
Ruski ministar otkrio do kada će trajati rat u Ukrajini: ‘Ostvarit ćemo zacrtane ciljeve’
Nakon 77 posto prebrojenih glasova na španjolskim parlamentarnim izborima, rezultati su pokazali da oporbeni konzervativci vode, ali vladajući socijalisti imaju bolje izglede za sastavljanje koalicijske vlade, stvarajući neizvjesnost oko buduće političke situacije u zemlji. Narodna stranka desnog centra (PP), pod vodstvom Alberta Feija, trenutno je u vodstvu s osvojenih 132 mandata, dok je krajnje desna stranka Vox osvojila 33 mandata u parlamentu koji broji 350 mjesta.
Međutim, kako bi sastavili vladu, potrebno je osigurati podršku najmanje 176 zastupnika, što znači da desna koalicija trenutno nema dovoljno mjesta za stabilnu većinu. S druge strane, vladajuća Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) pod premijerom Pedrom Sanchezom ima 126 zastupnika.
S potencijalnom podrškom od strane lijeve koalicije Sumamos i separatističkih regionalnih stranaka iz Katalonije, Baskije i Galicije, PSOE bi mogla osigurati 177 mandata, što bi bilo dovoljno za formiranje vlade.
Kako nam govori vanjskopolitički analitičar i komentator Denis Avdagić, ovaj rezultat nije neočekivan.
“Desnica je u stvari prošla slabije nego što se očekivalo, a Pedro Sanchez ostvario je bolji rezultat nego što se nagađalo”, rekao je Avdagić i nadodao:
“Nikome neće biti lako formirati većinu i po meni ne bi bilo nerealno očekivati još jedne izbore do kraja godine. Kako god da se okrene, ovo nije jednostavna politička situacia”, rekao je Avdagić.
Ovi rezultati su u suprotnosti s izlaznom anketom koja je bila objavljena na javnoj televiziji TVE, a koja je predviđala pobjedu desnog spektra političkih opcija.
Kako PP i PSOE konstantno izmjenjuju vodstvo prema trenutnim rezultatima, još uvijek je neizvjesno tko će na kraju preuzeti vlast u Španjolskoj. Postizborni pregovori i traženje potrebnih koalicija bit će ključni za formiranje stabilne vlade koja će voditi zemlju u sljedećem razdoblju. Građani i politički akteri pažljivo će pratiti situaciju dok se situacija ne razjasni i odluči tko će preuzeti kormilo Španjolske.
Još jedna europska zemlja skreće udesno: Parlamentarni izbori dovode krajnje desničare na vlast
Socijalisti (PSOE) Pedra Sáncheza očekuju oko 112 zastupnička mjesta, dok radikalno lijeva platforma Sumar, predvođena potpredsjednicom vlade i ministricom rada Yolande Díaz, može računati samo na 27 mandata, što nije dovoljno za većinu. Čak i uz optimističniju projekciju koju je kuća Sondeo de Sigma Dos provela za RTVE, PSOE bi osvojio 118 mandata, a Sumar 31 mandat, što ljevici također ne bi donijelo dovoljno ruku za ostanak na vlasti.
“Španjolci, kao i cijela Europa i svijet, već duže vrijeme imaju problem s polarizacijom i u takvoj situaciji je teško dobiti jednostavne izborne rezultate koji bi omogućili jednostavnije formiranje Vlade. Mislim da je Sanchez uspio napraviti više nego što se očekivalo od njega i pokazao je da ima velike političke vještine preživljavanja”, rekao je Avdagić.
Ovu polarizaciju podupiru i političari poput predsjednika Voxa Santiaga Abascala, koji zauzima žestok stav protiv imigracija. Nedavno je na Twitteru objavio sliku svetog Jakova, zaštitnika Španjolske, koji jašući svojeg konja tjera muslimanske napadače.
Felicidades a todos en el día de Santiago Apóstol, Patrón de España. #SantiagoApostol pic.twitter.com/180nXRxCQL
— Santiago Abascal 🇪🇸 (@Santi_ABASCAL) July 25, 2023
Jasno je da Španjolska stoji pred zaokretom u desno, ali treba biti oprezan s takvom pretpostavkom. Španjolska dosad nije imala veliko iskustvo s koalicijskim vladama, što znači da bi postizborni pregovori mogli biti izuzetno komplicirani, pa čak i dovesti do pat pozicije koja bi se mogla razriješiti jedino novim izborima. U tom slučaju, Pedro Sánchez bi kao tehnički premijer ostao na vlasti još nekoliko mjeseci, što je scenarij koji je već nazvan “Belgijom južne Europe”, kako je primijetio portal Politico.
Postavlja se logičko pitanje koliko je izgledno da se ovakav izborni rezultat ostvari i u Hrvatskoj. Uzevši u obzir da je nekoć najmoćnija oporbena stranka u Hrvatskoj, SDP, srozana na razinu marginalne političke opcije, nije teško zamisliti da desna opcija poput Domovinskog pokreta na nadolazećim izborima preuzme poziciju druge najjače stranke u državi.
Neriješeni izborni rezultat desnice i ljevice vodi Španjolsku u političku blokadu
“Stvari se mijenjaju, ali to ne znači da zbog uspjeha jedne političke opcije pada popularnost druge. Naše ankete jasno pokazuju da je HDZ i dalje dominantna opcija. Oni uopće ne trebaju predizborne koalicije kako bi zauzeli prvo mjesto. Zato mislim da je ishod poput ovog u Španjolskoj teško ostvariv. Mislim da desne stranke za sada ne pokazuju inicijativu da dominiraju političkim prostorom”, rekao je Avdagić.
Izbori u Španjolskoj su privukli veliku izlaznost, unatoč nezapamćenim vrućinama s kojima se Iberski poluotok suočavao posljednjih dana. Španjolci su hrabro izdržali nesnosne temperature i strpljivo čekali u dugim redovima na biralištima. Volonteri Crvenog križa su im pružali podršku nudeći hladne napitke kako bi olakšali čekanje. Zanimljivo je da su se ovi izbori prvi put održali tijekom ljetnih odmora, što je omogućilo više od 2,5 milijuna birača, više od 7 posto španjolskog stanovništva s pravom glasa, da svoje građanske dužnosti ispune putem pošte.
Alberto Núñez Feijóo, koji se ističe kao najizgledniji budući premijer Španjolske, obećava vratiti dostojanstvo i povjerenje u državne institucije. Umjereni proeuropski demokršćanin, Feijóo je uspio vratiti Narodnu stranku u politički centar, nakon što ju je njegov prethodnik, Pablo Casado, pokušao usmjeriti prema tvrđoj desnici kako bi pridobio glasove sve popularnijeg Voxa.
Feijóo zagovara smanjenje poreza na dobit, smanjenje veličine državne administracije i oprezan pristup prema tranziciji prema zelenoj ekonomiji kako bi se tržištu dalo dovoljno vremena da se prilagodi na nove promjene.
Ruski ministar otkrio do kada će trajati rat u Ukrajini: ‘Ostvarit ćemo zacrtane ciljeve’
Ukrajinci napravili istu grešku kao Rusi: Koliko će ljudskih žrtava to odnijeti?
Sjedinjene Države pred neviđenom krizom: Milijuni beba bi moglo gladovati
Bartulica o propasti Zapada, upozorava Hrvate na Bruxelles: ‘To ne može biti naš interes’