Dinamo se i kad je Celtic bio europski prvak poigravao sa škotskim klubom (VIDEO)

Autor: Ante Junaković

Nogometaši Dinama pobjeđivali su Celtic i kada je bio najjači, pa i 1967. godine kada je Celtic bio europski prvak, a DInamo osvajač Kupa velesajamskih gradova. U kvalifikacijama za Ligu prvaka 1998. Dinamo je uvjerljivo nadvisio Henrika Larssona i društvo...

Nogometaši zagrebačkog Dinama u svojoj skupini Europske lige sučelit će se protiv škotskog Celtica, austrijskog Red Bulla i rumunjske Astre. Nesumnjivo, atraktivna skupina, tim više što će Dinamo odmjeriti snage s jednim od najpoznatijih svjetskih klubova, Celticom iz Glasgowa koji i u Hrvatskoj ima brojne navijače i simpatizere, napose zbog katoličke orijentacije ovoga kluba.


Štoviše, u Hrvatskoj postoje i navijačka društva koja podržavaju Celtic. Šteta je tek, a zapravo Dinamu korist, što je Celtic u svojevrsnoj rezultatskoj krizi, daleko od slavnih dana kada je opčinjavao nogometni globus. Tako da zagrebačka publika neće doživjeti Celtic iz njegovih približno najboljih dana.

Prvi dvoboj Celtica i Dinama već je 2. listopada i red je prisjetiti se dosadašnjih nadmetanja ovih klubova.

Celtic je kroz svoju povijest osvojio više od 100 trofeja što ga čini jednim od najtrofejnijih klubova na svijetu. Čak 45 puta je bio škotski prvak, a 36 puta je slavio u nacionalnom kupu. Celtic je 1967. godine bio i prvak Europe, postavši prvi britanski klub kojem je to uspjelo. Otkako je Rangers završio u stečaju, Celtic je apsolutni vladar škotskog nogometa osvojivši zadnja tri naslova škotskog prvaka.

Svoj europski put Celtic je ove sezone započeo u drugom pretkolu Lige prvaka pobijedivši islandski KR 1-0 i 4-0. U trećem pretkolu Škoti su dobili ‘porciju’ od varšavske Legije izgubivši obje utakmice (1-4, 0-2), no Legija je zbog administrativne pogreške za ‘zelenim stolom’ izgubila uzvrat 0-3, pa je Celtic prošao dalje. Na zadnjoj stepenici na putu prema Ligi prvaka ispali su od Maribora nakon 1-1 u Sloveniji i domaćeg poraza 0-1.

Ovoga ljeta momčad su napustila dva najbolja igrača – vratar Fraser Foster je preselio u Southampton, dok je Georgios Samaras otišao u WBA. Momčad je procijenjena na 54 milijuna eura, milijun eura manje od vrijednosti Dinama prema podacima transfermarkta.

Povijest Celtica uistinu je fascinantna. Klub je 1888. godine osnovao katolički svećenik, otac Walfrid. Njegova ideja je bila osnivanje društva za siromašnu irsku djecu od roditelja koji su iz Irske u potrazi za boljim životom došli u Škotsku. Otac Walfrid svoj je svećenićki rad posvetio mladima i djeci. Kao učitelj i ravnatelj katoličke škole osnovao je najprije organizaciju koja je imala zadatak pomagati duhovno i materijalno djeci iz najsiromašnijih obitelji.

Walfrid je stalno organizirao pomoć za djecu i kasnije se dosjetio da bi nogomet mogao biti dobro rješenje. Zamislio je da se kroz nogometne turnire sakuplja pomoć za siromašnu djecu i nakon sastanka u crkvi Svete Marije u Glasgowu u studenom 1988. godine osnovan je klub – Celtic. Od tog dana Celtic je počeo širiti svoj katolički identitet sve do današnjih dana. Klupska boja je zeleno-bijela, sve kako bi se bojama iz irske zastave naglasili irski korijeni kluba iz Glasgowa. U čast osnivaču, ocu Walfrid klub je 2005. godine postavio i spomenik svećenika ispred svog stadiona, Celtic parka.




Najveći rival Celticu tijekom bogate povijest jest gradski suparnik – Rangers. Koji je postao ne samo sportski nego i vjerski suparnik. Rangers je postao klub protestanata koji su teško podnosili dolazak irskih katolika u glavni grad Škotske. Više od sto godina rivalstva obilježeno je brojnim sukobima i neredima na međusobnim utakmicama. A još prije Prvog svjetskog rata britanski novinari prozvali su ove utakmice “Old firm” derbijima. Više je značenja ovog nadimka – Stara firma. Kao najvjerodostojnije uzima se objašnjenje da su utakmice Celtica i Rangersa uvijek bile izvanredno posjećene i da su uvijek donosile veliku dobit, poput stare uhodane tvrtke.

No, u pozadini su se krili brojni sukobi. Celticovi navijači drže da je do sukoba došlo tek dvadesetih godina prošlog stoljeća kada je velik broj protestanata stigao u u škotski Glasgow iz irskog Belfasta. To su bili prvi navijači koji su svoje religijsko opredeljenje povezali s nogometom i koji su napravili vezu između svoje protestantske pripadnosti i nogometnog kluba Rangers. Protestanti koji navijaju za Rangers misle da je sukob začet još i ranije, dolaskom siromašnih Iraca u Glasgow , čiji je cilj bio destabilizacije protestantske sredine u škotskom Glasgowu.

Celticovim navijačima se zamjera da ne poštuju ni škotska ni britanska pravila i povijest, što može biti razumljivo jer su se Irci u Škotskoj od početka suočavali s mnogim problemima i diskriminacijom… Stotine utakmica Celtica i Rangersa bilo je prožeto nasiljem, a tek u novije vrijeme strogi britanski zakoni uspjeli su primiriti atmosferu na utakmicama. Makar, uz velike i skupe mjere sigurnosti.

Najveće nasilje na tribinama za vrijeme utakmica Celtica i Rangersa događalo se sedamdesetih godina prošlog stoljeća, tijekom nesretnih zbivanja u Sjevernoj Irskoj. Navijači Celtica podržavali su Irsku Republikansku Armiju, a navijači Rangersa Narančasti red. Ginulo se u sukobima u Sjevernoj Irskoj, ginulo se i na utakmicama katoličkog Celtica i protestantskog Rangersa u Škotskoj.

Najuspješnija godina u povijesti Celtica bila je 1967. Te su godine nogometaši Celtica osvojla sva natjecanja u kojima su sudjelovali – škotsko prvenstvo, kup, liga-kup, Kup europskih prvaka! Međutim, te godine Celtic je doživio samo jedan neuspjeh. Porazio ga je zagrebački Dinamo i to na terenu Celtic parka u Glasgowu. Dinamo je kasnije te godine bio osvajač Kupa velesajamskih gradova i dobio je poziv od kasnijeg europskog prvaka, Celtica za odmjeravanje snaga.




Na sveopće iznenđenje, jer Celtic je bio apsolutni favorit, Dinamo je pobijedio s 1-0, pogotkom Zambate u 89. minuti. Utakmica se igrala 7. veljače 1967. pred 65.000 gledatelja, a za Dinamo su nastupali: Škorić, Cvek, Braun, Jukić, Brnčić, Ramljak, Lamza, Gračanin, Zambata, Gucmirtl i Rora.

Prošla je čak 31 godina do novog sraza Celtica i Dinama, bilo je to u okviru kvalifikacija za Ligu prvaka 1998. godine. Prva utakmica 12. kolovoza 1998. u Glasgowu je pripala Celticu s 1-0. No, u Zagrebu je Celtic doživio pravi debakl. Dinamo kojeg je predvodio izvrstan Robert Prosinečki pobijedio je čak s 3-0 i plasirao se u Ligu prvaka.

Ruku na srce i u nastupajućim utakmicama protiv Celtica favorit je – Dinamo. Uostalom, vidjesmo, Celtic je stalna Dinamova mušterija.

Autor:Ante Junaković
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.