Photo by Julian Finney/Getty Images

EVO VELIKOG IZNENAĐENJA: Tottenham uprskao početak sezone aktualnom prvaku

U derbiju 2. kola engleske Premier lige Manchester City i Tottenham su odigrali neodlučeno 2-2 (2-1), iako su gosti iz Londona svega dvaput uspjeli poslati loptu u okvir gola, ali je oba puta kapitulirao domaći vratar Ederson.

Aktualni prvak je dvaput vodio, a Tottenham je uspio s dva udarca u okvir vrata otići s Etihada neporažen. Raheem Sterling je za 1-0 pogodio glavom u 20. minuti, a ubacio je Kevin De Bruyne. Samo tri minute poslije Erik Lamela je preciznim udarcem sa 23 metra izjednačio. Na novi pogodak čekali smo da 35. minute, kad je De Bruyne još jednom bio asistent, a njegov oštar ubačaj s desne strane majstorski je u mrežu skrenuo Kun Aguero. Provjereni Pocchetinov ‘džoker’ Lucas Moura zaslužan je za drugi izjednačujući pogodak tek što je ušao u igru. Udarac iz kuta izveo je Lamela, a Moura nadvisio sve igrače te glavom poslao loptu pod gredu.

U završnici dvoboja Gabriel Jesus je postigao pogodak za 3-2, ali je intervencijom VAR-a pogodak poništen, jer je do Brazilca lopta došla nakon što se odbila od ruke Laportea. Tottenham je tako postao prva momčad u ovoj kalendarskoj godini koja je neporažena napustila Etihad u utakmicama Premier lige, iako je statistika bila značajno na strani domaće momčadi koja je uputila čak 30 udaraca, od čeka 10 u okvir, dok je londonska momčad samo triput zapucala, a oba udarca u okvir vrata završila su u mreži.

U poslijepodnevnom dijelu programa nogometaši Liverpoola svladali su kao gosti Southampton sa 2-1 (1-0) i došli do 11. pobjede u nizu u Premier ligi, računajući i devet uzastopnih trijumfa kojima su zaključili prošlu sezonu. Za nova tri boda Liverpoola golove su postigli Sadio Mane sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora u prvoj minuti sučevog dodatka u prvom dijelu te Roberto Firmino s iste udaljenosti u 71. minuti. Nadu domaćima donio je Ings u 83. minuti, kad je blokirao dodavanje Liverpoolova vratara Adriana i poslao loptu u mrežu. Isti je igrač u 89. minuti mogao i izjednačiti, ali je s nekoliko metara promašio loptu i propustio veliku priliku.

Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren još jednom nije bio ni među Liverpoolovim kandidatima za nastup.

Pobjedom u Southamptonu Juergen Klopp je izjednačio rekord koji je na klupi ‘Redsa’ postavio Brendan Rodgers po broju uzastopnih pobjeda u Premiershipu, a imat će ga priliku nadmašiti 24. kolovoza, kad je Liverpool domaćin Arsenalu na Anfieldu.

Arsenal je u 2. kolu na svom Emiratesu sa 2-1 (1-0) nadigrao Burnley. Lacazette (13) i Aubameyang (64) su bili strijelci za ‘topnike’, a izjednačujući pogodak za Burnley postigao je Barnes (43).

Norwich je u prvom kolu nezasluženo poražen s uvjerljivih 4-0 na Anfieldu, ali su “kanarinci” u prvom domaćem dvoboju od povratka u Premier ligu naplatili promašaje s gostovanja u Liverpoolu. Za uvjerljivih 3-1 protiv Newcastlea zaslužan je finski reprezentativac Teemu Pukki koji je postigao svoj prvi “hat-trick” u Premiershipu. Pukki je bio strijelac u 32., 64. i 76. minuti. Poraz ‘svraka’ ublažio je Shelvey (90+3).

Prve pobjede u novoj sezoni postigli su Bournemouth, koji je slavio sa 2-1 na gostovanju kod Aston Ville, i Everton koji je svladao Watford sa 1-0 pogotkom Bernarda u 10. minuti.

Bournemouth je u 12. minuti vodio sa 2-0 golovima Kinga (2-11m) i Wilsona (12). Brazilac Douglas Luiz je smanjio na 1-2, ali Villa nije došla do izjednačenja. JHrvatski reprezentativni vratar Lovre Kalinić je ponovno ostao izvan konkurencije u domaćoj momčadi.

Brighton i West Ham su podijelili po jedan bod. Chicharito je postigao vodeći pogodak za goste u 62. minuti, a izjednačio je Trossard samo tri minute poslije.

Zasada su s maksimalnim učinkom na vrhu ljestvice Liverpool i Arsenal, a može im se pridružiti još samo Manchester United koji će u ponedjeljak gostovati kod Wolverhamptona.