Matthias Koch/Guliver Image

KRAJ ZA SRBIJU, ‘KOMŠIJE’ PUTUJU KUĆI: Najavljivali su polufinale, neki i finale, ali na kraju su zadnji u skupini

Autor: Andrija Kačić Karlin

Reprezentacija Srbije ide kući. U „knock-out” fazu iz te skupine će Brazil kao prvoplasirani i Švicarska s drugog mjesta. U srazu Srbije i Švicarske momčadi trenera Dragana Stojkovića trebala je pobjeda, ali je doživljen poraz. Sa smo jednim bodom Srbija napušta svjetsku smotru. Brazil i Kamerun, inače, odigrali su utakmicu do zadnjih trenutaka bez golova, da bi Kamerun na kraju postigao gol za pobjedu.

Švicarska je prva povela golom Xhaxe, da bi Srbija izvela brzopotezan preokret pogocima Mitrovića i Vlahovića. Švicarci se nisu predali i predkraj prvoga dijela izjednačili su golom Embola.

Pogodak odluke, za pobjedu Švicarske postigao je Freuler u 48. minuti. Srbija je potom napadala, ali baš i nije dolazila do šansi. Švicarci su praktički mirno okončali utakmicu i priveli je kraju.

Puno preokreta

Idemo redom…

Dakle, nogometaši Švicarske svladali su Srbiju sa 3-2 (2-2) i kao drugoplasirana reprezentacija skupine G pridružili su se u osmini finala Svjetskog prvenstva u Katru reprezentaciji Brazila koja je unatoč porazu 0-1 od Kameruna osvojila prvo mjesto.

Na stadionu 974 u Dohi Švicarska je povela u 20. minuti, kad je na dodavanje Sowa loptu u mrežu sa desetak metara poslao Xherdan Shaqiri.

Srbija je preokretom došla do vodstva. U 25. minuti loptu je glavom u mrežu poslao Aleksandar Mitrović, a u 35. minuti je pogodak za 2-1 postigao Dušan Vlahović.

Matteo Ciambelli/Insidefoto/Guliver Image

Švicarska je ipak na odmor otišla s rezultatom koji joj je donosio plasman u osminu finala, jer je u 44. minuti na 2-2 izjednačio Breel Embolo.

Sjajnu akciju Švicaraca već u trećoj minuti drugog poluvremena Remo Freuler je završio pogotkom za 3-2.

Iako su Brazilci s drugom postavom bili nadmoćni tijekom cijelog dvoboja, Kamerun je došao do velike pobjede kad je u drugoj minuti sučevog dodatka pri kraju dvoboja. Pogodak glavom postigao je kapetan momčadi Vincent Aboubakar koji je odmah potom zaradio drugi žuti karton i isključenje, zbog toga što je u proslavi skinuo dres.

Brazil je natjecanje u skupini završio sa šest bodova, koliko ih je sakupila i Švicarska, ali je zbog lošije gol-razlike osvojila drugo mjesto. Kamerun je završio kao treći sa četiri boda, a Srbija je s jednim bodom ostala na dnu ljestvice skupine G.

Brazil će kao prvoplasirana reprezentacija skupine G u osmini finala igrati protiv Južne Koreje, a taj je dvoboj na rasporedu u ponedjeljak, 5. prosinca, od 20 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Švicarci će na teren dan poslije, također od 20 sati, a suparnik u posljednjem dvoboju osmine finala bit će im reprezentacija Portugala.

Pobjednik dvoboja Brazil – Južna Koreja će u četvrtfinalu (9. prosinca) igrati protiv boljeg iz sraza Hrvatske i Japana.

SRBIJA – ŠVICARSKA  (2-3)

SRBIJA: V. Milinković-Savić – Pavlović, Veljković, Milenković – Lukić – Kostić, S. Milinković-Savić, Tadić – Živković – Mitrović, Vlahović

ŠVICARSKA: Kobel – Akanji, Schaer, Rodriguez, Widmer – Xhaka, Freuler – Sow, Vargas, Shaqiri – Embolo

90+7’ Kraj utakmice

90+5’ Xhaxa i Svić-Milenković se udarali. A Kamerun je pove protiv Brzila s 1-o.

90+3’ Pokušaj Jovića glavom izdaleka…

90’ Igrati će se sedam minuta sudačke nadoknade

87’ Sad je  splasnuo  i pritisak Srbije

80’ Srbija napada, ali ne stvara prilike…

74’ Srbija je preuzela potpuni rizik, sve je snage bacila u napad

67’ Zagužvalo je ispred klupe Srbije, jedva je spriječen izički obračun. Nervoza je sve veća

65’ Mitrović je pokušai iznuditi jedanaesterac, baš loša gluma

61’ Fina zgoda za Tadića, preko gola, dosta nespretno

57’ Velika  prilika  za Švicarsku, Embolo s dva metra prebacio vrata

48’ Zapanjujuće dobra kombinacija Švicarske, strijelc je Freuler. Sad švicarska reprezentacija  vodi s 3.2,  asistirao je Vargas. Akciju je začeo Embolo

46’ Počeo je nastavak utakmice

Zapanjujuće efikasna utakmica. Švicarska je prva povela golom Xhaxe, da bi Srbija izvela brzopotezan preokret pogocima  Mitrovića i Vlahovića. Švicarci se nisu predali i predkraj prvoga dijela izjednačili su golom Embola. Švicarskoj za prolaz odgovara remis, ako Kamerun ne dobije Brazil. Srbije treba pobjeda, pod istim uvjetom, da Kamerun ne ndvisi Brazilce.

45+3 Kraj prvog poluvremena

43’ Embolo izjednčio na 2-2, mirno je realizirao na dodavanje Widmera. Čudno efiksna utakmica

40’ Očigledna je sve veća nervoza švicarskih nogometaša

35’ Srbija vodi 2-1, niz pogreški Švicaraca i zabija Vlahović lukav pogodak. Srbija vodi 2-1. Kompletan preokret

30’ Shaqiri tukao iz zicera pokraj gola, nevjerojatno što je promašio

26’ Srbija je izjednačila, sjajan skok Aleksndra  Mitrovića, udarac glavom u sam kut. Asistencija je bila od Tadićeva

25’ Srbija pomakla linije prema  naprijed…

19’ Švicarska vodi 1-0,  Shaqiri iskosa s  desne  strane kroz mnoštvo nogu pogađa daljnji kut vratara Srbije.

17’ Srbija ide dobro prema naprijed, djeluje opasno

11’ Živković s distance pogodio vratnicu, na odbijenoj lopti nije se snašao Vlahović

10’ Tadić fino prošao, nije uspio asistirati u sredinu…

5’  Dobar pokušaj Srbije, Mitrović visoko skočio i glavom tukao kraj gola

1’ Nevjerojatno, Švicarci su imali dvije prilike u desetak sekundi, vratar Srbije sjajno obranio udarce Embola i Xhaxe

1’ Utakmica je počela

Srbija igra krucijalnu utakmicu na svjetskoj smotri u Kataru. Večeras u 20 sati odmjeriti će snage protiv Švicarske. Srbiji treba pobjeda za prolaz, Švicarcima je dovoljan i bod. Iako, Srbija čak ni pobjeda ne mora biti dostatna, ako Kamerun nadvisi Brazil. U što je teško vjerovati, no tolikim smo iznenađenjima svjedočili u Kataru da smo i ovo moralo napomenuti.

Izbornik Srbije, koji je pod velikim kritikama srpske javnosti u najavi utakmice kaže:

„Znali smo nakon ždrijeba da je Brazil potpuno drugačija dimenzija i da ćemo se boriti za drugo mjesto s Kamerunom i Švicarskom„.

Srbija mora po pobjedu

Hmm, sjećamo se i njegovih optimističnih riječi, kao i njegovih igrača, i prije utakmice protiv Brazila.

Prije dvoboja sa Švicarskom Dragan Stojković-Piksi trudio se biti duhovit:

„Stvarno bismo voljeli razgovarati o njihovom siru i pronaći njihove slabe točke ili rupe, kako bismo postigli rezultat kojem težimo. Znali smo nakon ždrijeba da je Brazil potpuno drugačija dimenzija i da ćemo se boriti za drugo mjesto s Kamerunom i Švicarskom. Ove prognoze su nas dovele do ove točke. Znali smo, također, da će utakmica sa Švicarskom biti od velike važnosti kao posljednja u skupini, a to je ono što nas sada čeka. Svjedočili smo brojnim iznenađenjima na ovom prvenstvu„.

Guliver image

U Srbiji, poprilično nezdovoljni dosadašnjim nastupima reprezentacije, svi se zanimaju hoće li izbornik mijenjati sastav, sustav…

„Možda ćemo igrati s jednim, dvojicom ili trojicom napadača, vidjeti ćemo! Radili smo u posljednjih nekoliko dana nešto za što mislim da smo trebali. Radili smo na napadu, ali i obrani, da se ne događaju onakve greške kao protiv Kameruna. Bitno je da svi daju maksimum i budu u funkciji momčadi. Srbija, otkada sam postao izbornik, bazira se na momčadskom duhu i igri, kako u taktičkom, tako i u svakom drugom obliku. Vidjet ćete je li jedan napadač dovoljan, jesu li dva ili tri mnogo„.

O Švicarskoj srpski izbornik reko je još i ovo:

“Švicarska ima odličnu momčad, ne bi trebali zaboraviti da su završili u kvalifikacijama ispred jedne velike nogometne zemlje kao što je Italija. Samim tim su zasluženo vizirali putovnice za Mundijal. Kada gledamo njihove karakteristike, vidimo da su odlična momčad koja je tu zasluženo. Na nama je da pokažemo našu kvalitetu i da iz svega izađemo kao pobjednici. Imaju tu prednost, dva rezultata im odgovaraju, a nama samo jedan, ali našom greškom. Moglo je biti obrnuto, ali to neće umanjiti naše ambicije, želju i sve što jedan sastav treba da ima da bi došao do rezultata.”