GOTOVO JE, HRVATSKA PUTUJE NA SVJETSKO PRVENSTVO! Bravo Vatreni, uspjeli ste!

Autor: P.V.

Hrvatska je u odlučujućoj utakmici za odlazak na Svjetsko prvenstvo s 1:0 svladala Rusiju i izborila je odlazak u Katar! Momčad Zlatka Dalića je na ispunjenom i raspjevanom Poljudu osigurala slavlje autogolom Fedora Kudrjašova u 81. minuti.

Vatreni su time prestigli Ruse na vrhu kvalifikacijske skupine H i osigurali su nastup na novom SP-u, koje će početi u studenom sljedeće godine. Bila je to predstava u kojoj je Hrvatska dominirala, a nagrada je stigla u završnici susreta.

Jedini gol pao je nakon što je Borna Sosa poslao centaršut s lijeve strane, a nakon što je lopta u zraku prošla niz igrača u kaznenom prostoru, stigla je do Kudrjašova koji iz blizine nije uspio reagirati drugačije nego da pošalje loptu u mrežu svoje momčadi.

Napad od početka susreta

Prvo poluvrijeme donijelo je veliki pritisak hrvatskih igrača koji je trajao praktički od početka do kraja, bez puno predaha. Rusi su ipak sve to izdržali u prvih 45 minuta, a najviše se isticao golman Matvej Safonov kojem nije nedostajalo posla.

Safonov je tijekom prvih 10 minuta obranio pokušaje Perišića i Kramarića, od kojih je opasniji bio onaj Kramarićev u devetoj minuti. ‘Krama’ je dobro ušao na centaršut, dolazak na loptu koja je doputovala u kazneni prostor bio je pravovremen, no udarac glavom nije bio dovoljno precizan. Otišlo je po sredini gola, a ondje je bio golman gostiju koji je lako pokupio loptu.

Sredinom prvog poluvremena stigle su dvije prijetnje Marcela Brozovića. Jedna je bila ‘projektil’ izvana, s loptom koja je otišla malo pokraj gola, a drugi pokušaj donio je obranu Safonova. Ruski golman izdržao je i do kraja prvog dijela, s još nekoliko hrvatskih pokušaja, ali bez izrazite šanse protiv koje niti Safanov ne bi mogao ništa.

Sjajna Pašalićeva šansa, slavlje u završnici

Drugo poluvrijeme počelo je najboljom hrvatskom šansom u dotadašnjem tijeku utakmice. Juranović je centaršutem s desne strane pronašao Pašalića, a udarac glavom koji je poslao Pašalić je iz blizine otišao u raspoloženog Safonova, koji je i tad bio na pravom mjestu za Ruse i spasio je goste spretnim refleksom.

Nakon toga, nastavljao se hrvatski pritisak na terenu koji je zbog jake kiše bio težak i natopljen, no i u takvim uvjetima stiglo je veliko slavlje Vatrenih. Poljud je ‘eksplodirao’ nakon autogola Kudrjašova koji se u završnici susreta mučio i s ozljedom, a za svoju momčad je na koncu ispao tragičar ovog dvoboja.

Najava i tijek utakmice

Hrvatska je bila spremna za utakmicu godine. Bila je to utakmica vrijedna na desetke milijuna kuna, možda i stotine, ako se gleda generalno što marketinški znači plasman na Svjetsko prvenstvo. Idemo Hrvatska!

Izbornik je napravio nekoliko promjena. Dugo je dvojio hoće li Lovrena ubaciti u sastav, a dvojio je i oko Vlašića. Na kraju je Majer završio na klupi, ali i Duje Ćaleta Car.

Hrvatska je četiri puta na velika natjecanja odlazila iz Zagreba, u dva navrata iz Ljubljane, po jednom iz Kijeva, Skoplja, Ta’Qalija i Rijeke, na kraju četrnaestog kvalifikacijskog ciklusa otkako postoji naša reprezentacija odluka prvi put pada u Splitu! Poljud bitniju utakmicu Vatrenih nije imao…

Odluka na Poljudu

Zanimljivo, svi su međusobni službeni dvoboji završili neodlučeno, ali svaki put smo rezultatom protiv Rusa bili zadovoljni. Ne samo u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva, kad je Hrvatska na jedanaesterce otišla dalje, nego i u kvalifikacijskim ogledima jer Rusi su redovno bili ekipa protiv koje smo postigli točno što nam je u tom času trebalo.

Peti put u povijesti Vatreni imaju meč-loptu za izravan plasman na završni turnir na svojem terenu. Bez doigravanja i dodatnih tortura.

Naravno, Rusi su ponosni patrioti. Fizički su nedvojbeno spremni i moćni, jaki u duelima. Neće se žuriti, ali sasvim sigurno niti samo braniti. Kad sijevnu, znaju biti opaki. Imali su puno sreće u ovom kvalifikacijskom ciklusu, pitanje je hoće li ih pratiti do kraja ili su dobili dosta.

Ilustracija, Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Navijači su spremni potrošiti glasnice, ali i ostati strpljivi, vjerujemo da su Vatreni sposobni svladati Ruse, međutim, ovo je izazov u kojem treba biti pametan. Dalićevi izabranici od prve minute moraju dati do znanja da su oni gazde u Splitu,

Sastav Hrvatske? Evo ga…

HRVATSKA – RUSIJA 0:0

HRVATSKA: Grbić – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa – Brozović, Modrić – Vlašić, Pašalić, Perišić – Kramarić

RUSIJA: Safonov – Karavajev, Divejev, Dzikija, Kudrjašov – Fomin, Barinov, Golovin – Jonov, Smolov, Bakajev

________________________________________________________________________________

90’+4 – KRAJ UTAKMICE, Hrvatska je izdržala i slavila, Vatreni idu na Svjetsko prvenstvo!

86′ – Zlatko Dalić je pet minuta do isteka 90. obavio izmjenu za pojačavanje obrane, Stanišić je ušao umjesto Kramarića.

81′ – Borna Sosa je centrirao slijeva, a nakon prolaska kroz gužvu u kaznenom prostoru, a lopta je došla do Kudrjašova koji iz blizine nije uspio reagirati nikako drugačije nego da se lopta odbije u ruski gol – za veliko vodstvo Vatrenih!

81′ – GOOOOOLLLL!!!! HRVATSKA VODI! Autogol Kudrjašova!

80′ – Livaja je probao proigrati Kramarića, ali lopta je otišla prejako za napadača Vatrenih. Šteta, otvarao se prostor za ‘Kramu’…

75′ – Nove dvije hrvatske izmjene. Ušli su Livaja i Brekalo, a izašli Pašalić i Juranović.

72′ – Rusi su nakon zapinjanja lopte u lokvi na desnoj strani složili opasnost pred golom Hrvatske, ali Grbić bio je na pravom mjestu za Vatrene u prvoj pravoj prijetnji gostiju. Bravo za odličnu reakciju!

66′ – Kramarić i Divejev sudarili su se glavama u dvoboju u skoku, trajala je kraća stanka, ali obojica nastavljaju utakmicu.

63′ – Objavljen je službeni podatak o broju navijača na Poljudu – ima ih 30.257 u sjajnoj atmosferi.

62′ – Brozović je pucao neprecizno na Petkovićevu povratnu loptu.

61′ – Petković je pucao glavom nakon novog centaršuta Juranovića, ali ponovno je Safonov bio na pravom mjestu za gostujuću reprezentaciju i obranio je još jedan udarac.

58′ – Mijenja i Zlatko Dalić, Petković je ušao umjesto Vlašića. Malo prije toga, Kramarić je pucao lijevom nogom s ruba kaznenog prostora, otišlo je iznad gola.

56′ – Valerij Karpin mijenja prvi, i to čak s tri izmjene. Ušli su Čistjakov, Zobnjin i Zabolotnji, a svoj nastup na Poljudu završili su Golovin, Jonov i Smolov.

53′ – Perišić je u lijepoj akciji na lijevoj strani izbacio iz ravnoteže dvojicu protivničkih igrača, no Karavajev se uspio postaviti i odbio je loptu u korner nakon Ivanovog udarca.

47′ – Kakva šansa za Hrvatsku! Pašalić je iz velike blizine pucao glavom, ali Safonov je još jednom bio na pravom mjestu za Ruse i obranio je i taj udarac!

46′ – Ušli smo u drugi dio utakmice, a lopta zapinje u lokvama.

Dok traje stanka na poluvremenu kiša je pojačala. Nije lako napadati na natopljenom travnjaku, ali Hrvatska nema izbora u nastavku susreta.

45’+1′ – Kraj prvog poluvremena.

42′ – Rusija bez inicijative prema naprijed, Hrvatska ima 69% posjeda lopte, a Rusi 31%. Domaći napadaju centaršutevima, a gosti se hrabro i spretno brane.

35′ – Centrirao je Pašalić, a Perišić je skoro zabio na isti način kao što je zabio Engleskoj u polufinalu SP-a u Rusiji. Vatreni nižu šanse, Rusi pokušavaju kontranapadima iznenaditi visoku liniju domaćih.

32′ – Nakon kratke kombinacije iz kornera Juranović je pokušao centrirati, no lopta mu je prešla preko noge te umalo završila u mreži, Safonov je opet morao reagirati. Hrvatska steže obruč oko gostujućeg gola.

27′ – Opet Brozović prijeti Rusima, ovaj puta gol je spasio Safonov.

Sanjin Strukic/PIXSELL

24 – Kakav udarac Marcela Brozovića! Pucao je lijevom nogom, a lopta je prohujala malo pokraj vrata.

21′ – Rusi su stali u dvostruki blok, s osam igrača oko kaznenog prostora, probao je Kramarić iz daljine, no uspio je pogoditi samo Pašalića u leđa.

14′ – Lovren lijepom dugačkom loptom pronalazi Vlašića, koji za kratko bježi ruskim braničima, no sustigli su ga te blokirali njegov udarac. U nastavku akcije centrirao je Perišić, ali je lopta otišla izvan granica igrališta.

9′ – Kramarić glavom tuče ravno u ruskog vratara.

6′ – Prvi udarac u okvir gola djelo je Ivana Perišića, lako je to uhvatio Safonov.

1′ – Počela je utakmica na Poljudu.