(VIDEO) POGLEDAJTE VELIKI GAF, ALI I GOL VATRENOM KROZ NOGE! Dinamo pao u večeri kikseva!

Dinamo je u razočaravajućoj večeri na Maksimiru doživio poraz u prvom kolu skupine H Europske lige. West Ham je u Zagrebu slavio s 2:0, a presudnim su se pokazala dva gola kod kojih su Plavi svojim kiksevima dali dva velika poklona gostima iz Londona.

Prvi se na semafor upisao Michail Antonio, koji je u 22. minuti iskoristio pogrešku Kevina Theophile-Catherinea. Drugi gol pao je u 50. minuti, a strijelac je bio engleski reprezentativac Declan Rice. Gostujuće povećanje vodstva dogodilo se nakon što je Rice presjekao dodavanje Josipa Šutala u blizini središta terena.

Dinamo je prave prilike imao samo u drugom poluvremenu. Najopasniji je bio Luka Ivanušec, ali mreža gostujuće momčadi ostala je netaknuta.

Slabih 45 minuta

Dinamo nije bio dobar u prvom poluvremenu. West Ham je od početka utakmice pritisnuo, a Plavi se tog pritiska nisu uspjeli riješiti sve do završne faze tog dijela utakmice.

Prvih 20-ak minuta donijelo je nekoliko kornera i pokušaja gostiju da zaprijete Livakoviću, a zatim su Plavi presudili – samima sebi. Veliki kiks Theophile-Catherinea u 22. minuti omogućio gostima da stignu do 1:0.

Dinamov stoper slabo je vratio loptu prema Livakoviću, njegovu povratnu loptu presreo je Michail Antonio, a nakon toga nije mu bilo teško prevariti Livakovića i zabiti za West Hamovo vodstvo. Kako je izgledao prvi kiks Plavih, pogledajte – ovdje.

West Ham opet prijetio

Gosti iz Londona su ubrzo nakon gola imali novu priliku. Ryan Fredericks povukao je po desnoj strani i zaprijetio je Livakoviću, no Dinamov golman je odličnom intervencijom nogom spriječio da West Ham stigne do povećanja prednosti.

Dinamo se otvorio u posljednjih 20-ak minuta prvog poluvremena, ali gostujući golman Lukasz Fabianski nije imao pravog posla. Sve je riješila obrana, uključujući blokirane udarce Arijana Ademija i Mislava Oršića u sudačkoj nadoknadi.

Rani šok u nastavku

Plavi su započeli drugo poluvrijeme udarcem Brune Petkovića s ruba 16-erca koji je bio blizu gola, ali ipak nije otišlo dovoljno precizno. Ubrzo potom – tu je bio novi šok za Dinamo.

Šutalo je loše dodao loptu, do nje je stigao Rice, a engleski reprezentativac potom je pobjegao po lijevoj strani i poslije ulaska u 16-erac poslao je loptu Livakoviću kroz noge, u mrežu, za West Hamovih 2:0. Drugi gol gostiju pogledajte – ovdje.

Dvije šanse Ivanušeca

Dinamo je poslije drugog primljenog gola mogao smanjiti nakon što je dvaput u prilikama bio Ivanušec, prvo u 54. minuti, kada je njegov udarac od bloka gostiju otišao pokraj gola, a potom i pet minuta kasnije. Ta šansa bila je još bolja. Dinamova ‘sedmica’ se probila u kazneni prostor, stigao je udarac s lijeve strane, ali ni ta lopta nije pogodila cilj.

West Ham u posljednjih pola sata nije dopustio puno ‘vatre’ pred svojim golom. S iznimkom Tolićevog pokušaja da dođe do lopte u blizini gola u završnici utakmice, u čemu je bio malo prekratak, gosti iz Londona mirno su zadržali vodstvo i proslavili su prvu ovosezonsku europsku pobjedu.

Dinamo – West Ham 0:2

90’+3 – Završena je utakmica na Maksimiru, West Ham je slavio s 2:0.

87′ – Tolić je bio blizu nakon ubacivanja s desne strane, ali ostao je prekratak u pokušaju dolaska do lopte pred golom gostiju. Šteta za Dinamo, možda je to bila i posljednja nada u povratak.

82′ – Ušli smo u posljednjih 10 minuta. Dinamo ne uspijeva doći do nove velike prilike nakon što je u razdoblju od 50. do 60. dva puta zaprijetio Ivanušec.

73′ – Dinamovi navijači se ne predaju, ali West Ham je u posljednjih nekoliko minuta sasvim ‘sakrio’ loptu Plavima na terenu.

69′ – Nikola Vlašić završio je svoj večerašnji nastup, David Moyes povukao je hrvatskog reprezentativca iz igre.

59′ – Sjajna šansa Ivanušeca! Uletio je u kazneni prostor i pucao s lijeve strane, Fabianski nije mogao do lopte, ali udarac Dinamove ‘sedmice’ otišao je pokraj gola!

54′ – Udarac Ivanušeca je od bloka otišao u korner. Fabianski je već bio svladan, ali lopta nije htjela u okvir gola za Dinamov povratak nade.

50′ – West Hamov drugi gol pogledajte – ovdje.

50′ – Zabio je engleski reprezentativac Declan Rice. Iskoristio je novu izgubljenu loptu Dinama, ovog puta nakon Šutalovog lošeg dodavanja u blizini središta terena. Rice je pobjegao po lijevoj strani i udarcem kroz Livakovićeve noge osigurao novo veselje gostiju iz Londona.

50′ – GOL! West Ham je došao do 2:0!

50′ – Sada se čuje i jaka podrška s tribina Maksimira, hoće li podignuti Dinamo?

46′ – Evo i najopasnije šanse za Dinamo zasad! Petković je pucao neugodno s ruba kaznenog prostora, otišlo je pokraj gola, ali nije bilo daleko!

46′ – Ušli smo u drugih 45 minuta.

46′ – Izmjena u Dinamu. U igri je Deni Jurić, a izašao je Theophile-Catherine, krivac za gol. Napadač je ušao umjesto stopera, nešto će se mijenjati u postavi među igračima koji su ostali na terenu.

45’+1 – Za nama je prvih 45 minuta nakon kojih West Ham zasluženo vodi.

45’+1 – Na samom kraju prvog poluvremena Oršić je povukao po svojoj lijevoj strani, probao je pucati u suprotni kut, ali lopta je završila u bloku.

45’+1  – Ademi je na ulasku u sudačku nadoknadu primio loptu nakon što ga je pronašao Petković, probao je pucati s 12-13 metara, ali lopta je završila u bloku Cresswella.

41′ – Dinamova obrana blokirala je pokušaj Vlašića malo unutar kaznenog prostora.

39′ – Arijan Ademi je dosta puno naprijed, kako se i najavljivalo. Probao je doći do lopte kraj golmana Fabianskog, to nije bilo lako, na koncu nije uspio.

34′ – Dinamo se nakon primljenog gola otvara, ali još nije uspio stići do prave prilike.

32′ – Ljuti su West Hamovi igrači na francuskog suca Ruddyja Buqueta, ali ne pomaže im, Francuz je dao žuti karton Lanziniju zbog oštrog starta na Bruni Petkoviću.

24′ – Livaković spašava Dinamo! Golman Plavih obranio je opasni udarac Fredericksa nakon prodora West Hamovog igrača po desnoj strani, Krznarova momčad i dalje je u problemima.

22′ – West Hamov gol pogledajte – ovdje.

22′ – Pogriješio je Kevin Theophile-Catherine, koji je, nažalost za Plave, previše sklon kiksevima. Vraćao je loptu prema Livakoviću, nije to napravio dobro, a pogrešku je iskoristio Michail Antonio koji je tu prekratku povratnu loptu presreo i potom bez puno muke prevario Dinamovog golmana za gostujući dolazak do vodstva.

22′ – GOL! West Ham vodi, stigao je do 1:0 nakon velike pogreške Dinama!

19′ – Oršić je pucao iz slobodnog udarca iz velike daljine, nije bio precizan.

18′ – Statistika govori da je West Ham u prvih 15-ak minuta imao 72 posto posjeda lopte, Dinamo je bio na 28 posto.

11′ – Prvi pravi izlazak Plavih prema golu gostiju nije donio sreću Dinamu. Petković je probao pronaći Ademija, ali lopta prema kapetanu nije bila precizna.

9′ – West Ham nastavlja s pritiskom, nižu se korneri gostiju iz Londona.

3′ – Opasan je West Ham, Plavi su ponovno morali intervenirati pred svojim golom, a na koncu je lopta došla do Lanzinija koji je pucao neprecizno.

2′ – West Ham je odmah došao do kornera i testirao je Livakovića, Dinamov golman odbio je loptu izvan kaznenog prostora.

1′ – Počeo je susret na Maksimiru!

Alen Peternac, Dinamov pomoćni trener, pred kamerama Arena Sporta prije utakmice približio je detalje o sastavu Plavih. Mislav Oršić igrat će na lijevom boku u sredini, a kapetan Arijan Ademi će ovog puta biti malo ispred nego je inače slučaj u veznom redu. Iza Ademija bi trebali biti Bartol Franjić i Josip Mišić.

Tribine se pune, dakako, ne sve, jer je dio stadiona i dalje zatvoren s obzirom na to da se Maksimir raspada. Kakva je atmosfera u Zagrebu, približila je naša priča s navijačem West Hama.

Evo i kakvo je bilo stanje ispred stadiona, s gužvom na ulazima.

Objavljeni sastavi

Poznati su sastavi za utakmicu. Krznar na teren šalje svoje jake i iskusne adute, ali tu je i jedno iznenađenje, 21-godišnji Josip Šutalo u zadnjem redu, uz standardne Kevina Theophile-Catherinea i Rasmusa Lauritsena. Trener gostiju David Moyes pripremio je početni sastav u kojem će, među ostalima, Dinamu prijetiti i hrvatski reprezentativac Nikola Vlašić, nedavno pristigao iz moskovskog CSKA.

Sastav Dinama:
Livaković – Theophile-Catherine, Lauritsen, Šutalo – Oršić, Franjić, Mišić, Ristovski – Ademi, Ivanušec  – Petković.

Sastav West Hama:
Fabianski – Cresswell, Diop, Zouma, Fredericks – Souček, Rice – Fornals, Lanzini, Vlašić – Antonio.

Žestoki uvod u utakmicu

Uvod u susret na Maksimiru bio je obilježen navijačkim sukobom večer uoči utakmice u Tkalčićevoj ulici. Ondje je u napadu navijača londonskog kluba teže ozlijeđen jedan Hrvat, detalje je približila zagrebačka policija, a incident u središtu Zagreba prikazala je i snimka koja se raširila društvenim mrežama.

S obzirom na veliki broj West Hamovih navijača koji su počeli dolaziti dan prije utakmice, nije sve prošlo mirno, a na dan susreta na oprezu je bila policija koja osigurava centar Zagreba, s pažnjom i na područje oko maksimirskog stadiona.