DINAMO SRUŠIO NEVJEROJATAN REKORD! Plavi ‘potopili’ Ruse pa primili gol nakon 527 minuta!

Autor: Luka Vuletić

Dinamo je u velikom stilu završio natjecanje po skupinama u Europskoj ligi – još jednom pobjedom i rekordom za pamćenje!

Momčad Zorana Mamića je slavila na Maksimiru protiv CSKA Moskve 3:1 te je ispisala povijest europskih natjecanja kao momčad koja je najdulje izdržala s netaknutom mrežom. Nažalost, Dominik Livaković je ipak primio gol nakon 527 minuta igre, ali će ostati zapisan u povijesne knjige.

Plavi su pobijedili otpisane Ruse golovima Joška Gvardiola u 28. minuti, Mislava Oršića u 41. minuti te Lirima Kastratija u 75. minuti, dok je Dinamovu nedodirljivost prekinuo hrvatski mladi reprezentativac Kristijan Bistrović u 77. minuti.

Dinamo je već nakon 33 minute ispisao europsku povijest srušivši rekord veliki Manchester United, koji je do večeras bio momčad s najdužim brojem minuta u skupini nekog europskog natjecanja bez primljenog gola.
Crveni vragovi bili su u sezoni Lige prvaka 2010./11. rekorderi sa 482 minute s netaknutom mrežom, a na Maksimiru su dinamovci postavili novi doseg s već spomenutih 527 minuta.

Zagrebačka momčad mogla je i uvjerljivije slaviti s obzirom da je Oršić dvaput gađao stativu, a prijetili su i Kastrati i Majer u prvom dijelu iz daljine. Nakon sigurnog vodstva, igra se u nastavku smirila te je Dinamo rutinski završio susret došavši do četvrte pobjede u skupini iako je Livaković nakon primljenog gola morao dvaput vrhunski intervenirati kako CSKA ne bi smanjio zaostatak.

Jedine loše vijesti su ozljede Marina Leovca i Arijana Ademija, koji su morali izaći iz igre u prvom dijelu. Nadamo se da nisu ozbiljne.

Zoran Mamić ujedno je i statistički izjednačio brojke prethodnika Nenada Bjelice od prije dvije sezone kad je Dinamo prezimio u Europi na vrhu skupine sa 14 bodova. Ova momčad nakon uvodna dva 0:0 remija do kraja je skupila isti broj bodova te čak istu gol-razliku +8 (9:1 Mamić) kao sadašnji trener Osijeka 2018. godine (11:3 Bjelica).

Sadašnjem treneru Dinama preostaje ponoviti uspjeh od prije dvije godine prolaskom u osminu finala Europske lige, a protivnika u šesnaestini finala će doznati u ponedjeljak 14. prosinca od 13 sati.

Prolaz u sljedeću fazu osigurao je i Wolfsberger, koji je ulozi autsajdera zauzeo drugo mjesto pobjedom nad Feyenoordom 1:0. Za Austrijance je igrao hrvatski napadač Dario Vizinger do 83. minute.

SKUPINA K:
Dinamo Z. - CSKA M. 3-1 (Gvardiol 28, Oršić 41, Kastrati 75 / Bistrović 77)
Wolfsberger - Feyenoord 1-0 (Joveljić 31)
TABLICA:
1 Dinamo Z.          6  4 2 0   9-1   14
2 Wolfsberger        6  3 1 2   7-6   10
3 Feyenoord          6  1 2 3   4-8    5
4 CSKA M.            6  0 3 3   3-8    3

TIJEK UTAKMICE: Dinamo – CSKA Moskva 3:1

90′ Igrat će se tri minute nadoknade.

77′ GOL! Dinamo je primio prvi gol u skupini Europske lige nakon 526 minuta igre, a strijelac je bio hrvatski mladi reprezentativac Kristijan Bistrović.

75′ GOOOOOLLLL!!! Dinamo vodi 3:0! Majer je vrhunski proigrao Kastratija, koji je lukavo pobjegao zaspaloj obrani gostiju te je rutinski matirao Akinfejeva u situaciji jedan na jedan.

72′ Igra se u nastavku poprilično umrtvila kao da obje momčadi jedva čekaju kraj.

60′ CSKA je tek nakon sat vremena igre ozbiljnije zaprijetio preko Divejeva, koji je glavom pucao malo iznad Dinamovog gola.

52′ Sigurdsson je pucao, ali Livaković je bez problema ukrotio loptu.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

45’+3 Gotovo je prvo poluvrijeme u kojem je Dinamo dominirao i praktički riješio utakmicu.

45′ Oršić je mogao i do drugog gola, ali je jakim udarcem pogodio stativu.

45′ Dinamo je nakon 33 minute oborio rekord postavši prva momčad koja je u grupnoj fazi Lige prvaka ili Europske lige nije primila gol gledajući ukupni broj minuta, odnosno više od 483 minute! Time je srušen rekord Manchester Uniteda iz sezone Lige prvaka 2010./11. koji je kapitulirao nakon 482 minute.

41′ GOOOOOLLL!!! Dinamo vodi 2:0! Kastrati je sjajno ubacio s desne strane naciljavši precizno Mislava Oršića, koji na lijevoj stativi iz blizine glavom matira Akinfejeva!

36′ Plavi su napravili kontru, a nakon brzog proigravanja na desnu stranu Kastrati je opalio, a Akinfejev je iz rašlja iščupao i odbio u korner.

35′ Kakav peh za Dinamo! Nakon Leovca ozlijedio se i kapetan Ademi, koji je morao izaći iz igre, a zamijenio ga je Franjić.

28′ GOOOOOOLLL!!! Dinamo vodi 1:0 golom Joška Gvardiola, koji je zakucao glavom nakon ubačaja Lovre Majera iz kornera. Mladom braniču to je prvi europski gol.

21′ Oršić je pogodio lijevu stativu nakon što je na lijevoj strani izbacio braniča iz ravnoteže i snažno opalio, ali nedovoljno precizno.

20′ Mamić je već morao napraviti prvu izmjenu nakon što se u jednom duelu ozlijedio Leovac, koji je dobio udarac u glavu. Umjesto njega ulazi Dino Perić koji ide na stopera, a Joško Gvardiol na lijevog beka. Zainutdinov nije dobio ni žuti karton za udarac laktom.

17′ Nakon jednog oštrog ubačaja Dinama Divejev je raščistio loptu u zadnji trenutak.

15′ Prva ozbiljnija prilika Dinama. Lovro Majer opalio je s 20 metara, ali je lopta fijuknula pored lijeve stative Akinfejeva.

10′ Oršić je iz okreta opalio s 12 metara, ali lopta se na putu do gola odbila u korner, već treći za Dinamo.

3′ Gavranović je na samom startu dobio žuti karton.

1′ Počela je utakmica na Maksimiru. Sretno Dinamo!

– Početni sastav Dinama: Livaković – Moharrami, Teophile-Catherine, Gvardiol, Leovac – Jakić, Ademi – Kastrati, Majer, Oršić – Gavranović

– Početni sastav CSKA: Akinfejev – Maradišvili, Divejev, Vasin, Schennikov – Obljakov, Bistrović – Zainutdinov, Ahmetov, Sigurdsson – Škurin

– Kod gostiju nema Nikole Vlašića, ali od prve minute igrat će Kristijan Bistrović.

– Na Maksimir će izaći gotova ista momčad kao u Nizozemskoj, ali u napadu će Gavranović zamijeniti Petkovića, Oršić Ivanušeca, a Gvardiol na stoperskoj poziciji Lauritsena.

– Utakmicu će suditi Tiago Martins iz Portugala.

Autor:Luka Vuletić