
Torcida zazvala ‘srpsko ime’ prije Dinama, a Hajduk brine zbog nedavnog pojačanja
U svijetu tenisa su posljednjih godina stvari bačene izvan ravnoteže zbog velikog natjecanja koje je bilo redizajnirano, pa i više od toga, u najjačem rangu turnira potpuno izneređeno na način da je teško prepoznati kako je to izgledalo nekad, pet godina unatrag. Proteklog vikenda u Hrvatskoj, u Splitu, bilo je to novo poglavlje priče zbog koje mnogi u čudu gledaju što se to dogodilo.
Davis Cup definitivno više nije kao nekad, s formatom samo u drugom dijelu godine i na nekoliko turnira u odabranim gradovima više nema čari kakvu su donosila redovita domaćinstva i gostovanja u Svjetskoj skupini. U takvom sustavu natjecanja uživala je i Hrvatska, pamte se naslovi iz 2005. i 2018. godine, u posljednjoj sezoni prije nego se prešlo na novi sustav natjecanja.
U tranziciji, svoje prste u promjenama itekako je imao i jedan slavni nogometaš, legenda Barcelone Gerard Pique. Još dok je igrao, Pique se bacio u novi posao s tvrtkom Kosmos, koja se u opisu posla bavi i vrhunskim sportskim sadržajem, a u suradnji s Međunarodnim teniskim savezom, ITF-om, prije pet godina bilo je objavljeno da se najjači rang u Davis Cupu dramatično mijenja, na način da se u Svjetskoj skupini više ne igra u četiri različita termina razvučena kroz godinu, s prilikom da reprezentacije u borbi za naslov budu u akciji u različitim krajevima svijeta.
S Gerardom Piqueom i njegovim Kosmosom, od 2019. do danas došla je promjena s kojom se završna faza natjecanja igra, od svih zemalja, baš u Piqueovoj Španjolskoj, prvo u Madridu, a sada u Malagi. Time je nestao čar igranja na pravom gostovanju ili s jakim domaćim terenom za mnoge, s djelomičnom utjehom da se barem prvi dio završne faze u Svjetskoj skupini igra u različitim zemljama i gradovima, kao što je ove godine bio slučaj s turnirom u Splitu, na Gripama.
Koliku privlačnost to ima? Nije sadašnji, izokrenuti Davis Cup bio jedini razlog za lošu sliku na Gripama, no o atraktivnosti ovog formata puno govori da su u Splitu tribine bile uglavnom prazne. Bilo je pritom puno glasova da su cijene ulaznica bile previsoke, dosezale su i 49 eura za cjelodnevni program, a te cijene iza kojih je stajao ITF očito nisu mogle privući ljude čak ni za nastupe hrvatske reprezentacije.
Sve ovo događa se u razdoblju dok Međunarodni teniski savez gleda kako ići dalje. Suradnje ITF-a s Kosmosom više nema, ranije ove godine objavljeno je da je ona prekinuta, sa zaokretom nakon velikih planova koji su govorili o zajedničkom 25-godišnjem poslu i ugovoru ukupne težine tri milijarde dolara, u sadašnjoj protuvrijednosti, 2,81 milijarde eura.
ITF has decided to interrupt its partnership with Kosmos, with whom has managed the Davis Cup in the last years pic.twitter.com/LUy2nO9hiq
— Mario Boccardi (@marioboc17) January 12, 2023
Umjesto da zajedno budu četvrt stoljeća, suradnja ITF-a i Kosmosa prekinuta je u petoj godini s međusobnim optuživanjem, a Gerard Pique pritom je otišao korak dalje, uz riječi da Kosmos od Međunarodnog teniskog saveza traži oko 47 milijuna eura odštete zbog raskida. Krenulo je s velikim najavama, dogodila se reorganizacija natjecanja, a onda je sve naglo puklo.
ITF i njegov partner iza kojeg stoji Gerard Pique imali su zvučne planove, pukli su neslavno i naglo, a ostale su kritike mnogih teniskih zaljubljenika i sudionika Davis Cupa, koje još uvijek odjekuju.
Kakav je bio pogled mnogih kojima se promijenjeni Davis Cup ne dopada? To najbolje opisuju riječi Yannicka Noaha, legendarnog francuskog tenisača, kasnije izbornika, koji nije skrivao ogorčenje nakon što je na klupi reprezentacije u Lilleu 2018. doživio poraz u finalu protiv Hrvatske, u posljednjoj godini prije nego je natjecanje promijenjeno.
“Kada nam ljudi govore da će ovo i dalje biti Davis Cup, to je laž. Moj odgovor je da su lažljivci”, govorio je Noah pred novinarima prije nego se dogodila reorganizacija.
Svoju poruku koja puno govori je nedavno imao i veliki švicarski igrač Stan Wawrinka, vlasnik tri naslova na Grand Slam turnirima, nekada treći na svijetu.
Wawrinka je pokazao prazne tribine na susretu Francuske i njegove Švicarske na turniru u Manchesteru, sa sarkastičnom zahvalom Gerardu Piqueu i ITF-u za takvu sliku.
Thank you @3gerardpique @ITFTennis 🤬🤦🏻♂️! @DavisCup France vs Switzerland in Manchester lol pic.twitter.com/XqcqSQEURd
— Stanislas Wawrinka (@stanwawrinka) September 12, 2023
Bio je to sentiment i mnogih drugih koji ovo prate – u čuđenju što su to napravili od Davis Cupa.
U priči o reorganizaciji Davis Cupa, u prvom planu bio je novac, s prilikom za veću zaradu koja je išla sudionicima Svjetske skupine, no nakon svega i unatoč svim zvučnim najavama, Međunarodni teniski savez se poslije raskida našao s pitanjem kako krenuti dalje.
Za mnoge koji vole tenis u različitim krajevima svijeta i za mnoge druge koji su godinama vezani uz Davis Cup, poput Yannicka Noaha, najsretniji izlaz bio bi da se stvari vrate na staro, na raniji način igranja u Davis Cupu. Tko ne bi želio vidjeti pravu atmosferu kakva je bila nekad, a ne otužne tribine koje su gotovo potpuno prazne?
Hrvatska raniji sustav natjecanja također pamti po dobrom. Kod kuće je znalo biti sjajno, kao što je bio slučaj protiv Rumunjske i Rusije na Gripama na putu do trofeja prije 18 godina, a u gostima su se slavili naslovi 2005. protiv Slovaka u Bratislavi i ’18. u već spomenutom finalu protiv Francuske u Lilleu.
U gostima je tada slavilo i puno hrvatskih navijača, s posebnom slikom na kraju velikog turnira za koji bi bilo sjajno da ponovno postane onaj stari Davis Cup, za kojim mnogi teniski zaljubljenici žale.
Tenisači razočarani nakon ispadanja: ‘U dvorani nije bilo ni 200 naših, a bilo je 500 Finaca’
Torcida zazvala ‘srpsko ime’ prije Dinama, a Hajduk brine zbog nedavnog pojačanja
Izbio sukob nakon razočaranja za Hajduk u Zagrebu, pogledajte što je napravila policija
Zdravko i Zoran Mamić snimljeni izvan Hercegovine, a s njima i jedan stari prijatelj
Nova jaka najava i nada za Boyse koji još čekaju: ‘Svi bi trebali biti u Hrvatskoj do Božića’