(VIDEO) HAJDUK SLOMIO PROTIVNIKA U LUDOM DERBIJU! Kakva golčina, a onda šokantan potez koji je sve iznenadio

Autor: Dnevno.hr/I.K.

Hajduk se u zaostatku iz drugog kola SuperSport HNL-a počeo izvlačiti iz krize s 2:0 protiv Rijeke u Jadranskom derbiju na Poljudu. Splitski Bijeli slavili su krasnim golom Stipe Biuka u 66. minuti i lijepom realizacijom Nikole Kalinića 10-ak minuta kasnije, a nakon toga, Riječani nisu imali pravu priliku za povratak u utakmicu.

Nakon što je Kalinić zabio za 2:0, dogodio se i neobični potez Sersea Cosmija, iskusnog talijanskog trenera na klupi Riječana. Cosmi je iznenadio odlaskom s klupe, s kretanjem prema tunelu, no potom se ipak vratio i ostao je do kraja susreta u kojem je Rijeka doživjela šesti ovosezonski poraz u prvenstvu, s kojim ostaje na dnu ljestvice. Hajduk je sada drugi, s devet bodova zaostatka za vodećim Dinamom, uz utakmicu manje.

Golove s Poljuda pogledajte – ovdje.

Prvi dio bez golova

Prvo poluvrijeme prošlo je bez golova, ali bilo je dosta sadržajno. Kako je Mislav Karoglan i najavio po preuzimanju dužnosti prvog trenera, Hajduk je krenuo napadački, a s takvim pristupom stiglo je i nekoliko lijepih šansi za domaće u prvih 45 minuta.

Iz rane faze utakmice najviše će se pamtiti kontakt Galešića i Livaje u kaznenom prostoru nakon ubacivanja prema Livaji. Hajdukov glavni ‘motor’ pritom je pao, no nije bilo reakcije suca Darija Bela, a ni odjeka iz VAR prostorije. Tribine su se bunile, bilo je prosvjeda i u momčadi Bijelih, no promjene odluke nije bilo nakon što su suci procijenili da je Galešić u tom dvoboju prvo izbio loptu.

Pored toga, Hajduk je zaprijetio i s nekoliko ubacivanja i udaraca, a među njima, najopasniji je bio pokušaj Emira Sahitija isprve i izdaleka, s ‘bombom’ koja je odsjela na vrhu mreže gostujuće momčadi.

Dvije najveće prilike u prvom dijelu stigle su u kratkom razmaku. Obregon je u 35. minuti došao do prostora na desnoj strani 16-erca i u opasnoj situaciji za Hajduk pucao je u dio gola na kojem je stajao Lovre Kalinić. Hrvatski reprezentativac nije se dao prevariti u toj situaciji, bio je na pravom mjestu za svoju momčad i pokupio je loptu.

Odmah potom, Hajduk je imao još veću šansu. Stipe Biuk je nakon brze akcije ostao sam nakon što mu je stigla povratna lopta, ali promašio je gol koji je već bio prazan. Udarac je stigao dok je Biuk bio u raskoraku, otišlo je pokraj gola u situaciji u kojoj je Nediljko Labrović već bio svladan.

Hajduk proradio u nastavku

U drugom poluvremenu nastavljeni su Hajdukovi napadi, a potom, počeli su padati i golovi. Nediljko Labrović bio je na nekoliko iskušenja u ranoj fazi drugog dijela, između ostalog, i s udarcem Lovrencsicsa s desne strane koji je okrznuo okvir gola, a otpor gostiju trajao je do 66. minute i sjajne akcije Stipe Biuka.

Nakon što je krenuo u prodor oko centra, 19-godišnji Hajdukov dragulj ušao je u kazneni prostor na lijevoj strani i potom je ostavio Labrovića bez prave reakcije preciznim udarcem u suprotni kut. Gostujući golman tu nije mogao puno, bila je to Biukova majstorija nakon odličnog prodora.

Hajduk se ponovno veselio 10 minuta kasnije, na ulasku u završnih 15-ak minuta. Nikola Kalinić iskoristio je svoj ulazak u igru u ranoj fazi drugog poluvremena za mirnu realizaciju u kaznenom prostoru nakon što ga je pronašao Marko Livaja. Kaliniću često ne treba puno prostora za zabijanje gola, što je pokazao i u domaćem povećanju na 2:0.

Nakon tog gola, Serse Cosmi je u bijesu napustio klupu Rijeke i krenuo je prema tunelu koji vodi u svlačionice, no ubrzo se ipak primirio i vratio se svojoj momčadi kako bi ispratio kraj utakmice. Na kraju, nije bilo promjene rezultata koja bi Riječanima dala nadu za povratak u ovaj susret.

HAJDUK – RIJEKA 2:0

HAJDUK: L. Kalinić – Čolina, Awaziem, Simić, Melnjak – Sahiti, Fossati, Krovinović, Biuk, Mlakar, Livaja

RIJEKA: Labrović – Bušnja, Galešić, Vlasenko, Vukčević, Selahi, Hodža, Ampem, Djouahra, Lunetta, Obregon

90′ + 4 – Kraj utakmice, Hajduk je slavio s 2:0.

84′ – Novi udarac za Rijeku – gosti su ostali s igračem manje zbog drugog žutog kartona Lunette zbog grubog prekršaja nad Lovrencsicsem.

76′ – Kakav potez Sersea Cosmija nakon Hajdukovog gola koji je praktički riješio utakmicu – iskusni Talijan napustio je klupu Rijeke u bijesu, no naknadno se ipak vratio i čeka kraj susreta sa svojom momčadi.

76′ – Nakon što ga je pronašao Livaja, Kalinić je pokazao svoj ‘nos za golove’ odličnom realizacijom u 16-ercu.

76′ – GOOOOL! Nikola Kalinić povisio je na 2:0!

70′ – Awaziem je pucao na ulasku u posljednjih 20 minuta, ne računajući nadoknadu. Labrović se nije dao iznenaditi na gostujućem golu.

66′ – Gol pogledajte – ovdje.

66′ – Stipe Biuk je nakon prodora koji je počeo oko centra ušao u kazneni prostor na lijevoj strani, a nakon što je prevario gostujuću obranu, ‘slomio’ je i Labrovića udarcem u dalji kut na koji nije bilo odgovora golmana Rijeke. Prekrasan potez 19-godišnjeg hajdukovca čija je igra u posljednje vrijeme bila pod dosta kritika.

66′ – GOOOOL! Hajduk vodi, zabio je Stipe Biuk!

63′ – Djouahra je s desne strane pokušao pronaći nekog od suigrača u kaznenom prostoru Hajduka, ali lopta nije bilo dovoljno precizna da bi donijela opasnost za Lovru Kalinića na golu.

61′ – Nakon kornera stigao je udarac glavom Nikole Kalinića koji je odsjeo na vrhu mreže gostujuće momčadi. I dalje je bez golova, traju Hajdukovi napadi.

60′ – Kakva šansa za splitske Bijele! Livaja je nakon sjajnog dodavanja iz dubine krenuo sam prema Labroviću koji je odbio loptu natrag prema najboljem strijelcu Hajduka, a nakon toga, reagirao je i Galešić koji je izbio loptu u korner.

57′ – Lovrencsics je nedugo po ulasku s klupe pucao s desne strane kaznenog prostora. Udarac je bio jak, činilo se da je okrznuo i okvir gola, a na kraju svega – gol-aut za Riječane.

55′ – Livaja je pucao glavom s oko osam metara. Udarac je otišao u dio gola na kojem je stajao Labrović, golman Riječana nije imao problema.

53′ – Biuk je došao do lopte malo izvan 16-ercai pucao je na ulasku u kazneni prostor, završilo je u bloku gostujuće momčadi. Bila je to prva opasna situacija u drugom poluvremenu.

50′ – Hajduk je u ranoj fazi drugog poluvremena nanizao nekoliko prekršaja, a Rijeka je uzela kontrolu, s većim posjedom lopte nego u prvom dijelu.

46′ – Ušli smo u drugih 45 minuta.

45’+ 2 – Završeno je prvo poluvrijeme na Poljudu.

41′ – Sahiti je pucao s desne strane kaznenog prostora u bliži kut, ali u vanjski dio mreže. Udarac je stigao nakon lijepog ‘lažnjaka’ kojim je izbacio protivničkog igrača, no Labrović nakon toga nije morao reagirati na golu Riječana.

36′ – Na drugoj strani – još veća prilika! Biuk je na povratnu loptu ostao sam, ali nije poslao precizan udarac u raskoraku, otišlo je pokraj gola nakon što je Labrović već bio svladan.

35′ – Opasna prilika i za Rijeku – Obregon je došao do udarca na desnoj strani kaznenog prostora, a pucao je u dio gola koji je pokrio Lovre Kalinić. Hrvatski reprezentativac obavio je jako dobar posao za domaću momčad, a otvaralo se puno prostora za Riječane.

24′ – Nastavljaju se napadi Hajduka, Rijeka je pod pritiskom, a u njemu, stigla su i već tri žuta kartona za Riječane koji su ih opteretili u prvoj polovici prvog poluvremena. Opomene su dobili Vukčević, Galešić i Obregon.

16′ – Novo ubacivanje prema Livaji, ovog puta iz igre, donijelo je intervenciju Galešića koji je izbio loptu i pritom bio u kontaktu i s glavnom Hajdukovom zvijezdom. Tribine su tražile penal, nije bilo reakcije sudačke ekipe koju predvodi Dario Bel, a nije se javila ni VAR prostorija.

10′ – Emir Sahiti je vrlo opasno pucao izvana, a srećom za Riječane, dalekometna ‘bomba’ odsjela je samo na vrhu mreže, ne u njoj.

8′ – Prvi put se ‘javio’ i Marko Livaja, udarcem koji je otišao u vanjski dio mreže nakon ubacivanja iz slobodnog udarca. Hajduk napada, Rijeka se za sada drži.

3′ – Opasna situacija za Rijeku – Hajduk je nakon kornera imao prebacivanje s lijeve na desnu stranu, ali lopta je otišla u gol-aut prije nego je na nju stigao bilo tko od splitskih Bijelih.

2′ – Mlakar je pucao isprve s desne strane 16-erca, neprecizno, iznad gola Riječana.

1′ – Počela je utakmica na Poljudu!

Samo dva dana nakon smjene Valdasa Dambrauskasa, Hajduk pred sobom ima novi izazov koji mu donosi zaostatak iz drugog kola SuperSport HNL-a. Splitski Bijeli na Poljudu igra protiv Rijeke, koja također traži izlazak iz kriznog razdoblja, a s obzirom na to, ulog na Poljudu bit će velik za obje momčadi.

Hajduk je u svojoj rezultatskoj krizi trenutno četvrti, ali s prilikom za pomak s obzirom na to da ima dvije utakmice manje od drugoplasiranog Varaždina i trećeplasiranog Slaven Belupa. Varaždinci imaju dva boda više, a Koprivničani su s bodom prednosti od splitskih Bijelih.

Mislav Karoglan će u svojoj prvoj utakmici na dužnosti prvog trenera Hajduka tražiti pobjedu, a na drugoj strani, uspjehu se nada i Serse Cosmi, 64-godišnji Talijan koji odnedavno vodi Riječane. Njegova momčad trenutno je na dnu ljestvice, s pet bodova u dosadašnjih osam utakmica, koliko ima i pretposljednja Gorica.

Iznenađenje u momčadi

Karoglan je iznenadio Hajdukovim sastavom za početak utakmice s obzirom na to da se u prvih 11 zajedno nalaze Dario Melnjak i David Čolina, dvojica igrača kojima je prirodna pozicija lijevi bek. Čolina bi trebao preseliti na drugu, desnu stranu.

U najavi utakmice, Mislav Karoglan najavio je da će u fokusu biti napad. ‘Igrat ćemo napadački, s posjedom lopte. To je moja ideja i cilj, trebamo optimizirati posjed i napasti u pravom trenutku. To je segment na kojem imamo najviše posla’, rekao je Karoglan.

‘Mislim da će Rijeka biti oprezna. Kolega Cosmi je imao neko vrijeme da shvati što ima na raspolaganju i mi ih moramo shvatiti maksimalno ozbiljno. Poštujemo ih, ali naglasak je na nama, a ne na suparniku’, dodao je.

Dvoboj na Poljudu najavio je i Serse Cosmi. ‘Još prije dolaska u Rijeku znao sam da i za Rijeku i za Hajduk ovo nije obična utakmica. Rekao bih da je to više od obične prvenstvene utakmice’, rekao je Talijan uoči gostovanja svoje momčadi, dodajući na čemu će raditi s Riječanima.

‘Osnova je vraćanje mentaliteta i karaktera, prepoznatljivosti, to je baza od koje moramo krenuti. Rijeka jednostavno ne može igrati na ovoj razini na kojoj sada igra. To je premalo i moramo dignuti mentalno stanje momčadi, natjecateljski naboj i samopouzdanje, i to ne malo, nego jako puno’, istaknuo je Cosmi.

Autor:Dnevno.hr/I.K.