TALIJANI SE VRAĆAJU NA VELIKU SCENU: Nisu bili u Rusiji a Euro su već osigurali

Nakon što se nisu plasirali na prošlogodišnje Svjetsko prvenstvo, nogometaši Italije donekle su se iskupili u kvalifikacijama za EURO 2020., te su se pridružili Belgiji kao druga reprezentacija koja je osigurala plasman na EP. Belgija se u četvrtak kao prva plasirala na Europsko prvenstvo nakon što je susretu sedmog kola skupine I pobijedila San Marino sa 9-0, upisavši tako sedmu pobjedu u skupini uz gol razliku 28-1.

U 7. kolu skupine J kvalifikacija za EURO 2020. Italija je u subotu na rimskom Olimpicu protiv Grčke slavila sa 2-0 golovima Jorginha (63-pen) i Federica Bernardeschija (78), te je zadržala stopostotni učinak.

U istoj skupini Lihtenštajn je iznenadio Armeniju, odigravši 1-1, a remi domaćinima donio je Yanik Frick u 72. minuti.

Nakon što je izgubila tri od posljednje četiri utakmice, nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, koju vodi Robert Prosinečki, u subotu je u Zenici protiv Finske slavila sa 4-1 u skupini J.
Vodeći pogodak za BiH zabio je krilni napadač Dinama Izet Hajrović. On je ušao u igru u 18. minuti, jer se ozlijedio Edin Višća, a već u 29. se upisao u strijelce nakon što mu je asistirao veznjak Rijeke Zoran Kvržić. Još jedan Dinamov nogometaš, veznjak Amer Gojak, imao je značajnu ulogu u pobjedi domaćina, pruživši dobru partiju u 90 minuta.
Na 2-0 povisio je Miralem Pjanić u 37. minuti iz penala, a veznjak Juvea bio je strijelac i za 3-0, pogodivši mrežu lijepim volejem u 58. minuti. Armin Hodžić u 73. minuti pogađa za 4-0, a utješni pogodak za Finsku postigao je Joel Pohjanpalo (79).

Bosna je ovom pobjedom oživila svoje šanse da ode na EURO putem kvalifikacija, ali treba reći i da ima “opciju B”, odnosno da na EP ode temeljem rezultata u Ligi nacija, odnosno putem baraža u ožujku sljedeće godine. A takvu priliku ima i Finska.

U skupini F Švedska je dobila Maltu sa 4-0, dok je Španjolska u gostima kod Norveške vodila do sudačke nadoknade, da bi Joshua King (90+4) zabio za konačnih 1-1. Unatoč remiju Španjolska je na korak do plasmana na EP.

Rumunji su ostali u igri za EURO nakon što su u gostima očekivano dobili Farske Otoke sa 3-0, ali trebale su im 74. minute za vodeći gol koji je zabio George Puscas. Pobjedu su potvrdili Alexandru Mitrita (83) i Claudiu Keseru (90+4).

Rumunjska ima najgori raspored do kraja kvalifikacija, čekaju ih susreti protiv Norveške, Švedske i Španjolske. Najlakši raspored ima Norveška (Rumunjska, Farski Otoci, Malta), dok Švedska igra protiv Španjolske, Rumunjske i Farskih Otoka. Također, Švedska i Norveška mogu do EP-a kroz baraž.

U derbiju skupine D Danska je na domaćem terenu svladala Švicarsku sa 1-0, s tim da su gosti čak tri puta uzdrmali okvir danskog gola. Jedini pogodak postigao je Yussuf Poulsen u 84. minuti na dodavanje najboljeg danskog nogometaša Christiana Eriksena.

U drugoj utakmici iz ove skupine nogometne reprezentacije Gruzije i Irske su u Tbilisiju odigrale 0-0. Čak tri reprezentacije u ovoj skupini – Danska, Švicarska i Gruzija – mogu izboriti EURO i temeljem rezultata u Ligi nacija, odnosno putem doigravanja u ožujku.

Skupina D –
Gruzija – Irska 0-0
Danska – Švicarska 1-0 (Yussuf Poulsen 84)

Skupina F –
Farski Otoci – Rumunjska 0-3 (Puscas 74, Mitrita 83, Keseru 90+4)
Malta – Švedska 0-4 (M. Danielsson 11, S. Larsson 58-pen, 71-pen, Agius 66-ag)
Norveška – Španjolska 1-1 (Joshua King 90+4/ Saul Niguez 47)

Skupina J –
Bosna i Hercegovina – Finska 4-1 (Hajrović 29, Pjanić 37-pen, 58, Hodžić 73/ Pohjanpalo 79)
Italija – Grčka 2-0 (Jorginho 63-pen, Bernardeschi 78)
Lihtenštajn – Armenija 1-1 (Yanik Frick 72/ Tigran Barseghyan 19 )