Hrvatska bez medalje, ali pokazali smo da se možemo nositi s najboljima

Autor: Ante Junaković

Kada je počelo ovo prvenstvo bio nam je cilj samo da prođemo skupinu, a mi smo otišli daleko, ostali smo na turniru do kraja. Pokazali smo da se možemo nositi s najboljim reprezentacijama u Europi, time i na svijetu, rekao je hrvatski izbornik Mato Stanković.

Hrvatska futsal reprezentacija nije uspjela u utakmici za 3. mjesto ostvariti pobjedu i doseći medalju na Europskom prvenstvu. Italija je, naime, pobijedila Hrvatsku sa 3-1 (1-0) i tako ostavila tužne i hrvatske malonogometaše i više od deset tisuća navijača u zagrebačkoj Areni. Ipak, uzimajući u obzir cijeli nastup ne može se poreći da su naši malonogometaši ostavili veoma dobar dojam, osim što su dosegli i dvije pobjede u skupini, pobijedili su u četvrtfinalu i iznimno jaku Ukrajinu, da bi u polufinalu pokleknuli protiv Rusa, sada, eto, u dvoboju za brončanu medalju i protiv Talijana.

No, u obje utakmice u kojoj su Hrvati bili poraženi naši su igrači bili relativno ravnopravan suparnik. Ali isto su u obje te utakmice koje su završile porazom – primali pogotke u prvim minutama. Dakle, u prvoj minuti za Italiju Asis je bio strijelac, a to je značilo da naša momčad mora riskirati odmah, od prvih minuta. No unatoč rizika pogotka za Hrvatsku nije bilo i na odmor se otišlo s minimalnom talijanskom prednošću. No, u drugome dijelu Hrvatska je najprije promašila dvije šanse, pa primila gol. Honorio je iskoristio grešku Grdovića i lako poentirao. Potom je naša momčad krenula u igru s vratarom-igračem, te bila u tom dijelu utakmice veoma dobra. Čak i smanjila rezultat, golom Grcića. Publika se digla na noge, podrška je bila bučna, Hrvatska je i dalje napadala s igračem viška, jer je igrala bez vratara. No, jedan napad je presjekao talijanski čuvar mreže Mammarella i sa svog gola uputio loptu u nebranjen, prazan hrvatski gol. Bilo je to konačnih 3-1 za Italiju!

Nakon utakmice izbornik Hrvatske Mato Stanković je rekao:

– Cijelu noć smo se pripremali i očekivali da nam se ne dogodi rani pogodak kao protiv Rusije. I vidite što se dogodilo, opet smo primili gol nakon par sekundi. Je li to neiskustvo ili strah, ne znam? Ovo je naš maksimum, čestitam talijanskoj reprezentaciji na uspjehu. Kada je počelo ovo prvenstvo bio nam je cilj samo da prođemo skupinu, a mi smo otišli daleko, ostali smo na turniru do kraja. Pokazali smo da se možemo nositi s najboljim reprezentacijama u Europi, time i na svijetu.

– Svi su rekli da je dobro bilo kako da završi. U ovome trenutku, zbog umora, nismo mogli pružiti ono što znamo. Ocjenjujem to po sebi, vidjelo se da nismo bili pravi, nedostajalo nam je svježine. Većinu utakmica igrali su isti igrači, to je razlog velikog umora, zato smo izgubili – rekao je hrvatski reprezentativac Tihomir Novak.

Autor:Ante Junaković