Kaže i da će se pitanje nastaviti otvarati dok se ne ispuni zahtjev koji su postavili članovi Saborskog odbora.
“Dakle, kao što je rekao Winston Churchill, ako hoćeš gurnuti problem pod tepih, osnuj komisiju. I to se kod nas dogodilo. Mi i dalje ne znamo koliko je djece iz afričkih zemalja, a to su Etiopija, Botswana Kongo došlo u Hrvatsku. Koliko je djece došlo ovim pravcem, a koliko je djece došlo preko našeg konzulata u Francuskoj, s obzirom na to da je za Kongo nadležno naše veleposlanstvo u Parizu”, rekao je za Teleskop.
Ova afera je izazvala mnoga pitanja o odgovornosti hrvatskih vlasti, uključujući premijera, predsjednika te ministre pravosuđa i socijalne skrbi. Mnogi se pitaju zašto hrvatske vlasti ne čine više da spriječe trgovinu djecom. Čičak smatra da su hrvatske vlasti smišljeno branile uhićene Hrvate u Zambiji, te upozorava da su suci koji su donosili odluke o posvojenju djece u Hrvatskoj također odgovorni za ovaj slučaj.
“Još uvijek nismo saznali koji su suci donosili rješenja u Hrvatskoj, koji sudovi i kakvu su odgovornost snosili suci koji su donosili odluke, a oni moraju snositi posljedice jer nigdje nema košuljice spisa u kojima se čuvaju dokumenti o posvojenju. Postoji međunarodna obveza po kojoj to moramo imati i čuvati”, rekao je pa dodao:
“Postavljam pitanje što rade naše službe. Poznato je da se dijelu djece gubi svaki trag. I to u vrhu Ministarstva unutarnjih poslova znaju. Ja to pouzdano znam. Zašto šute?”.
Na pitanje novinara znači li to da ima informacije da se djelu djece koja su došla u Hrvatsku gubi trag, odgovorio je potvrdno: “Tako je. Ja o tome govorim već više od mjesec dana”.
Također se osvrnuo na činjenicu da politički i medijski establišment ne žele pisati o ovoj aferi te da su podržali zahtjev Saborskog odbora za obitelj za revizijom svih posvojenja djece iz Afrike u Hrvatsku.
“Ako se krenu provjeravati svi dokumentij, onda žalim tu djecu i te roditelje zbog toga što će to za njih biti veliki šok. Prvo je za djecu veliki šok dolazak u Hrvatsku i adaptacija na novu sredinu. Pogledajte koje probleme imaju strani radnici kada dolaze u Hrvatsku. A pogotovo stoga što su ta djeca većinom s francuskog govornog područja, a francuski ovdje gotovo nitko ne govori. Zamislite kakve muke imaju djeca da se prilagode novim uvjetima.
Druga stvar, postoji nešto što se zove genetsko pravo. U djeci se sakupljaju svi tragove naših predaka. I sada kad sve to eksplodira pitanje je što će biti s djecom. Ali, ono što je najvažnije, djeci se mora pružiti puna zaštita da ne budu žrtve sredine u kojoj žive. Svi govore o tome da su posvojena djeca hrvatski državljani, ali ako su dokumenti falsificirani, onda oni nisu državljani Hrvatske nego su i dalje državljani Konga”, zaključio je.
‘PRAVA FLOTA NAM JE U ABISMALNOM STANJU!’ Otkrio ogroman problem Hrvatske vojske: ‘Mornarica je desetljećima gotovo neželjeno dijete u OS-u’
HRVATI U ZAMBIJI NA IGLAMA! Hrvatski veleposlanik otkrio što se sprema: ‘Sutra će preuzeti djecu’
TOKSIČNI SPOJ U MIJEŠANOM POVRĆU! Inspekcija ga odmah miče s tržišta: Proizvod krši Uredbu o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani
‘DIGAO SE ORUŽJEM NA HRVATSKU, A UŽIVA 2200 EURA MIROVINE!’ Ćipe dao rok DORH-u: ‘Imaju do kraja godine, a onda ću pokazati prijave’