GRUZIJCI PREGRUBI: Hrvatska lakoćom do pobjede, Juranović se nudi Daliću!

Autor: J.V.H.

Hrvatska je u Puli započela pripreme za prvenstvo Europe u utakmici u kojoj se nije bilo lako motivirati obzirom na rejting protivnika. Dalić je utakmicu počeo u prošaranom sastavu; Kalinić, Melnjak, Škorić, Jedvaj, Bartolec, Badelj, Kovačić, Perišić, Pašalić, Oršić i Rebić.

Milan Badalj je danas proslavio 50 nastup u dresu reprezentacije a prvi puta je zaigrao za Vatrene 2010. u prijateljskom dvoboju protiv Walesa.

Utakmica je počela otvoreno jer se u njoj nije imalo što skrivati. Prvu veliku šansu imali su Gruzijci u 13. minuti kada je Kakabadza probio desnu stranu a Džigauri je s deset metara prizemno pucao tik uz vratnicu. Kalinić je već bio svladan.

Hrvatska je odgovorila preko Ivana Perišića koji je za ovu priliku ponio kapetanksu traku. U 15. minuti je pobjegao Kakabadzu ali mu Makaridze brani udarac.

U 19. minuti gosti spretno i sretno dolaze do vodstva pogotkom Papunašvilija. Kalinić je katastrofalno reagirao na prizeman udarac Gruzijca, lopta mu je doslovno iscurila iz ruku u mrežu.

Vatreni prevagu na terenu kapitaliziraju u 25. minuti. Iz prekida kapetan Gruzije Guram Kašia, šalje loptu u vlastitu mrežu, centrirao je Oršić.

Hrvatska nastavlja napadati, već u sljedećoj minuti priliku za potpuni preokret osigurao je visokim presingom Ante Rebić no udarac Perišića se zaustavlja na gredi.

Do kraja prvog poluvremena Rebić je uspio pokazati dio magije koja ga je krasila u Rusiji, ali poslije “bicikla” kojim je izbacio obrambenog igrača Gruzije spleo je sam sebe i prilika je propala.

Ante Rebić se jako trudio no dojam je da mu je nedostajao zadnji dodir.

U drugom poluvremenu Sluga je zamijenio Kalinića na golu, umjesto Jedvaja, ušao je Duje Ćaleta-Car, Josip Juranović umjesto Bartoleca, a Oršića je zamijenio Rog.

Poluvrijeme je počelo kako smo priželjkivali. U 53. minuti susreta u svome 78. nastupu Perišić kojega je kapetanska traka posebno motivirala postiže svoj 26 pogodak na krasan ubačaj Josipa Juranovića.

Vlašić je zamijenio Kovačića u 65. minuti a posljednja perić kao posljednja izmjena ulazi umjesto Pašalića u 75. minuti. Rebić je tri minute kasnije krasno primio dugu loptu i okrenuo igrača koji mu je bio na leđima no nedostajalo je mekoće u završnici, pokušao je driblati golmana ali mu je pobjegla lopta. U slijedećoj akciji jako grub prekršaj na Vlašiću koji bijesno udara šakom o pod. Gruzijci su izbacili i Juranovića koji se nakon udarca vratio u igru da popuni broj. U 90. minuti Badelj blokira snažan udarac koji je išao u gol, kiša pljušti a sudac milosrdno produžava utakmicu jednu minutu. Hrvatska  – Gruzija 1 – 0.

Na kraju se ne može reći da je igra Hrvatske izgledala pretjerano planski ali to joj nije ni bio cilj. Igrači su odskakali individualnom kvalitetom a akcije su dolazile spontano. Osim Perišića koji je zabio drugu utakmicu za redom, prodornošću se istaknuo kapetan Hajduka Josip Juranović koji je u svakom trenutku imao rješenje na svojoj desnoj strani. Visoka ili prizemna lopta, vidjelo se da razmišlja s loptom na što Gruzijci nisu bili spremni.

Autor:J.V.H.