SPORTSKI MUZEJ Priča o jednom od najgrubljih nogometnih startova svih vremena (VIDEO)

Autor: Andrija Kačič-Karlin

U bogatoj povijesti nogometne igre ne pamte se samo golovi, driblinzi, finte, pobjede i porazi. U sjećanju navijača i ljubitelja nogometa su i prekršaji, faulovi od kojih hvata jeza. U ovoj priči našeg “Sportskog muzeja” podsjetiti ćemo na jedan od najtežih prekršaja u povijesti nogometa i to u utakmici najviše razine, u polufinalu svjetske smotre 1982. godine u Francuskoj.

Riječ je o prekršaju njemačkog vratara Haralda Schumachera nad francuskim nogometašom Patrickom Battistonom. Bilo je to u srazu njemačke i francuske nogometne vrste. Čak i danas mnogi stručnjaci tvrde tvrde da je to bila najzanimljivija utakmica svih svjetskih prvenstava. Još je više onih koji tvrde da je na toj utakmici zabilježen i sveukupno najgori start na svim svjetskim smotrama.


Bilo je to Svjetsko prvenstvo koje je ostalo upamćeno po iznenađujućem trijumfu Italije koja je u četvrtfinalnoj skupini pobijedila najprije Argentinu, potom i Brazil, sve to pogocima Paola Rossija. U finalu su Talijani pobijedili Nijemce s 3-1, Nijemce koji su u polufinalu spletkom nevjerojatno sretnih okolnosti pobijedili sjajnu francusku momčad koja je u produžecima povela s 3-1 i na koncu izgubila na jedanaestercima.

I tako, dok su se mnogi još zgražali nad eliminacijom Brazila u dvoboju protiv Italije samo koji dan kasnije uzbuđenje je doseglo vrhunac. Pred 70 tisuća gledatelja u Sevilli u polufinalu su snage odmjerili Njemačka i Francuska. Bila je to utakmica doista za nogometne sladokusce, za prste polizati, ako bismo je opisivali gurmanskim rječnikom.
Francuzi su sa sjajnom gemeracijom u kojoj su prednjačili Platini, Tresor, Giresse, Amoros, Janvion, Tigana, Rochetaux, Six oduševljavali na tom prvenstvu, a Nijemci su na svoj staromodan način, silnom borbenošću i upornoću jedva prolazili dalje, ali su prolazili. Kad su imali i takve igrače, Hrubescha, Magatha, Littbarskog, Rummenigea, Steilikea…

Još i danas na tom prvenstvu Nijemcima nije oprošten neodlučan rezultat u skupini protiv Austrije, rezultat koji je obje reprezentacije vodio dalje, a nuštrb ostalih, Alžira i Čilea.

U tom polufinalnom dvoboju sučelile se ove dvije vrste i nogmet koji je tada prikazan bio je – atomski! Francuski šarm protiv njemačke ozbiljnosti. Lepršavi protiv goropadnih. Rezultat?

Nogometna ekstaza! S prekršajem koji je ostao u povijesti nogometa kao najveća sudačka nepravda ikada viđena. Naime, njemački vratar Harald Schumacher je u jednom trenutku izletio sa svojih vrata i naletio, namjerno, na Patricka Battistona, pomeo ga u školskom karate skoku. Battiston je ostao ležati nepomičan na terenu, a sudac nije sudio niti prekršaj, a čak tri minute nije niti prekidao igru. Naime, kako je Schumacher došao do lopte samo ju je lakonski ubacio natrag u igru koja se nastavila. Francuzi su uzalud trčali za sucem, no ne zadugo. Jer su morali braniti svoja vrata. Utakmica je prekinuta tek tri minute kasnije i tek tada je liječnička služba francuske reprezentacija ušla u teren, povratila u život nesretnog Battistona, potom je francuski izbornik Michel Hidalgo napravio izmjenu.

Battistonu je oštećena kralježnica, slomljena čeljust, ostao je i bez četiri zuba. Istovremeno, Schumacher je na zgražanje francuskih igrača samo odmahivao rukom, nervozno gestikalirajući…




Kasnije je Schumacher odgovorio na optužbe za svoju brutalnost u kontroverznoj svojoj knjizi Anpfiff, napisavši kako arbitar nije ništa svirao, pa je nedužan. K tome, U toj knjizi o sebi je optuživao brojne kolege iz njemačke momčadi i pokušavao ih kompromitirati.
Zbog toga je izbačen iz reprezentacije. Batistton se oporavio i poslije je još devet godina igrao profesionalni nogomet.

Nakon ovog događaja Francuze je razbjesnilo ponašanje Schumachera koji je davao vrlo hladne izjave nakon utakmice i nije pokazivao ni malo milosti prema ozlijedi francuskog igrača. Ovo je zakuhalo odnose na terenu ali i izvan njega zbog čega su njemački kancelar Schmidt i francuski predsjednik Mitterrand morali izdati zajedničko priopćenje da smire tenzije.

Utakmica je bila silno zanimljiva i na kraju se pobjednik morao odlučivati izvođenjem jedanesteraca. Nakon regularnih 90 minuta i produžetaka bilo je 3-3, makar su Francuzi vodili s 3-1. Moralo se pristupiti izvođenju jedanaesteraca.

Red je spomenuti i sam tijek utakmice. Poveli su Nijemci preko Littbarskog, izjednačio je Platini iz jedanaesterca. Sve se to dogodilo u prvom poluvremenu, a u nastavku su prigode bile na obje strane, s time da je Schumacher u onoj najboljoj “zaklao” Batisttona.

U produžecima Francuzi su bili sjajni, u napadima koje su kreirali Giresse i Platini golove su postigli Tresor i baš Giresse i kad se mislilo da će Francuzi do finala njemački izbornik Jupp Derwall u igru je uveo mladog Rummenigea. On je sve napravio sam, pokrenuo njemački stroj i izjednačio rezultat… On s jednim pogotkom. Fischer s drugim.




Izvođenje jedanaesteraca bilo je, nego kako drugačije, dramatično, najprije je za Nijemce promašio Steilike, a onda su Francuzi sve uprskali kao i u produžetku, preležerni su bili Six i Bossis, a ostali Nijemci precizni, i evo ga, Nijemci su se opet, kao i toliko puta u nogometnoj povijesti, izvukli iz mrtvih.

Bili su u nadubljoj septičkoj jami i izvukli se s mirisom najboljeg parfema, pisali su slikovito engleski mediji.
Nijemci su ipak u finalu SP-a poraženi protiv Italije. No, kako je tada igrala Francuska, vjerojatno bi u finalu zgazila Italiju. No, Francuska je dvije godine kasnije, praktički u istoj postavi na svom terenu uvjerljivo postala europskim prvakom.

Autor:Andrija Kačič-Karlin
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.