(VIDEO) POGLEDAJTE KAKO JE ZABIO SRBIJI: Stari ‘neprijatelj’ sve riješio hladno, a onda i provokacija

Autor: Dnevno.hr/I.K.

Jako je napeto bilo na početku utakmice Srbija – Švicarska u odlučujućoj borbi za ulazak u osminu finala Svjetskog prvenstva u Katru, a prva lopta završila je u mreži srpske reprezentacije, na kraju naleta Švicaraca u protivničkom kaznenom prostoru 20. minuti.

Sve je stiglo i nakon nespretne reakcije u obrani Srbije, nakon čega je Djibril Sow asistirao Xherdanu Shaqiriju za švicarsko vodstvo od 1:0. Nakon što je dobio loptu, Shaqiri je sve realizirao mirno, baš hladno, a potom je stiglo i slavlje kojim je imao poruku za navijače srpske reprezentacije na tribinama. Prst na ustima pokazao je da švicarski strijelac želi da dio tribina blizak Srbiji zašuti, s provokacijom igrača kojeg u srpskoj javnosti i medijima ne vole.

Pamti se što je napravio na prošlom SP-u, dok su se Švicarska i Srbija sreli u Rusiji.

Dobro ga se sjećaju

Shaqirija se u taboru Srbije sjećaju jer je bio jedan od dva strijelca za Švicarsku u pobjedi svoje reprezentacije nad srpskom momčadi u ljeto 2018., kada je bio strijelac u 90. minuti u dolasku do 2:1, također u ključnoj utakmici za prolazak dalje u skupini na SP-u.

Shaqiri je tada slavio rukama gestikulirajući na način da pokazuje dvoglavog orla, albanski nacionalni simbol. Rođeni Kosovar, ovaj švicarski reprezentativac se time itekako zamjerio srpskoj javnosti, kao i Granit Xhaka, još jedan etnički Albanac u redovima švicarske nacionalne momčadi. Xhaka je također bio strijelac protiv Srbije u pobjedi na SP-u u ljeto ’18. u Rusiji, a i njegova proslava pokazivala je dvoglavog orla.

Novi gol Srbiji bio je slatki trenutak za Shaqirija, ali potom, u nastavku prvog poluvremena su za Švicarce došla i dva bolna, s dva gola srpskih igrača u preokretu na 2:1. Ipak, Švicarska se do kraja prvog dijela uspjela vratiti u egal.

Strijelci za Srbiju bili su glavni napadački aduti momčadi koju vodi Dragan Stojković. U 26. minuti je za 1:1 zabio Aleksandar Mitrović, a u 35. je preokret donio Dušan Vlahović. Za 2:2 zabio je Breel Embolo, pri kraju prvog dijela, u 44. minuti.

Golove pogledajte – ovdje.

Što u srpskoj javnosti misle o Shaqiriju i Xhaki, dosta dobro dočarale su riječi Zdravka Kuzmanovića, nekadašnjeg reprezentativca, koje smo približili ovih dana.

“Te su geste bile sramotne. Morate razdvojiti sport i politiku, a oni to nisu napravili. Da i dalje igram za Srbiju, nokautirao bih Xhaku ili Shaqirija”, rekao je Kuzmanović dok je pričao za medije u Švicarskoj, gdje je rođen.

Nakon novog Shaqirijevog gola protiv Srbije, provokacija je stigla s prstom na ustima u proslavi dolaska do 1:0, a potom je bilo još lopti u mreži u jako efikasnom prvom poluvremenu.

Autor:Dnevno.hr/I.K.