Zvezda otvorila put Dinamu, evo što Modrima treba za izravan plasman u Ligu prvaka

Autor: Dnevno GIŠ

Zagrebački Dinamo već godinama je jedini hrvatski klub koji skuplja europske bodove u Ligi prvaka, Europskoj ligi ili kao što je slučaj u ovoj sezoni Konferencijskoj ligi.

Nažalost Dinamu ne ide baš najbolje u ovoj sezoni u Konferencijskoj ligi, velika rasprodaja reprezentativaca obila se o glavu čelnicima zagrebačkog kluba, ali još tinja nada europskog proljeća, treba samo sutra pobijediti Astanu pa u zadnjem kolu Ballkani.

Takav rasplet donio bi Dinamu novo europsko proljeće, koje bi mu znatno povećalo mogućnost izravnog plasmana u skupine Lige prvaka u sljedećoj sezoni, koja se igra po novim pravilima.

Postoji šansa

Liga prvaka u sezoni 2024./25. igrat će se po ligaškom sistemu s 36 klubova, svaki klub će imati zagarantiranih osam utakmica, a UEFA priprema najizdašniji novčani fond do sada.

Jedan od sudionika nove Lige prvaka biti će prvak koji u kvalifikacijskom ‘Champions pathu’ bude imao najveći koeficijent i tu Dinamo ima jedinstvenu priliku ugrabiti mjesto, naročito jer je ispala Crvena zvezda.

Dinamo tako sigurno ostaje iza Šahtara u utrci za izravan plasman u Ligu prvaka jer je klupski koeficijent Ukrajinaca 63.000, a Dinamov 43.500, ali Šahtar je već izborio minimalno nokaut-fazu Europa lige, a s Portom će se u zadnjem kolu boriti za prolazak dalje u Ligi prvaka.

Evo što treba

Dinamo treba prvo obraniti naslov prvaka, ali ove godine Hajduk je opasno zapikirao trofej i bili su devet bodova ispred modrih u HNL-u, s time da Dinamo ima dvije utakmice manje.

Što se tiče Dinamovih suparnika u ‘Champions pathu’, Šahtar je zapravo neuhvatljiv, ali ne ide im dobro u prvenstvu Ukrajine te za vodećim Dniprom zaostaju osam bodova, ali kao i Dinamo imaju dvije utakmice manje pa modri moraju navijati da Šahtar ne osvoji prvenstvo Ukrajine.

Sličan koeficijent poput Dinama imaju praška Slavia (44.000) i danski Kopenhagen (43.500), a Slavia je vjerojatno već osigurala barem dva bonus boda za prolaz grupe Europa lige, a ima šansu uzeti i pet bonus bodova za prvo mjesto u grupi. Dinamu odgovara da Roma završi ispred Slavije, a trenutno su klubovi izjednačeni u skupini s po devet bodova.

Šansa prvenstva

Kopenhagen zasad drži mjesto koje vodi u nokaut-fazu Lige prvaka, ali ga do kraja grupne faze čeka težak zadatak. Večeras gostuje kod Bayerna, a potom dočekuje Galatasaray. Dinamu bi najbolje bilo da Kopenhagen završi zadnji u skupini i ostane bez proljeća u Europi, što nije nemoguće jer su na četiri boda, koliko ima i Galatasaray, dok je zadnji Manchester United s tri boda.

Uz čekanje posrtaja Danaca i Čeha u Europi, Slaviji i Kopenhagenu smiješe se bonus bodovi za veliko popravljanje koeficijenta, tako da je zapravo najveća šansa da kao i Šahtar, ne osvoje naslove prvaka svojih država.

Kopenhagen u Danskom prvenstvu ima isto bodova kao Midtjylland i dva više od Brondbyja, dok Slavia ima dva boda manje od gradskog rivala Sparte u prvenstvu Češke.

Čudesni Hrvat probija se težim putem: S Mamićem zaratio, neki ga vide kao pravi izbor za Vatrene

Autor:Dnevno GIŠ