
ŠTO STOJI IZA ZUCKERBERGOVA ‘METASVEMIRA?’ ‘To je odgovor na pritisak zbog manipulativnih praksi’
Znamo da naši umovi mogu zamisliti i prepoznati lica svugdje gdje postoji naznaka da nešto izgleda poput dva oka i nosa. Tako lica možemo vidjeti u oblicima oblaka, pa do hauba automobila i strujnih utičnica, a ta ljudska sklonost poznata je kao pareidolija lica.
Novo provedeno istraživanje daje nam uvid u to što se doista događa u našem mozgu kada primijetimo lica u nekim stvarima ili pojavama, piše Science Alert.
Znanstvenici su željeli utvrditi je li mozak procesuira ova zamišljena lica na isti način kao i prava ljudska lica, pa su doznali kako postoje sličnosti u tome kako ih percipiramo i interpretiramo.
Istraživanje sugerira da se lažna lica primijećena putem pareidolije procjenjuju na isti način kao što bi bilo i pravo lice. Na neki je način isti neuronski sklop uključen u otkrivanje onoga što lice radi, iako znamo da ono u što gledamo u panju drveta ili televizijskom daljinskom upravljaču nije pravo lice.
“Mi znamo da ti objekti nisu prava lica, no ipak percepcija lica ostaje”, rekao je psiholog David Alais sa Sveučilišta Sydney u Australiji.
“Događa nam se nešto čudno: paralelno iskustvo da je to oboje, i uvjerljivo lice i objekt. Dvije stvari odjednom. Prvi dojam lica ne ustupa mjesto drugoj percepciji predmeta.”
Alais i njegovi kolege zamolili su 17 dobrovoljaca da pogledaju niz desetaka iluzornih i ljudskih lica, ponovljenih nekoliko puta, a zatim ocijene snagu osjećaja na svakom od njih pomoću istog računalnog softvera.
Znanstvenici su otkrili da su se sudionici studije uglavnom slagali u izrazima lica pareidolije i da se pristranost uvukla na temelju izraza prethodnog lica – nešto što radimo i s ljudskim licima. To se dogodilo i kad su se pomiješala stvarna i iluzorna lica.
Drugim riječima, kada ugledamo niz sretnih lica, vjerojatnije je da ćemo sljedeće lice koje vidimo, vidjeti jednako sretnim. Činjenica da je ta sklonost uočena i na stvarnim i na iluzornim licima, sugerira da ih mozak obrađuje na sličan način i koristeći slične neuronske mreže.
“Pareidolija lica se ne odbacuje se kao lažno detektiranje, već se podvrgavaju analizi izraza lica na isti način kao i prava lica”, kaže Alais.
“Moramo pročitati identitet lica i prepoznati njegov izraz. Je li lice djeluje prijateljski ili neprijateljski? Je li sretno, tužno, bijesno, ljuto?”
Znanstvenici ukazuju na važnost izraza lica u društvenoj komunikaciji kao razlog zašto naš mozak neprestano prepoznaje lica i procjenjuje njihove izraze.
To nam pomaže odrediti u kakvoj se situaciji nalazimo te što ćemo sljedeće učiniti, što je razlog zašto je naš mozak naučio prepoznavati lica tako brzo i s tako malo informacija. Naime, potrebna je tek naznaka očiju i nosa, kako bi nam neki predmet počeo izgledati poput lica.
Prijašnja istraživanja pareidolije lica pokazuju određene sklonosti koje mogu utjecati na naše mozgove kada je riječ o ljudskim licima, a mogu se primijeniti i na zamišljena lica – potkrijepljujući tu ideju da lice ne mora biti stvarno kako bi se viša razina senzornih mehanizama u našoj vizualnoj obradi aktivirala.
S obzirom na to da pareidolična lica mogu biti toliko raznolika i suptilna – svih oblika, veličina i materijala, za razliku od ljudskih lica – mozak radi impresivan posao u brzom procesuiranju ovih vizualnih signala. Čini se da kada je riječ o licima, mozak će riskirati nekoliko lažno pozitivnih rezultata ako to znači brzu procjenu lica i njihovih izraza.
“Kad predmeti izgledaju uvjerljivo nalik na lice, to je više od interpretacije: oni stvarno pokreću mrežu za otkrivanje lica u vašem mozgu”, kaže Alais te dodaje:
“A to mrštenje ili osmijeh; to je sustav izraza lica vašeg mozga na djelu. Za mozak, lažna ili stvarna, lica se obrađuju na isti način.”
Istraživanje je objavljeno u Zborniku Kraljevskog društva B.
ŠTO STOJI IZA ZUCKERBERGOVA ‘METASVEMIRA?’ ‘To je odgovor na pritisak zbog manipulativnih praksi’
MISTERIJ STOLJEĆA NAPOKON RIJEŠEN? Novo istraživanje otkrilo zašto ih vidimo svugdje… ‘Događa nam se nešto čudno’
PRIJELOMNO ISTRAŽIVANJE: Biće oživjelo nakon što je bilo zaleđeno u Sibiru čak 24.000 godina
UNEP: ‘Vlade država moraju poduzeti aktivne mjere za sprječavanje prelaska bolesti sa životinja na ljude’